Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 AYDIN ESKİ YENİ CAMİİ-Aydın-MERKEZ-cami-camiler-aydin-Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

Aydin Gazi Bulvari üzerindedir. Misir Beylerbeyi Üveys Pasa’nin kardesi Hasan Çelebi tarafindan 1585 yilinda yaptirilmistir. Hasan Efendi Camisi olarak taninan bu cami, Kurtulus Savasi’ndan sonra yenilenmis, bu yüzden de Eski-Yeni Cami ismi halk tarafindan verilmistir.
Cami, kesme tastan 11x11 m. Ölçüsünde kare planlidir. Son cemaat yeri dört yuvarlak sütunun tasidigi üç kubbe ile örtülüdür. Giris kapisi mermerden olup, Osmanli tas isçiliginin örneklerindendir. Ibadet mekâni üç sira halinde onar pencere ile aydinlatilmistir. Ayrica kubbe kasnaginda on alti penceresi bulunmaktadir. Minberi mermerden olup, islemelidir. Mihrabi da yine oymali mermerdendir. Tek serefeli minaresi caminin sag tarafindadir.
Caminin minaresi 1899 yilinda yikilmistir. Cami Kurtulus Savasi sirasinda zarar görmüs ve Cumhuriyet döneminde yeniden yapilmistir.

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

AYDIN ESKİ YENİ CAMİİ

Bu firmaya ait kayıtlar 10366. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...