Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 BEHRAMKALE KÖPRÜSÜ ÇANAKKALE-Çanakkale-AYVACIK-behramkale--kopru--kemer--tarihi--ayvac-k--canakkale--turistik-Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

Behramkale Köprüsü, Ayvacık' tan Behramkale'ye giden yol üzerinde 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Andezit taşlar kullanılarak yapılan Behramkale Köprüsü, Tuzla çayı üzerine inşa edilmiştir. Antik adı Satniceis olan Tuzla çayının güney ve kuzey yönlerinde uzanan Behramkale Köprüsü, Behramkale köyüne 1 km. uzaklıktadır. Kimin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte Hüdavendigâr Camii'ni yaptırdığı tahmin edilen I. Murat tarafından yaptırılmış olması güçlü bir ihtimaldir.

Köprü genel olarak orijinal yapısını korumuştur. Orijinal doku üzerinde en dikkat çekici kısımlar kemerleridir. Ana kemerin sağında bir solunda ise iki kemer daha yer almakta olup genel form büyük kemer üzerinde en yüksek kısmına ulaşmaktadır. Köprü uçlara doğru küçük kemerler üzerinden alçalarak son bulmaktadır. Çayın geliş yönünde suyun köprü ayaklarına zarar vermemesi için özel kemerler yapılmıştır.

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

BEHRAMKALE KÖPRÜSÜ ÇANAKKALE

Bu firmaya ait kayıtlar 7897. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...