İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
Denizli
fx
English
DENİZLİ KARAHAYIT KIRMIZISU KAPLICA DİNLENME TES.
Bu firmaya ait kayıtlar 65512. kez ziyaret edilmektedir.
Adres
Karahayıt Türkiye/Denizli/MERKEZ
Tel
: +90 (258) 171 41 40
Fax
: +90 (258) 271 41 56
 · Sanal Tur
Mekana Ait Diğer Sahneler

Karahayıt Kırmızı Su

Karahayıt Kırmızı Su 1

Karahayıt Kırmızı Su 2

Karahayıt Kırmızı Su 3
Sahneler
Foto Galeri
Fotoğraf Gönder
Video Galeri
Video Gönder
Arşiv Paylaş
Seyahatnameden
Duyurular

... Yükleniyor ...
Araç Kiralama
Otel Rezervasyon
Anı Defteri

... Yükleniyor ...
+ Anı Paylaş
Mekan Bilgisi

KARAHAYIT / KIRMIZISU

Kırmızısu ; merkez ilçe Karahayıt kasabası içindedir. Pamukkale’ nin yaklaşık 5 km kuzeyindedir. Kırmızısu travertenleri 600C sıcaklıkta çıkan termal su çevresinde oluşmuştur. Termal suyun içindeki maden oksitleri nedeniyle kırmızı,yeşil ve beyaz renkli traverten tabakaları oluşmuştur. Yakın zamana kadar daha çok iç turizme hizmet veren Karahayıt Kaplıcaları artan konaklama tesisleri ile önem kazanmış ve Pamukkale’den sonra turizmdeki yerini almıştır.

Karahayıt Kırmızısu travertenleri yaklaşık 500m2’lik bir alandadır. Doğal güzelliği bakımından ilin görülmeye değer önemli turizm beldelerinden birisidir.1970'li yıllarda Karahayıt'ın her köşesine kazma vurulup kırmızı su çıkarıldığı için, çok sayıda kuyu zamanla kurumuş. Bu nedenle 1990 yılında Özel Çevre Koruma Kurulu, Karahayıt'ı koruma altına aldı. 1992 yılında belediye olmasından sonra yeraltı sularının kullanımını disipline edildi. İsmini bölgede yetişen hayıt bitkisinden alan Karahayıt'ın tarıma dayalı ekonomik yapısı da kırmızı suyla gelen turizm sayesinde tamamen değişti.

Belde, Denizli kent merkezine 25 kilometre uzaklıkta. CHP'li Belediye Başkanı İbrahim Vural, kırmızı suyu dünyaya yeterince tanıtamadıklarını, bunu başarmak için her yıl ulusal boyutta festival düzenlediklerini söylüyor: Karahayıt bölgesinin termal kaynakları Ege Bölgesi'nin aktif jeolojik faaliyetleri sonucu oluşmuştur. Kırmızı suyun içindeki demir iyonunun etkisiyle Pamukkale travertenlerinin aksine kırmızı travertenlerimiz var. Kaynaklarımızdan çıkan termal sular, banyo olarak kullanıldığında dolaşım sistemi ile ilgili hastalıklara iyi geldiği yapılan tetkikler sonucu belirlendi."

Kırmızı su kaynaklarından birinde geçtiğimiz yıl 200 bin YTL harcanarak çevre düzenlemesi yapılmış. Turistler hiçbir ücret ödemeden buraya gelip, kırmızı sudan içebiliyor, çamur banyosu yapabiliyor. İsteyenler yanlarında şifalı sudan götürebiliyor.

Karahayıt Beldesi'nde yedi tane dört ve beş yıldızlı otelin yanı sıra 100'den fazla pansiyon bulunuyor. Belde halkının büyük bölümü oturduğu evleri büyüterek pansiyona dönüştürüyor. Özellikle yaz aylarında şifa aramak için yoğun olarak İç Anadolu Bölgesi'nden gelen yerli turistlere hizmet veriyor. Yurtdışından da en çok Almanya, Rusya ve Japonya'dan ziyaretçi ağırlıyor.

ÇAMURU MARKA OLACAK

Belediye, Karahayıt çamurunu paketleyip satmak üzere bir proje geliştirmiş. Şu anda Sağlık Bakanlığı'ndan onay bekliyorlar. Onay alınır alınmaz, çamur önce işlemden geçirilecek. Sonra da kozmetik alanında kullanılmak üzere kavanozlar halinde TrForumuz.Bizpiyasaya sürülecek. Kullanan kişinin çamurun faydasını bir hafta içinde gördüğünü iddia ediyorlar. Ciltte yumuşak ve pürüzsüz bir yapı oluşuyormuş. Kırışıklık ve sivilcelere de iyi geldiği söyleniyor. Perakende olarak satılmaya başlanan çamur, önce beldede tanıtılacak. İleriki aşamada tüm Türkiye'deki eczanelere dağıtılacak. En büyük hedefleri ise dış piyasaya açılmak.

SUYU VE ÇAMURU NELERE İYİ GELİYOR

Termal suyun sıcaklığı 67-25 derece arasında. Pamukkale ile kıyaslandığında serbest karbondioksit oranı daha az, radyoaktivitesi yüksek. Kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon, romatizma, siyatik, deri ve sinir hastalıklarından bazılarına, limbo, uyuz, akne, kaşıntı gibi hastalıklara iyi geliyor. Banyo yapılırsa, genişleyen damarlar kan basıncını düşürerek kalbi rahatlatıyor. Astım hastaları da faydalanabilir. Çamur banyosu yapıldığında vücudun dayanıklılığı ve direnci artıyor.

Karahayıt, Denizli kent merkezine 25, Pamukkale'ye 5 kilometre uzaklıkta. Denizli kent merkezinden akşam 20.00'ye kadar her yarım saatte bir otobüs bulmak mümkün. Karahayıt minibüslerinin yanı sıra Pamukkale minibüsleriyle de Karahayıt'a gidilebiliyor. Denizli-Ankara Karayolu'nun Pamukkale Kavşağı'ndan dönülerek özel otomobille yaklaşık 20 dakikada Karahayıt'a ulaşılabilir.

Benzer Mekanlar

... Yükleniyor ...
Konaklama

... Yükleniyor ...
Alışveriş

... Yükleniyor ...
Konum Haritası

Yükleniyor !..
Paylaşalım
Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle
Mekan360.Com, 360, Sanal Gezinti, Sanal Tur, Sanal 360, Panorama, Panoramik, Virtual Tour,3 boyutlu360 ,3d,360 degree virtual,360 derece,360 derece İstanbul,360 derece şehir,360 derecelik fotoğraf,360 foto,360 fotoğraf,360 mekan,360 okul,360 one vr,360 panorama,360 photography,360 prodiksiyon,360 prodüksiyon,360 sanal gezinti,360 sanal tur,360 sanaltur,360 tr,360 vr,360 şehir,360foto,360tr,3d,3d 360,3d Fotograf,3d Fotoğraf,,3d foto,3d fotoğraf,3d fuar,3d hastane,3d müze,3d otel,3d panorama,3d panoramas,3d stüdyo,3d virtual tour,3d şehir,3d360,Sanal fuar,Sanal gezinti,Sanal müze,Sanal şehir,belediye 360, ,insaat 360,interaktif 360,ipix,kr pano,krpano,kuresel ,küresel 360,küresel foto,medya,medya360,mekan,okul360,panaromik,panaromik çekim,panoramic virtual tour,,panoramik fotoğrafcılık,panoramik İstanbul360,şehir portalı,otel portalı,turiz portalı,city portal,otel , markalı konut,mermer portalı ,hastane,okul,restaurant,yeme içme, alışveriş,gezi,sanaltur,sanalgezinti,mekan,mekan portalı,belediye,kentsel projeler, yapı,emlak ,kentrehberi