Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 KREMNA ANTİK KENTİ-Burdur-BUCAK-kremna-antik-kent-camlik-aksu-pisidya-solymos-lidya-pers-makedonya-bergama-roma--bizans-Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

Burdur'un 60 km güneydoğusunda, Bucak ilçesine 15 km uzaklıktaki Çamlık köyü yakınındadır.  Kentin antik adı Yunanca da uçurum anlamına gelmektedir. Bu ad kentin topografik yapısına çok uygundur. Kentin tarihi hakkında Strabon şöyle diyor: Amyntas vaktiyle zapt edilemez denilen bazı yerleri, bu arada Kremnayı da almıştır. Kremna'nın adı ile ilgili  Türkiye'deki Tarihsel adlar kitabında Prof.Bilge UMAR Kra-(u)mna yani "Doruk kenti"anlamına geldiğini söylüyor.Gerçekten de kent ,yakından geçen Aksu çayının vadisine egemen bir tepe üzerindedir.Kremna'ya bir tarafından ulaşılır,geri kalan yanları ise sarp uçurumdur. Strabon Artemidorosa dayanarak Kremnanın Pisidia'da olduğunu bildirir. Artemidoros; Selge, Sagalassos, Pednelissos, Adada Tymbriada, Kremna, Pithysos, Amblada, Anabura, Sinda, Aarasos, Tarbassos ve Termessos'un Pisidia kentleri olduklarını söyler. 1970-1972 arasında, Jale İnan tarafından kazılmıştır.
Kremna, Burdur ilinin Bucak ilçesinde Çamlık köyünün yakınında bulunmaktadır. .Bu yer 1874’te keşfedilmiştir. Kazılar 1970’de başlamıştır. Antik kent, bir tepede Aksu Irmağı’nın vadisinde(eski Kastros), doğudan batıya doğru deniz seviyesinden 1000 m yükseklikte bulunmaktadır. Akropolün yayıldığı alan tahmin edilememektedir.Kremna en parlak dönemini Roma Dönemi boyunca MS 2. yüzyılda yaşamıştır. Muhteşem kalıntılara sahiptir. Yapıların çoğu iki küçük vadi, forum ve bazilika ile iki vadinin ortasında bulunmaktadır. Tiyatro tepenin yamaçlarında, Stoa ve doğusunda Gymnasium ile birlikte kurulmuştur. Farklı tapınaklar akropolden aşağı doğru uzanırlar. Aynı zamanda ev kalıntılarını da içerir.Burdur Müze’si antik kentte bulunan 9 mermer heykeli ve sikkeleri sergilemektedir.Kremna Antik Kenti, Pisidialılar tarafından kurulmuştur; fakat bilinen ilk halkı Solmoslulardır. Kremna Antik Kenti tarihi boyunca birçok medeniyetin hakimiyetine girmiştir. Bu antik kenti diğerlerinden farklı kılan özellik ise ızgara planlı bir mimariye sahip olmasıdır.Bazilika, Exsedra, kütüphane, tiyatro ve anıtsal çeşme başta olmak üzere birçok kalıntı getirmiştir günümüze. Bina tabanında bulunan mozaik döşeme oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda; Büyük ve Küçük Athena, Leto, Hygeia, Nemesis giyimli kadın, Apollon, Herakles ve Askepios heykelleri bulunmaktadır. Kesinlikle görülesi bir yerdir. Yapıları sizi çok şaşırtacak ve hayranlığınızı kazanacak.
Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

KREMNA ANTİK KENTİ

Bu firmaya ait kayıtlar 41845. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...