İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mardin
fx
English
MARDİN KONUK EVİ - MARDİN GUEST HOUSE
Bu firmaya ait kayıtlar 16153. kez ziyaret edilmektedir.
Adres
 · Sanal Tur
Foto Galeri
Fotoğraf Gönder
Video Galeri
Video Gönder
Arşiv Paylaş
Seyahatnameden
Duyurular

... Yükleniyor ...
Araç Kiralama
Otel Rezervasyon
Anı Defteri

... Yükleniyor ...
+ Anı Paylaş
Mekan Bilgisi

     Midyat Merkezi'nde yer alan en önemli sivil mimari örneğidir. Kentsel sit alanında yer alan taşınmaz, kültür varlığı özelliği gösterdiğinden tescilli yapılar arasında yer almıştır. Eski Kaya Caddesi'nde yer alan konuta sokaktan oldukça süslemeli bir kapı ile girilmektedir. Toplam 40 odalı olan konut iki birimden oluşmaktadır. Avlu girişinde iki katlı yapı yer alır. Yapının alt katı danışma, kalorifer odası ve mutfaktan oluşur. Merdivenlerle çıkılan üst katında terasta “L” şeklinde iki oda yer alır. Konutu oluşturan ana bina dört katlıdır. Tamamen düzgünce işlenmiş kesme taşla inşa edilen binanın alt katında kayalık zemin içine oyulan oda ile ona geçiş sağlayan çapraz tonozlu ön oda yer alır.

     Binanın üst katına merdivenlerle çıkılır. Üst teras korkulukları oldukça zengin işlemeye sahiptir. Binanın birinci ve ikinci katlarında eyvanlar yer alır. Eyvanlara açılan odaların içlerinde pembemsi ve sarımtırak kalker taşı kullanılmıştır. Tüm odalarında banyo bulunmaktadır. Konutun en üst bölümünde başoda denilen teras katı yer alır. Yarım daire formlu balkon çıkması olan teras katının içi, oldukça süslemelidir. Her iki konutta toplam 9 oda yer alır. Bina hem konumu ve mimari yapısıyla hem de taş işlemesinin yer aldığı zengin cephesiyle büyük önem taşımaktadır. Bölge turizmine hizmet veren bina, konaklama tesisi yanında birçok filmin ve dizinin çekildiği mekân olmuştur.

     Midyat’ta geleneksel konutların korunmasına yönelik bilincin artmasını sağlamış olup kaybolmakta olan geleneksel taş işleme sanatının canlanmasını sağlamıştır. Yapıda bulunan kitabeye göre alt katlar Şabo Şahho tarafından yaptırılmış, üst katlar Şahho'nun çocukları tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra Hana Kuyumcuoğlu'ndan satın alınarak kamulaştırılmıştır. Midyat Çevre ve Kültür Evi, T.B.M.M. Mardin Valiliği Midyat Kaymakamlığı ve ÇEKÜL Vakfı işbirliği ile 2000 yılında onarılmış ve işlevlendirilmiştir. Başta Midyat olmak üzere bölge Turizmine büyük katkı sağlamaktadır.

Benzer Mekanlar

... Yükleniyor ...
Konaklama

... Yükleniyor ...
Alışveriş

... Yükleniyor ...
Konum Haritası

Yükleniyor !..
Paylaşalım
Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle
Mekan360.Com, 360, Sanal Gezinti, Sanal Tur, Sanal 360, Panorama, Panoramik, Virtual Tour,3 boyutlu360 ,3d,360 degree virtual,360 derece,360 derece İstanbul,360 derece şehir,360 derecelik fotoğraf,360 foto,360 fotoğraf,360 mekan,360 okul,360 one vr,360 panorama,360 photography,360 prodiksiyon,360 prodüksiyon,360 sanal gezinti,360 sanal tur,360 sanaltur,360 tr,360 vr,360 şehir,360foto,360tr,3d,3d 360,3d Fotograf,3d Fotoğraf,,3d foto,3d fotoğraf,3d fuar,3d hastane,3d müze,3d otel,3d panorama,3d panoramas,3d stüdyo,3d virtual tour,3d şehir,3d360,Sanal fuar,Sanal gezinti,Sanal müze,Sanal şehir,belediye 360, ,insaat 360,interaktif 360,ipix,kr pano,krpano,kuresel ,küresel 360,küresel foto,medya,medya360,mekan,okul360,panaromik,panaromik çekim,panoramic virtual tour,,panoramik fotoğrafcılık,panoramik İstanbul360,şehir portalı,otel portalı,turiz portalı,city portal,otel , markalı konut,mermer portalı ,hastane,okul,restaurant,yeme içme, alışveriş,gezi,sanaltur,sanalgezinti,mekan,mekan portalı,belediye,kentsel projeler, yapı,emlak ,kentrehberi