Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 MURAT HÜDAVENDİGAR CAMİİ BEHRAMKALE-Çanakkale-AYVACIK-murat--hudavendigar--camii--ayvac-k--behramkale--tarihi--turistik-Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

Murat Hüdavendigar Camii, Osmanlı sultanı 1. Murat Hüdavendigar tarafından 14.yy 'da yaptırılmıştır. Osmanlı'nın kendine özgü eserlerinden olan cami, tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilmiştir. Antik kent sınırları içinde ve bölgenin tepesinde yer alan camiinin içinde yer alan kadırga resimleri, Osmanlı cami mimarisinde sık karşılaşılmayan bir örnek oluşturuyor.

Murat Hüdavendigar Camii'nden daha önceki dönemlerde bölgede kurulu olan Cornelius kentinin kapısı, bu caminin kapısına dönüştürülerek inşa edilmiştir. Kapının bulunduğu alana Murat Hüdavendigar Camii inşa edilirken Cornelius Kilisesini onartan Kral Skamandros'un kapıya yazdırdığı yazılara dokunulmamıştır. Sadece haç iþaretinin iki kanadı kırılmıştır.


Bu kapının üzerinde yer alan kitabeye dönemin kralının yazdırdığı metin, aşağıdaki gibidir;

"Skamandros şehri başkanı Anthimos, mükafat olarak kendi günahlarınýın bağışlanması için istekli bir şekilde dua ederek, gayretle ve emek vererek, Aziz Cornelius Kilisesi'nin sağlam olmayan bölümlerini güzelleştirmek için tamir ettirdi. Her kim bu kilisenin güzelliklerine, durumuna, mozaiğine ve olağanüstü ihtişamına bakarsa, Tanrı'nın kölesi olan ve bu binayı tamir ettiren Anthimos'un ölmeden önce işlediği günahların affı için dua etsin."

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

MURAT HÜDAVENDİGAR CAMİİ BEHRAMKALE

Bu firmaya ait kayıtlar 13890. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...