Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 NEVŞEHİR UÇHİSAR-Nevşehir-MERKEZ-nevsehir-tarihi-zirve-kapadokya-merkez-urgup-avanos--Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

UÇHİSAR NERESİDİR?
Uçhisar Kapadokya’nın zirvesidir. Bu soruya verilecek en iyi cevap, 
uçhisar’ı en iyi tanımlayacak cevap budur. Uçhisar Kapadokya’nın
zirvesidir! Aynı zamanda Uçhisar Kapadokya’nın merkezidir ve de
kapısıdır.
NASIL GİDİLİR?
Uçhisar Nevşehir merkezin 7 km doğusunda, Ürgüp’ün 12 km batısında ve Avanos’un 10 km  güneyindedir. Uçhisar karayoluyla batıdaki Aksaray’a, doğudaki Kayseri’ye ve güneydeki Niğde’ye 80 km mesafede olup büyük Kapadokya üçgeninin tam merkezindedir. Uçhisar’ın büyük merkezlere mesafesi Ankara’ya 280 km, Konya’ya 220 km, Mersine 260 km, İstanbul’a 670 km, İzmir’e  750 km’dir. Havayolu ile İstanbul’dan Kayseri’ye her gün  tarifeli seferler vardır. Nevşehir Kapadokya Havalimanı hizmete açıktır. Tarifeli seferler  başlamıştır. Özel uçaklar ve turist uçakları (charter) bu havalimanından yararlanmaktadır.
UÇHİSAR’IN TARİHİ
Uçhisar’ın tarihini de jeolojisi gibi Kapadokya’dan ayırmak mümkün değildir ve jeolojide  olduğu gibi Kapadokya Tarihinde de Uçhisar’ın özel bir yeri vardır. Bölgede yapılan kazılarda Aşıklı Höyük ve Topaklı Höyük‘te cilalı taş devri dediğimiz Neolitik döneme ait, Acem Höyük ve Kültepe de Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Geç Hitit dönemine ait birçok eser bulunmuştur. Bu buluntuların en önemlileri Anadolu’da yazının ilk kez kullanıldığı, Türkiye’de tarihi dönemleri başlatan Kapadokya tabletleridir.

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

NEVŞEHİR UÇHİSAR

Bu firmaya ait kayıtlar 13506. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...