İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Sema Töreni

MEB Şura Salonu / ANKARA etkinliklerini için tıklayın

Tarih : 13.12.2013 / 13.12.2013    Saat : 19:30

Mevlana Celaleddîn Rumî'nin Hakka vuslatının 740. yılı (Şeb-i Arus) münasebetiyle, Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı'nın tertiplediği  Sema Töreni, Ankara ve İstanbul'un değerli ses ve saz sanatçıları ile semâzenlerin katılımlarıyla gerçekleştirilecektir.

Sema Töreni'nde Hammamîzade İsmail Dede Efendi'nin Ferahfeza  Ayîn-i Şerîfi icra edilecektir.

Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı (MEKÜSAV), 1990 yılında Mevlevîlik kültürünün ocağı, akademi ve konservatuarı kabul edilen Mevlevîhanelerden yetişip hayatta olan son dönem yetkililerin direktifleri ile seçilen, Andaç Arbaş ve A. Doğan Ergin tarafından kurulmuştur.

(Andaç Arbaş ve Ali Doğan Ergin, 1958 yılında Konya’da başlatılmış olan “Mevlana İhtifalleri” Mevlana Celaleddin Rumi’yi anma törenlerinde 1958 yılından itibaren neyzen olarak hizmette bulunarak bu görevi 1990 yılına kadar sürdürmüşlerdir. Ali Doğan Ergin 1978-1990 yıllarında Konya’da Neyzenbaşı ve Mûtrib Heyeti Başkanı olarak görevi yapmıştır.)

İnsalık aleminin müstesna değerlerinden biri olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin ve onunla gelişen kültürün yozlaştırılmadan gelecek nesillere ulaştırılmasını kutsal bir görev kabul ederek, titizlikle uygulayan Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı, Mevlana Celaleddin Rumi’nin 800 yıldan günümüze akıp gelen manevî kültür potansiyeli içeriğinde güzel ahlak, iç özgürlük, mutluluk, hoşgörü, aşk ve disiplin olgularını, her dil ve dinden toplumlara aktarmak ve kendisinin çizdiği sevgi, sanat, anlayış ve insanları yakınlaştırma yolunu geliştirmek amacında, Mevlana’nın öngördüğü ilâhî birlik, sevgi, akıl ve kültürün yardımı ile insanların iç zenginliğini geliştirmek ve yaşamı güzelleştirmek gayretindedir.

Bu amaçların gerçekleşmesi için 1990 yılında Konya’da Mevlana’yı anma haftasında vakfın Musiki Heyeti ile sema töreni gerçekleştirilmiş, T.C.Kültür Bakanlığı’nın İstanbul’da Ayasofya’da düzenlediği konserde vakfın Tasavvuf Musikisi Topluluğu Yunus Emre’nin şiirlerinden bestelenmiş eserleri sunmuştur. Gerçekleştirilen etkinlikler sonucu TURSAB tarafından 1994 yılında Vakıf, Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel eli ile altın plaketle ödüllendirilmiştir.

1994 yılında New York’ta Saint John Katedralinde Mevlevi Ayini icra edilmiş, aynı sene A.B.D.’nin 16 eyaletinde Klasik Türk Musikisi konserleri, sema törenleri gerçekleştirilmiş, Hammamizade İsmail Dede Efendi’nin Ferahfeza Mevlevi Ayini CD yapılarak bütün dünya ülkelerine yayımlanmıştır.

1996 yılında Alaska’dan başlamak üzere A.B.D.’nin 18 eyaletinde, 1997 yılında Kanada ve A.B.D.nin 14 eyaletinde sema törenleri, sohbet toplantıları ile televizyon ve radyo programları yapılmıştır. İstanbul CCR'de gerçekleştirdiği etkinlikler TRT 2'de yayınlanmış, bu programda ilk defa Diyanet İşleri Başkanı dahil Türkiye'deki bütün dinlerin ruhani liderleri de hazır bulunmuştur.

1997 yılında Lonra’da Kraliyet Ailesi ve özel davetli önünde vakıf sanatçıları gerçekleştirdikleri sema töreni ile büyük beğeni ve ilgi ile izlenmiş, aynı yıl İtalya’da Guisappe Verdi Konser Salonu’nda verdiği konser ile Milanolu'ların hayranlığını kazanmış, Antalya Aspendos Tiyatrosu’nda da ilk defa binlerce yabancı izleyiciye Mevlana’nın manevî aleminin esintileri konferans ve sema töreni ile yansıtılmaya çalışılmıştır.

Vakıf 1998 yılında A.B.D.’nin 24 şehri ile New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkez Binası'nda ve Sakıp Sabancı’nın “Osmanlı Hat Sanatı” isimli sergisinin açılışında Metropolitan Müzesi'nde özel davetlilerin izlediği sema törenini gerçekleştirmiş ve gazetelerde kendisinden övgü ile bahsettirmeyi başarmıştır.

2003 yılında, İtalya’nın Catanzaro şehrinde “Vis Musicae il Parco SonoroTra i Due Mari”Kültür Festivalinde sema töreni ile yer almış ve izleyicinin beğenisini kazanmıştır.

Vakıf, düzenleği sayısız etkinlikler ile kökleri Türk milletinin bin yıllık verimli geçmişinde olan Mevlana olgusunu, insanlık alemine açmaya gayret ederek çalışmalarını sürdürmüş, yurt içinde de konusu ile ilgili kültür etkinliklerini, aylık sohbet toplantılarını, Klasik Türk ve Tasavvuf Musikisi Konserleri ile sema törenlerini başarı ile gerçekleştirmiştir.

Vakıf 2010 yılında, Bahariye Mevlevîhanesi şeyhi, bestekar, Neyzen Hüseyin Fahreddîn Dede Efendi’nin “Müntehabat-ı Fahrî” isimli Tasavvuf ve Mevlevilik hakkında çok önemli bilgiler içeren el yazması eserini günümüz Türkçesi ile yayınlayarak kültür hayatına sunmuştur.

T.C. tarihinde konusunda kurulmuş ilk vakıf olma onurunu büyük bir sorumlulukla taşıyan vakıf, Mevlana Celaleddin Rumi adına yüz yıllar içinde gelişmiş musiki, sema ve diğer güzel sanatların gerçek ve titiz uygulayıcısı durumundadır.

Merkezi Ankara’da bulunan Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı (MEKÜSAV), Antalya Şubesi, İstanbul ve Konya illerinde çalışma ve faaliyetlerini sürdürmektedir.
 

2015-03-05 04:29:12 Mekan360.Com
  Tarihinden     Tarihine Kadar Olanları

YASAKLAR - DİSİPLİNLERARASİ KARMA SERGİSİ

Etkinlik 18 Şubat 2015, Çarşamba - 13 Nisan 2015, Pazartesi tarihleri arasındadır... ' Yasaklar - Disiplinlerarasi Karma Sergisi' 18 Mart - 13 Nisan 2015 tarihleri arasında Çetin Emeç Sanat Gelerisi'nde gezilebilir. ...
Mekan360.Com

Renkli Fırçalar - Resim Sergisi

Sergi 27 Şubat - 9 Mart 2015 tarihleri arasında Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde gezilebilir. ...
Mekan360.Com

Emekçi Kadınlar Üretiyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 2-8 Mart tarihleri arasında kooperatif ortaklarımız kadınlarımızın ürettiklerini sergilemek ve tanıtmak amacıyla yapmış olduğumuz sergimize tüm Manisaliları bekleriz. ...
Mekan360.Com

Hanımeli Pazarı

Hanımeli Pazarı Manisa Kent Konseyi Kadın Meclisi Hanımeli Çalışma grubunun ''İhtiyaç Sahibi Üreten'' Türk kadını'nın ürünlerini sergileme fırsatı bulduğu bir kadın istihdam projesidir. Proje 2005 yılından beri Manisa Büyükşehişir Belediyesi işbirliğiyle yürütülmektedir. ...
Mekan360.Com

Basit Bir Ev Kazası

Murat İpek'in yazıp yönettiği Basit Bir Ev Kazası tiyatro oyunu tiyatro severler ile buluşuyor... Yazan/yöneten: Murat İpek Müzik: Çiğdem Erken Oynayan: Günay Karacaoğlu Yapım: Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu Dekor: Barış Dinçel Eğer eşiniz on beş yıldır akşam eve hep aynı şekilde...
Mekan360.Com

Sezen Aksu Konseri

Sezen Aksu, 6-7-8 Mart 2015 tarihlerinde Bostancı Gösteri Merkezi'nde hayranlarıyla buluşuyor. 1. Oturum: 06 Mart 2015, 21:00 - 06 Mart 2015, 23:00 2. Oturum: 07 Mart 2015, 21:00 - 07 Mart 2015, 23:00 3. Oturum: 08 Mart 2015, 21:00 - 08 Mart 2015, 23:00 Adres: Mehmet Şevki...
Mekan360.Com

Ferhat Göçer Konseri

Aşk şarkılarının en sevilen sanatçısı olan Ferhat Göçer müzikseverlerle buluşuyor... Sevgililer Günü'ne özel bir repertuar hazırlayan Ferhat Göçer, geceye özel sürprizleri ile hayranlarını bekliyor. Sunar Medya organizasyonu ile gerçekleşecek koserde, aşk şarkıları ile Sevgililer Günü...
Mekan360.Com