İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular Metrosu’nda süren çalışmaları basın mensuplarıyla gezerek, tünellerdeki son durumu gösterdi. Durumun aciliyeti nedeniyle işe koyulduklarını belirten Başkan Kocaoğlu, 230 işçi ile 3 vardiya halinde 7 gün-24 saat sürdürdükleri betonlama çalışmalarını 45 gün içinde bitireceklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kamu İhale Kurulu’nun Üçyol-Üçkuyular Metrosu’nda aldığı ihaleyi iptal kararının ardından, Büyükşehir Belediyesi’nin aciliyet taşıdığı gerekçesiyle kendi imkanlarıyla başlattığı betonlama çalışmalarının yapıldığı tünelleri basın mensuplarıyla birlikte gezdi. Yerin yaklaşık 30 metre altında 230 işçi ile 24 saat, 3 vardiyayla süren çalışmaların 45 gün içinde tamamlanacağını belirten Başkan Kocaoğlu, böylelikle çökme riskinin ortadan kalkacağını söyledi.

Basına "Metro Brifingi"

Üçyol-Üçkuyular Metrosu’nda yapılan çalışmaları açıklamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gezi öncesinde, basın mensupları için Belediye’de bir brifing verildi. Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımlar Daire Başkanı Işık Çelikoğlu, yaşanan hukuki süreçle birlikte inşaatın genel durumu ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Brifingin ardından yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte 73 gazetecinin katıldığı inceleme turu, Susuzdede bölgesinde açılan şafttan tünele girilmesiyle başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, basın mensuplarıyla birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından 15 Aralık’ta başlatılan betonlama çalışmalarının yürütüldüğü bölgeye kadar yürüyerek, burada çalışmalar hakkında bilgi verdi. Betonlamanın tamamlandığı 36 metrelik bölümü gösteren Başkan Aziz Kocaoğlu, 45 gün içinde kalan bölümlerin de tamamlanmasıyla, tünelde yaşanacak risk unsurunun ortadan kalkacağını söyledi.

"Umarız yargı süreci lehimize sonuçlanır"

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tünel gezisinin ardından Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, merak edilen konulara açıklık getirdi. Başkan Kocaoğlu, metroda yaşanan sıkıntıların önüne geçebilmek için olanca güçleriyle çalıştıklarını söyledi. KİK’in aldığı iptal kararını yargıya taşıyacaklarını da hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Yargının vereceği karara göre, ya ihaleyi alan firma buradaki çalışmayı götürecek, ya da biz temel betonlarını bitirdikten sonra, ray döşenmesi, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlerini ihale edeceğiz. Veya yargı sürecini sürdüreceğiz" dedi.

Yargıya intikal eden bir konuda fazla yorum yapmak istemediğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, KİK’in benzer konularda aldığı kararlara bakıldığında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bir haksızlık yapıldığı hissiyatı içine girdiklerini ifade etti. Başkan Kocaoğlu, 45 günün sonunda acil olarak atılması gereken betonların tamamlanacağını da dile getirerek, "Yeraltında 230 işçi, 24 saat, 3 vardiya işbaşında. Bu işçiler, şimdiye kadar tünel betonu atmış, bu işi bilen işçiler. Onun için bu işe alındılar" diye konuştu. "İnsan sağlığı bizim için hiç bir şeyden daha önemli değildir" diyen Kocaoğlu, gereken her türlü önlemin de bu çerçevede alındığını söyledi.

15 Ocak’ta Göztepe, Poligon, F.Altay istasyonlarının inşaatı ile Hatay İstasyonu’ndan sonraki bölümün raylarının döşenmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyon ihalesi yapılacağını kaydeden Başkan Kocaoğlu, ihale sürecinin bununla birlikte tamamlanacağını söyledi.

"Esnafı destekliyoruz"
Bölge esnafının mağduriyetinin önlenmesi için de gereken çalışmaları yaptıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Zabıta ve temizlik ekiplerimiz sürekli işbaşında. Trafiğe kapalı yerleri geçici parklanma için kullandırıyoruz. Bu bölgedeki esnafa dükkânının önünde işgaliye yapması için izin veriyoruz. Esnafın işinin artması için her türlü desteği veriyoruz" diye konuştu.

"Adil davranılsın"
Bazı basın mensuplarının alınan ihaleyi iptal kararının siyasi gerekçelere dayanması olasılığını hatırlatması üzerine, KİK’in özerk bir kurum olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Ben siyaseti çalışmak, üretmek, ülkeye faydalı olmak şeklinde değerlendiriyorum. Hükümet temsilcilerinin de İzmir’in önünü tıkamak gibi bir tavır içinde oldukları kanaatinde değilim. Benim bakış açım bu. Onların da böyle baktığını varsayıyorum" dedi.

Başkan Kocaoğlu bürokrasinin de belediye başkanları arasında parti ayrımı gözetmeksizin adil davranmaları gerektiğini belirterek, "Ben sadece, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarına nasıl bakılıyorsa, İzmir’e de, İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı’na da aynı gözle bakılmasını istiyorum. Herkese aynı nazardan bakmak, zaten Hükümetlerin bir görevidir" diye konuştu.

İzmir Hafif Raylı Sistemi

2. Aşama 1. Kısım

Yüklenici firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine sözleşmenin 13.08.2009 tarihinde feshedilmesinin ardından 15.10.2009 tarihinde ikmal inşaatı ihalesi yapıldı.
Yasal bekleme sürecinin ardından 31.10.2009 tarihinde sözleşme yapılarak işe başlandı.
İhaleye davet edilmeyen bir firmanın itirazı üzerine kamu ihale kurumu tarafından ihalenin iptal edilmesine karar verildi.
Alınan bu iptal kararının yasaya ve ihalelere yönelik başvurular hakkında yönetmeliğin ilgili hükümlerine aykırı olması nedeniyle yargıya başvurulmasına karar verildi.
Yargı süreci sonuçlanıncaya kadar tünellerde mevsim şartları nedeniyle aciliyet arz eden imalatların yapımına Büyükşehir Belediyesi imkanları ile başlandı.
Bu amaçla bir yandan kritik bölgelerdeki temel betonu imalatlarına diğer yandan da aynı özellikteki temel betonu tamamlanan bölümlerde kemer betonu imalatlarına başlandı.
Böylece tünelin emniyetli hale getirilmesi amaçlandı.

Neler yapılıyor ?

Daha önce metro inşaatında çalışan 112 tünel işçisi geçici olarak, uzman 6 mühendis ise sözleşmeli personel olarak işe alındı.
Belediye’ye ait 25 iş makinası ve araç Üçyol-Üçkuyular metro inşaatında görevlendirildi. Bu makine ve araçlarda vardiyalı olarak 75 kişi çalışıyor.
Belediye kontrol teşkilatı ve müşavir firmadan 37 teknik eleman görev yapıyor.
Üçyol-Üçkuyular metro inşaatı kapsamında toplam 5.239 metre tünel, 4.879 metre kemer betonlaması işi (t1 kemer ve t2 kemer olarak adlandırılıyor) yapılıyor. Farklı teknikle yapılacak istasyonların boyu ise 360 metre.

Bugüne kadar yapılan ve kalan imalatlar şöyle:

Temel betonu biten yerler 3955 metre, temel betonu kalan yerler 966 mt.
t1 kemer betonu biten yerler 1904 mt., kalan yerler 2213 mt. 
t2 kemer betonu biten yerler 175 mt., kalan yerler 587 mt.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan imalatlar:

Fahrettin Altay-Poligon istasyonları arası 312 mt. temel imalatı; 15 Aralık Salı gününden bu yana 36 metrelik kısmı tamamlandı.
312 metrenin imalatı 45 gün içinde tamamlanması planlandı.
Göztepe-Hatay İstasyonları arası 264 mt. kemer imalatı
Bu bölümde 60 metrelik temel imalatı yapılıp kemer imalatının önü açıldı, 20 Aralık’ta da kemer betonu imalatına başlandı.
264 metrelik imalat 45 gün içinde tamamlanması hedeflendi.

25 Aralık’ta başlanacak olan imalatlar:

Fahrettin Altay-Poligon İstasyonları arası 336 mt. Kemer imalatı
336 metrelik imalat 60 gün içinde tamamlanacak.

Tüm bu imalatların yapılabilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından imalat ihtiyacına göre şu malzemeler satın alınıyor:

hasır çelik 275 ton
b.a. demiri 236 ton
grobeton c 20 250 m3
temel betonu c 30 1 820 m3
kemer betonu c 30 5 000 m3
izolasyon malzemesi 17 000 m2

http://www.izmirnews.com/haber-detay.aspx?id=1018

Büyükşehir'den Tarihe Saygı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli tarihi yapılarından olan Emir Sultan Türbesi'ni yeniden ayağa kaldıracak restorasyon ve düzenleme çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığı protokol kapsamında, kentin önemli tarihi eserlerinden Emir Sultan Türbesi ve çevre yapılarında uygulayacağı restorasyon için Ağustos ayında...

Kol Kola Girdiğimizde Ulaşılmayacak Hedef Yok

Gördes Barajı'ndan İzmir'e verilen suyu arıtan Manisa'daki Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin açılışında konuşan Kocaoğlu, Belkahve'de büyük bir arıtma daha yapılacağını müjdeledi ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ) Gördes Barajı'ndan İzmir'e, Mayıs 2011 tarihinden itibaren verilmeye başlanan suyun arıtıldığı, Manisa'daki Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin resmi...

İZBAN SON SÜRAT GİDİYOR

Bakanlar Binali Yıldırım ve Ertuğrul Günay'ın da katıldığı törende, kentin iki yakasını birleştiren 30 kilometrelik etabın çalışmaları başlatıldı. ERTAN GÜRCANER/ONUR ÇAKIR/SEVİM OLGUN/ERKAN DOĞAN/KADİR KEMALOĞLU/ALİ EYCE/FATİH ABACIOĞLU Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz 29 Ekim'de birlikte hizmete açtığı 80 kilometrelik İZBAN...

Yeni Vagonları Yola Çıktı

4 vagondan oluşan ilk tren seti, 26 Ekim'de İzmir Limanı'nda olacak. Yeni araçlarla İzmir Metrosu'ndaki vagon sayısı 45'ten 77'ye yükselecek. Üçyol-Üçkuyular ve Bornova metro hatlarındaki inşaat çalışmalarında sona yaklaşılırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin genişleyen metro sisteminde kullanacağı yeni vagonların üretimi de Çin'de devam ediyor. Üretilecek 8 tren setinden...

Bu Yıl Tur Otobüslerine Talep Yüzde 85 Arttı

Günlük biletlerle sınırsız süre ve sayıda aktarma yapılabilen yolculuk sayısı, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 85 arttı. Yolcuların yarısından fazlası 'aktarma' hakkından yararlanarak kenti rahatlıkla gezdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin turizme hizmet vermesi için özel olarak tasarlayarak ürettiği tur otobüsleri, kentin turistik sembolleri arasına girmeyi başardı. Görsel estetiği ve...