leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Manisa'nın 1.dönem Genç Seyyahları Yola Çıktı

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Türkiye genelinde uygulamaya geçirdiği 14-26 yaş aralığında yer alan gençlere yönelik gerçekleştirdiği 'SEYYAH-Ulu Çınarın İzinde' projesi Manisa'da da başladı. Türkiye genelinde katılımın en yoğun olduğu illerden biri olan Manisa'da birinci dönem seyyahlar Ankara, Çanakkale ve Aydın'a uğurlandı. Manisa'dan 120...

Doğuya 'Gönül Köprüsü' Gezisi

Damla Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından,Van ve Bitlis illerine üç günlük 'Gönül Köprüsü' gezisi düzenlendi. Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde bulunan Damla Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Van ve Bitlis illerine üç günlük 'Gönül Köprüsü' gezisi düzenlendi. Geziye katılan 26 kişi, doğuyla ilgili olarak...

Kültür Bakanlığı'ndan Sarıgöl'e Kitap ve Bilgisayar Desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Sarıgöl Kaymakamlığı Halk Kütüphanesi'ne bin adet çocuk kitabı ile beş adet bilgisayar gönderildiği bildirildi. Halk Kütüphanesi'ne ulaşan kitapların yaz döneminde öğrencilerin okumaları için raflara konulacağını belirten Halk Kütüphanesi Müdürü Hatice Bulanık, 'Kültür Bakanlığımız tarafından gönderilen...

Manisa Belediyesi'ne Avrupa Diploması!

Manisa Belediyesi, 1955 yılında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından oluşturulan ve o tarihten itibaren Avrupa düzeyinde çalışmalar yapan belediyelere verilen Avrupa Ödülü'nün ilk aşaması olan Avrupa Diploması Ödülü'nü almaya hak kazandı. Avrupa düzeyinde çalışmalar yapan belediyelere Avrupa Diploması, Strasbourg'da düzenlenen törenle takdim edildi....

Foça'ya Müze Talebi!

Foça Genç İş Adamları Derneği Kurucu Başkanı Turizmci Taner Acar, Foça'nın çok ciddi bir tarihi kent müzesine ihtiyacı olduğunu söyledi. Bugüne kadar Foça Kazı Kurulu Başkanlığı tarafından kentin muhtelif mevkilerinde yapılan kazı çalışmalarında bulunan antik döneme ait tarihi eserlerin Foça dışında ki çeşitli müzelerde sergilendiğini belirten Acar,...