leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mekan360.com Logo

Türkiye'nin Mekan Portalı
Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Buca'da Önce Balkan Rüzgarı, Sonra Konser Coşkusu

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, tarafından hayata geçilen Balkan Festivali 3. yılında coşku ile başladı. Balkan yemeklerinin yarıştığı festivalde katılımcılar iftar yemeğinde buluştu. Ardından ise Balkanların yakından takip ettiği Suzan Kardeş konseri ile de müzik ziyafeti çektiler. Buca Gölet alanında 3. Balkan Festivali'ne ev sahipliği, yapan Başkan Ercan...

Sur yapı Ramazan'ı kampanyayla karşıladı

Kampanya Ramazan ayı boyunca devam edecek. Kampanyaya göre Corridor'dan Ev sahibi olmak isteyenlere yüzde 35 peşinatta 60 ay vade farksız taksit avantajı, yüzde 1 peşinatta 120 ay vade imkânı, banka kredisi ve peşinat tutarına özel indirim fırsatları sunuluyor. Sur Yapı mimari grubu tarafından tasarlanan Corridor, yerleşimi çok eski dönemlere dayanan ve tarihi Avrupa-Asya...

Y kuşağının tercihi “Home Office”

Son aylarda sıkça gündeme gelen Y kuşağının, özgürlükçü yaklaşımlarının iş yaşamına da yansıdığı, kendi işini kurmak isteyen bu kuşağın genellikle Home Office ile işe başladıkları bildirildi. Ofis Tekin Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Tekin, Dinamik genç nüfusun Ofis tasarımlarına da etki ettiğini, ürettikleri işlerde büyük plazalar kadar yeni kuşağa...

Urfa'da Yeni Mozaikler Bulundu

Şanlıurfa'nın Viranşehir ve Siverek ilçelerinde üç ayrı noktada Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen mozaikler bulundu. Şanlıurfa, Balıklıgöl, Harran ve Göbeklitepe'den sonra mozaiklerle ün salacak. Haleplibahçe'de bir kazı sonrasında bulunan mozaiklerin...

Mikro Kredi Bayanları, 3 günlük Bursa gezisinden döndü

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba 3 günlük Bursa gezisine gönderdiği Mikro Kredi bayanları Şanlıurfa'ya döndü. Bayanlar Şanlıurfa'ya döner dönmez de Fakıbaba'yı makamında ziyaret ederek teşekkür ettiler. Kimileri teşekkür etmekle de yetinmeyip Bursa'da aldıkları hediyeleri Fakıbaba'ya taktim ettiler. Bursa'da 3 günlük tatil...