leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mekan360.com Logo

Türkiye'nin Mekan Portalı
Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Güllüoğlu Gap Arenada İnceleme Yaptı!

Şanlıurfaspor Yönetim Kurulu Üyesi ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Yardımcısı İbrahim Güllüoğlu, Futbol Şube Sorumlusu ile birlikte GAP Arenada yapılan çalışmaları yerinde incelediklerini söyledi. Geçmiş sezonlarda GAP Arenanın çok güzel olduğunu ancak stadın zemini ile ciddi sıkıntıların olduğunu hatırlatan Güllüoğlu, 'Bu sıkıntıların aşılması...

Grup Dergâh Şanlıurfalıları Coşturdu

Şanlıurfa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nce organize edilen 'Ramazan Ayı Etkinlikleri 2013' kapsamında Grup Dergah (Ziya Hafız ve Ekibi) Balıklıgöl Anfi Tiyatro'da Tasavvuf Müziği Konseri sundu. Konserde semazenlerin yaptığı semah gösterisi ilgiyle izlendi. Işık ve lazer gösterilerinin de renk kattığı gece geç saatlere kadar sürdü. ...

Birecik'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93. Yıl Dönümü!

Birecik'in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Adanan Menders Bulvarında düzenlenen törende Kaymakam vekili Mehmet Keklik, Atatürk Anıtına çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı, yaptığı konuşmada, 1. Dünyü Savaşın'ın ardından ilçenin Fransızlarca işgal...

Başkan Ergün İftarı Hafsa Sultan'da Yaptı

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ramazan ayının ilk iftarını, Manisa Belediyesi ile Hayırsever İş Adamı Kamber Atabey'in katkılarıyla Hafsa Sultan Mahallesi'nde kurulan iftar sofrasında yaptı. İftarın ardından vatandaşlarla da sohbet imkanı bulan Başkan Ergün, çocukları da harçlık dağıtarak sevindirdi. Halit Görgülü Lisesi'ndeki iftar sofrasına...

Salihli'nin Dışa Açılan Penceresi: Kurşunlu Kaplıcaları

Bir litre suyunda 2 bin 172 miligram mineral bulunan Manisa'nın Salihli ilçesindeki Kurşunlu Kaplıcaları'nda, 2014 yılı için rezervasyonların yüzde 60'ı şimdiden doldu. Kurşunlu Kaplıcaları Müdürü Savaş Ermaner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaplıcadaki şifalı sularının romatizmal hastalıklara iyi geldiğini ifade ederek, genelde romatizma, cilt ve...