İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

PERLA VİSTA'DA SON 20 DAİRE

Beylikdüzü'nün İnci Tanesi Perla Vista Avm Beylikdüzü Beykent'te değişik mimarisiyle göz kamaştırıyor. Diğer alışveriş merkezlerinden farklı bir şekilde tasarlanmış. Eski İstanbul'u simgeleyen Pera ve Rönesans Avrupası'ndan esinlenilmiş, yerlerde paket taş döşemeleri süslü tavanı ve cam tavanı ile içerde gezindiğiniz sırada sokakta gibi hissediyorsunuz… 4 katı bulunan...

HOME AVES ÖRNEK DAİRESİNİN KAPILARINI AÇTI

Home Aves'in Örnek Dairesi Hazır Kavi Yapı tarafından Güneşli'de inşa edilen Home Aves projesinin örnek dairesi tamamlandı. Kavi Yapı Genel Müdür Yardımcısı Selim Başdemir, 'Kullandığımız malzemeyi ve inşaat kalitemizi görmek isteyenleri örnek dairemize bekliyoruz' dedi. B blokta 1. katta yer alan örnek dairenin dekorasyonu Dogtas Exclusive'in seckin ic mimarlari tarafından...

KOCAELİ'NDE DEV MARKALI KONUT PROJESİ

PEKDEMİR İNŞAAT'TAN 70.YIL PROJESİ Türkiye'nin en köklü inşaat şirketlerinden Pekdemir İnşaat, Kocaeli'de konut projesine başlıyor. Mart ayında lansmana çıkacak 936 konutluk proje aynı zamanda kentin en büyük markalı konut projesi olacak. Pekdemir İnşaat Genel Müdürü Mert Pekdemir, düzenlediği basın toplantısında, Başiskele projesinin, bölgenin en büyük markalı konut projesi olacağını...

İDEAL YAŞAM EVLERİ LANSMAN FİYATLARI BELLİ OLDU

İzmir'de Türksal İnşaat tarafından 5 bin 359 metrekare arsa alanı üzerinde inşa edilen İdeal Yaşam Evleri 'nde 2+1 ve 3+1 konut tiplerine ait lansman fiyatları belli oldu. 72 konuttan meydana gelen Çiğli İdeal Yaşam Evleri 6 katlı 5 blok halinde yükseliyor. İdeal Yaşam Evleri Çiğli'de; 2 oda 1 salon daireler 125 bin lira ile 140 bin lira arasında; 3 oda 1 salon daireler 150 bin lira ile...

KETEN İNŞAAT HALİÇ PROJESİ

Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten, inşaat sektöründe kalite ve güvene verdiği önemin yanı sıra Keten Haliç Projesi'ni de kısa bir süre önce düzenlediği basın toplantısında aşağıdaki sözleriyle anlattı. İstedik ki yaşamı kalite ile inşa etme anlayışımızı, en ve huzur içinde bir şehir yaratma heyecanımızı sizlerle paylaşalım. Bu yolda sizlerle olmak, zorluklara karşı...