leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mekan360.com Logo

Türkiye'nin Mekan Portalı
Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Vali Savaş Manisaspor'a Destek İçin Ortak Çalışma Sözü Verdi!

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Manisaspor yöneticilerinin kendisini ziyaretinde kulübe destek için ortak çalışma sözü verdi. Savaş, destek amacıyla önümüzdeki günlerde sivil toplum kuruluşlarının, odaların, ilgili kurum ve kuruluşların biraraya gelerek bir çalışma yapılacağını bildirdi. Manisaspor Kulübü Başkanı Emre Hasgör ve yöneticiler, Vali Savaş'a...

Dikili Belediyesi Folklor Festivalinde!

Dikili Belediyesi Halk Oyunları Ekibi 17 Temmuz Çarşamba günü Türkiye'yi temsil etmek için Makedonya'nın Ohrid kentinde düzenlenen 'Uluslararası Folklor Festivali'ne katılacak. 30 Temmuz Salı gününe kadar sürecek festival programın da Üsküp, Budapeşte, Viyana, Münih, Strasbourg, Paris,Monaco, Pisa, Roma, Bari, İgoumenitsa, Selanik kentlerine gideceklerini...

Selçuk'ta Piyano Tınıları ile Dolu Bir Gece Yaşandı!

4 Temmuz günü Latin dansları ile başlayan ve Selçuk'un yaz gecelerine renk katan 'Halk Gecesi' etkinlikleri piyano konseri ile devam etti. Selçuk Belediyespor Kulübü önderliğinde düzenlenen ve Selçuk'taki tüm spor kulüplerinin katkı sunduğu 'Halk Gecesi' etkinlikleri piyano konseri ile devam etti. İstasyon Meydanı'nda tarihi su kemerlerinin altında...

Sağlık Ordusuna Taze Kan...

Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, 75 hemşireyi Sabancı Kültür Sarayı'nda düzenlenen törenle mezun etti. Törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Zuhal Bahar, önceki dönem Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Bahar ve Mustafa Kemal Üniversitesi önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Şerafettin Canda katıldı. Törenin...

Dünya Taekwondo Şampiyonası'nda İzmirli Antrenör Görev Yapacak!

Meksika'da 15-21 Temmuz 2013 arasında düzenlenecek Dünya Taekwondo Şampiyonası'nda, İzmir bölgesi antrenörlerinden Ahmet Bereket, milli takım antrenörü olarak görev yapacak. Şampiyona hakkında bilgi veren Büyükler Teknik Kurul Üyesi Bereket, 'Böyle büyük bir organizasyonda takımımızla birlikte görev yapacak olmak, benim için çok büyük bir onur. Dünya...