İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Yeni Otobüsler Yolda

Şehir içi toplu ulaşımında Avrupa standartlarını bile geride bırakacak projeleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi, otobüs filosuna önümüzdeki aylarda 300 yeni araç ekleyecek. Kentlinin hizmetine sunduğu otobüs sayısını yeni alımlarla birlikte hızla artıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, filonun yaş ortalaması da kademeli olarak düşürmeye başladı. Günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyarak...

Sağlıklı Beslenme Yöntemleri Öğretilecek

Sağlıklı bir yaşam için Bornova Belediyesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile yürütülen proje kapsamında, vatandaşların beslenme alışkanlıkları incelenecek ve doğru beslenme yöntemleri hakkında bilimsel programlar uygulanacak. 7'den 70'e herkesin spor yapmasını sağlayan Bornova Belediyesi, Ege Üniversitesi'yle yaptığı işbirliği ile yurttaşların doğru beslenerek yaşam kalitesini...

2012 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nda Gururumuz Olacaklar

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 9 sporcusu, bu ay sonunda Londra'da gerçekleşecek olan 2012 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nda gururumuz olacaklar. Gülşah Kocatürk, Begül Löklüoğlu, İbrahim Arat, Semiha Mutlu, Recep Çelik, Cahit Kılıçaslan, Bestami Boz, İzzettin Kanat, Duygu Çete. İşte bu 9 sporcu, Londra Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil edecek ay yıldızlı kafilenin...

Gediz'den İki Önemli Buluş

Gediz Üniversitesi, hammaddesi petrol olan ürünlere, tamamen doğal malzemeler kullanılarak alternatif mamuller üretilebileceğini ortaya koydu. Araştırma ve geliştirme çalışmalarına önem veren Gediz Üniversitesi, iki yeni buluşla adından söz ettiriyor. Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nden Dr. Gökhan Çaylı, yüzde 100 çevreci polyester ve poliüretan (sünger, köpük) imal...

Sıcak Hava İzmirlileri Bunaltmaya Devam Ediyor

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması, İzmirli vatandaşları bunaltıyor. İzmir başta olmak üzere tüm Ege Bölgesi'ni bugünden itibaren etkisi altına alan sıcak hava, vatandaşları bunaltırken, serinlemek için çeşitli yollar denemelerine neden oluyor. Pazar günü en yüksek sıcaklığın yaşanacağı vurgulanırken, İzmir'de iki yıl önce, ay itibariyle yaşanan 42.6 derece...