İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

BOULEVARDİ PROJESİ

DUBAİ KONSEPTLİ PROJE 700 bin metrekare inşaat alanına sahip olan Boulevardi İstanbul 73 dönüm arsa alanında inşa ediliyor. Projede dükkan ve ofisler yalnızca kiralanabiliyor, satışları yapılmıyor. 5 etaptan meydana gelmesi beklenen Boulevardi Libadiye'nin Kasım'da satışa çıkması hedefleniyor. Şu an ön satış aşamasında bulunan Emaar Boulevardi Çamlıca'da geniş açık alanlar, meydanlar,...

SYMBOL İSTANBUL

İSTANBUL'UN YENİ SEMBOLÜ 'SYMBOL İSTANBUL' Farklı mimarisi ile dikkat çeken Symbol İstanbul, Beylikdüzü'nde yükseliyor.İlk residence projesi Avenue ile yatırımcılarına %75'lik kar sağlayan Karden İnşaat, kaldığı yerden projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.Farklı bir mimari anlayışı yansıtmak için tasarlanan Symbol İstanbul sunmuş olduğu ayrıcalıklı yaşam tarzı ile iddiasını...

HORİZON POINT BODRUM EVLERİ

Londra kaynaklı Property Awards ödül komitesi tarafından sürüdürülebilir yaşam dalında altın ödüle layık görülen Horizon Point Bodrum evleri,kentsel yaşamın tüm imkanlarını Bodrum'un eşsiz doğasıyla buluşturarak sakinlerine dört mevsimlik bir yaşam sunuyor.Point İnşaat'ın Bodrum'da manzaranın en güzelini, özgün tasarım ve kaliteli inşaatla birleştirerek gerçekleştirdiği Horizon Point...

VIA PORT HOUSES

KURTKÖY'ÜN GÖZDESİ VİAPORT EVLERİ İstanbul'un yükselen değeri Kurtköy'ün en gözde projesi Viaport Houses and Suites'te tüm dairelerde yüzde 24 peşinatı 2013 Eylül'ünde ödeyin ve dairenizi 2013 Eylül'de teslim alın.Viaport Houses & Suites'te 199 bin liralık 1+1 konut için 1.990 TL'lik (yüzde 1) peşinat ödeniyor. Geri kalan (yüzde 75) 149 bin 250 lira için banka...

RENAISSANCE PALACE

Siz hangi çağda yaşamak isterdiniz? Almat İnşaat sizi aydınlanmanın başladığı yere, Renaissance Palace'a davet ediyor. Kalıplarin yıkılıp; insanin, yaşamın, sanatın, mimarinin ve doganın yüceldiği bir çağ Rönesans. Renaissance Palace, Zekeriyaköy`de tüm bu değelerin yeniden yorumlandığı bir proje. Renaissance Zekeriyaköy-Uskumruköy'de inşa edilen Renaissance Palace'ın arsa alanı 7 bin 500...