leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mekan360.com Logo

Türkiye'nin Mekan Portalı
www.aktardiyari.com
Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Urfa'da Yeni Mozaikler Bulundu

Şanlıurfa'nın Viranşehir ve Siverek ilçelerinde üç ayrı noktada Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen mozaikler bulundu. Şanlıurfa, Balıklıgöl, Harran ve Göbeklitepe'den sonra mozaiklerle ün salacak. Haleplibahçe'de bir kazı sonrasında bulunan mozaiklerin...

Mikro Kredi Bayanları, 3 günlük Bursa gezisinden döndü

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba 3 günlük Bursa gezisine gönderdiği Mikro Kredi bayanları Şanlıurfa'ya döndü. Bayanlar Şanlıurfa'ya döner dönmez de Fakıbaba'yı makamında ziyaret ederek teşekkür ettiler. Kimileri teşekkür etmekle de yetinmeyip Bursa'da aldıkları hediyeleri Fakıbaba'ya taktim ettiler. Bursa'da 3 günlük tatil...

Şanlıurfalılar Meyan Şerbetinden Vazgeçmiyor

Şanlıurfa'nın katıksız içeceklerinin başında yer alan geleneksel içeceği meyan şerbeti (biyam) kendine has tadıyla rengi ve köpüğüyle vatandaşların vazgeçemediği içeceklerin başında geliyor. Katıksız ve saf olan meyan şerbetine ilgi her gün geçen gün daha fazla artıyor. Meyan kökünden imal edilen meyan şerbeti, sadece buz ve su ile imal edildiğinden hiçbir...

Çalık İftar Yemekleri Bu Yıl Şanlıurfa'da

Çalık Holding'in 'İftarımızı Anadolu'da Açıyoruz' projesi kapsamında Şanlıurfa'da gerçekleştirdiği iftarların ilk gününde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Yeşilay ve Şanlıurfa Valiliği'nin de desteğiyle Şanlıurfa Eyyüb Peygamber Camii avlusunda kurulan iftar sofraları, Ramazan ayı boyunca ortalama 30 bin konuğu ağırlayacak. Çalık...

Ygs ve Lys'de Kula'nın Gururu Oldular

Yeni binasına yeni kavuşan ve ilk mezunlarını bu sene veren Anadolu Öğretmen Lisesi YGS ve LYS sınavlarında Kula'nın gururu oldu. Eğitime öğretmen ve idarecileri ile farklı bir yaklaşım getiren Anadolu Öğretmen Lisesi ilk yılında Türkiye 128.si çıkarmaktan çok mutlu. Konu hakkında konuşan Okul Müdürü Ahmet Gedik, 'Anadolu Öğretmen Lisesi olarak insanı temel...