leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mekan360.com Logo

Türkiye'nin Mekan Portalı
Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Balıklıgöl "Ramazan Bahçesi" Oluyor!

Türkiye'nin önemli inanç merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa'daki Balıklıgöl, ramazana hazır... Onbir ayın sultanı ramazanın, 'Peygamberler Şehri' olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da da özüne en uygun şekilde yaşanması için hazırlıklar tamamlandı. Kentte, ramazan ayındaki eski geleneklerin sürdürülerek gelecek nesillere aktarılması...

Akçakale'de Ramazan'a Doğru!

Akçakale Belediyesince ramazan öncesi etkinlikler kapsamında ilahi konseri düzenlendi. Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, Süleyman Şah İlkokulu bahçesinde düzenlenen konserde yaptığı konuşmada, 'başı rahmet, ortası merhamet, sonu ise cehennemden azad' olan ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diledi. Ramazan'ın manevi iklimini vatandaşlara...

Şerbet ve Hurmalar Tezgahlardaki Yerini Aldı

İnanç merkezi olarak kabul edilen Şanlıurfa'da Ramazan hazırlıkları tamamlandı. On binlerce hatmin okunacağı şehirdeki camilerde Ramazan temizliği yapıldı. Dergah Halilürrahman Camii'nde de Ramazan öncesi son bakımlar gerçekleştirildi. Ramazan hareketliliği yaşanan şehirde Karaköprü Belediyesi de camileri temizledi. Camilerin yanı sıra Ramazan'da...

Siverekliler Derneğinden Fakıbaba'ya Başarı Plaketi Verildi!!

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, Mersin'de Yaşayan Siverekliler, Derneklerinin Kuruluşunun 10. Yılında düzenlenen birlik ve beraberlik gecesine katıldı. Mersin'de yaşayan Şanlıurfa merkezli, Siverekli, Birecikli, Hilvanlı, Viranşehirli derneklerin başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda iş adamı, STK'a temsilcisinin...

Manisa Belediyesi'nden Çocuklara Yaz Hediyesi

Manisa Belediyesi, yüzme bilmeyen 5-13 yaş grubuna ücretsiz yüzme kursu ile birlikte Ahmet Tütüncüoğlu İlköğretim Okulu Bahçesi'nde kurulan Aqua Parkı çocukların hizmetine sundu. Yüzme bilmeyen çocuklar Şehitler ve Ali Rıza İlköğretim Okulları ile birlikte Mehmet Akif Ersoy Lisesi'ne kurulan havuzlarda kurs alacak, Aqua Park'tan yararlanmak isteyen çocuklar ise...
Live İzmir