İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Restore Edilen Tarihi Kapının Açılış Töreni İçin Hazırlıklar Devam Ediyor

Güney Kore'nin önde gelen tarihi mekanlarından Namdeamoon'un açılış töreni için hazırlıklar devam ediyor.Güney Kore'de restorasyon çalışması uzun süredir devam eden Namdaemoon, tekrar turistlerin ziyaretine açıldı. 'Büyük Güney Kapısı' manasına gelen Namdaemoon, bir protestocunun 5 yıl önce kundaklanması sonucu büyük zarar görmüştü. Namdaemoon'un açılış töreni yarın yapılacak....

Manisalı İzciler Çanakkale 57. Alay Milli Bilinç Kampı'nda!

Bu yıl onuncusu düzenlenen Dedeciğim Ben Geldim - Çanakkale 57. Alay Milli Bilinç Kampı'na Manisa'dan 40 İzci 4 lider ve 1 gönüllü ile katılan Manisa İzcilik Kulübü Başkanlığı görevini tamamlayarak döndü. İzci Önderi Kürşat Utku Satıoğlu, gezinin amacını şu ifadelerle açıkladı: ཱུ. Ve 27. Alayda şehit olan dedelerimiz ve izcilerimize saygı ve izcilerin milli şuurunu daha da...

16.Vodafone Freezone Müzik Yarışması'nda Salihli Başarısı!

Vodafone Freezone 16. Liselerarası Müzik Yarışması'nın finalinde Salihli Anadolu Lisesi öğrencileri en iyi 'Orkestra' dalında birinci olurken, en iyi 'Kız Solist' dalında da Merve Alp - Cemre Şengül üçüncü seçildiler. İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi'nde yapılan ve Kral Pop ekranlarından canlı yayınlanan yarışmaya bu yıl Türkiye'deki 53 ayrı ilden 424 okul başvurdu....

35.SOKAKTA TİCARİ ALANLAR KİRALANMASI BAŞLANDI

35.Sokak Ticari Alanlarını Görücüye Çıkardı.. İzmir'in yatırımcısına en çok kazandıran projesi 35. Sokak'ın kiralama süreci başlayan ticari alanlarında öncelikli olarak market ve kafeteryanın kiralaması yapılıyor.Daha sonraki dönemlerde ise kademeli olarak; kuaför, kuru temizleme, kreş ve restoran kiralamaları başlayacak. Projenin dairelerinde taksit bedelleri ise 1.577 TL'den...

"Çanakkale Kahramanlarına Mektup" Yarışması Sonuçlandı!

251 Bin Dev Öğrenci Projesi kapsamında Manisa il genelinde orta öğretim okulu öğrencilerine yönelik ' Çanakkale Kahramanlarına Mektup' yarışmasında Akhisar'da dereceye giren ilk altı öğrencinin ödülleri (fotoğraf makinesi) İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer tarafından verildi.Yarışmaya katılan öğrenciler arasından ilk yirmiye giren öğrenciler 1 Mayıs 2013 Çarşamba günü Çanakkale...