leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Manisa'da Fikri Bayrıl Tesisleri'ne Modern Düzenleme

Manisa'da son dönemde amatör spor kulüplerini hizmetine sunulan spor tesislerinden birisi olan Fikri Bayrıl Spor Tesisleri'ne çevre düzenlemesi yapıldı. Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte tesisin çevresi dekoratif tuğla duvar ile çevrilirken, ferforje demirler ve ışıklandırmalarla modern bir görünüme kavuşturuldu. Son yapılan düzenlemeyle birlikte tesisin koruma...

Akhisarlı Foto Muhabirleri Fotoğraf Sergisi Açtı

Akhisar'da faaliyet gösteren ulusal ve yerel medyada görev yapan foto muhabirlerinin fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi açıldı. Akhisar Belediyesi önderliğinde, Sevgi yolu üzerinde açılan 'Akhisarlı Foto Muhabirleri Objektifinden Fotoğraf Sergisi' Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Başkan Yardımcısı Ömer İşçi, İlçe Emniyet...

Foça'ya Engelsiz Kafe!

Foça Belediyesi'nce, Foça Kent Konseyi Engelli Meclisi için düzenlenen; ''Engelsiz Kafe''nin açılışı, 5 Temmuz 2013 Cuma günü gerçekleştirildi. Foça Kaymakam V. Abbas Yeşilkuş, Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ, Foça Kent Konseyi Başkanı Orhan Gürer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yıldız, Foça Kent Konseyi Engelli Meclisi Yürütme Kurulu...

Çeşme'ye hayran kaldılar!

Bulgaristan'dan gelen resmi heyet, Çeşme'ye çıkarma yaptı. Başkan Tütüncüoğlu'nu ziyaret eden heyet üyeleri, ilçeyi gezdiklerini ve hayran kaldıklarını açıkladı. Bulgaristan'daki il belediyelerinin genel sekreterlerinden oluşan 30 kişilik heyet Çeşme'ye dostluk ziyareti gerçekleştirdi. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'nun makamında...

Konaklı Miniklerden Yılsonu Sergisi...

Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi'nde resim kurslarına devam eden 6-12 yaş arası çocuklar 7 aylık çalışmalarıyla ressamlara taş çıkardı. Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nin ev sahipliğini üstlendiği sergi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Çocuklar derslerinden geriye kalan zamanlarını ressam Zeynep...