İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

YOLLARDA

İzmir'i karış karış dolaşma hedefiyle bu kez Menderes'i ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tek tek dinlediği vatandaşlara Derdinizi söyleyin, gücümüzün yettiği kadar derman olmaya çalışalım dedi. Menderes'in mahalle ve köylerinde vatandaşlarla buluşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 'Derdinizi söylerin gücümüzün yettiği kadar derman olmaya...

İZMİR ANTALYA DOSTLUĞU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Akşam saatlerinde gerçekleşen ziyarette, ağırlıklı olarak iki kentin önemli projeleri ile işbirliği olanaklarının artırılması konuları görüşüldü. Prof. Akaydın'ın ziyaretinden büyük mennuniyet duyduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, 'Mustafa Hocamız...

BAYRAKLI YA ALSANCAK MODELİ

Büyükşehir Belediyesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Ali Çetinkaya Bulvarı'nın ardından Bayraklı Sevgi Yolu'nu da yeniden düzenliyor. Çalışmalar yılbaşına kadar tamamlanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin simgelerinden biri olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile Ali Çetinkaya Bulvarı'ndan sonra, yine kentin önemli buluşma mekanlarından biri sayılan Bayraklı Sevgi Yolu'nda da düzenleme...

İSVİÇRE DEN EXPO 2020 DESTEĞİ

İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosu Monika Sehmutz Kırgöz, İzmir Valisi Cahit Kıraç'ı ziyaretinde, EXPO konusunda İzmir'i desteklediklerini söyledi. Vali Kıraç, Başkonsolos Kırgöz'ün 3 ay önce İstanbul'a atandığını, daha önce de Türkiye'de görev yaptığını söyledi. Bir Türkle evli olan Başkonsolos Kırgöz'e İzmir'i anlattığını belirten Vali Kıraç, 'Kendisine EXPO 2020...

EXPO NUN KAPTANI MAHMUT ÖZGENER

İzmir'in EXPO adaylık kaderini belirleyecek çekirdek kadro belli oldu. Kaptan koltuğuna Türkiye Futbol Feederasyonu eski Başkanı Mahmut Özgener otururken, Bakanlar Kurulu'nun belirlediği 4 doğal üye dışındaki sivil toplum örgütü temsilcileri ise Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli ve Ege Sanayici ve İşadamları...