leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Urfa'da Eski Sanayinin Yeni Projesi

Şanlıurfa'da 2006 yılında Kamberiye mahallesinde bulunan Eski Sanayi Sitesi için kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Uğur Kentsel Dönüşüm firması tarafından hazırlanan projenin detayları ve animasyonu görücüye çıktı. Bakanlar kurulu kararıyla boşaltılacak olan dükkanların yerini büyük iş merkezleri alacak. Dükkanlarını çok düşük fiyata alındığını...

Urfalı Davulcular Ramazan'a Hazır!

Şanlıurfalı Ramazan davulcuları son hazırlıklarını tamamladı. Mübarek Oruç ayının başlamasıyla tokmak vuracak davulcular performanslarıyla göz dolduruyor. Birçoğu Bozova'dan gelen davulcular kent merkezindeki organizasyonlarda görev alarak hem para kazanıyor hem de Ramazan hazırlıkları için birlikte prova yapıyor. Baba mesleği olarak bu işi sürdürmeye...

Kadınlara Sebze Bahçesi Projesi!

Suruç'ta uygulanan 'Kendin üret kendin tüket' projesiyle sebze üretimi yapan kadınlara uygulama bahçesi kurulacak. Proje kapsamında kadınlara yönelik kışlık sebze yetiştiriciliği semineri verildi. GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından yürütülen Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (TEYAP) kapsamında sebze yetişitirciliğinde ürün kalitesini yükseltme ve...

Şanlıurfalı Öğrencilere Ankara'da İngilizce Kampı!

Hacettepe Üniversitesi ile Turgut Özal Üniversitesi, Şanlıurfalı 500 lise öğrencisi için İngilizce eğitim programı düzenledi. Hacettepe Üniversitesi ile Turgut Özal Üniversitesi, Şanlıurfalı 500 lise öğrencisi için İngilizce eğitim programı düzenledi. Şanlıurfalı 500 lise öğrencisi, Turgut Özal Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nde...

Manisa Belediyesi'nden Ramazan Programı!

Manisa Belediyesi bu yılki Ramazan ayı için hazırladığı etkinlik programını düzenlenen basın açıklamasıyla duyurdu. Manisa Belediyesi'nde düzenlenen basın toplantısında Ramazan ayı etkinlik programlarını açıklayan Manisa Belediyesi Sosyal İşlerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Nursel Ustamehmetoğlu, bu yılki Ramazan etkinliklerinin geçen yıllara...