İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Foça'ya Müze Talebi!

Foça Genç İş Adamları Derneği Kurucu Başkanı Turizmci Taner Acar, Foça'nın çok ciddi bir tarihi kent müzesine ihtiyacı olduğunu söyledi. Bugüne kadar Foça Kazı Kurulu Başkanlığı tarafından kentin muhtelif mevkilerinde yapılan kazı çalışmalarında bulunan antik döneme ait tarihi eserlerin Foça dışında ki çeşitli müzelerde sergilendiğini belirten Acar, Foça gibi asırlarca farklı medeniyetlere...

İzmir'den Yunan Adalarına Seferler Başladı!

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: 'Costa Meditarranea gemisi 1 Temmuz'dan itibaren yaz sonuna kadar Yunan adaları seferleri için düzenli olarak İzmir'den yolcu almaya başladı. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'den Yunan adalarına düzenli olarak sefer yapacak olan Costa Meditarranea gemisinin, 1 Temmuz'dan itibaren yolcu...

Ifca Dünya Sörf Şampiyonası!

Çeşme'de düzenlenen Uluslararası Funboard Sınıf Birliği (IFCA) Dünya Sörf Şampiyonası'nın ilk gün yarışları yapıldı. Alaçatı'da Çağla Kubat'a ait sörf okulunun ev sahipliğinde düzenlenen şampiyonda, çocuklar, gençler ve masterlar olmak üzere 3 farklı kategoride yarışlar gerçekleştiriliyor. Şampiyona 6 Temmuz'daki ödül töreniyle sona erecek. ...

Uşak'ın Yeni Alışveriş Merkezi 'Festiva' 1 Ağustos 2013'te Açılıyor!

Uşak'ta toplam 24 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan Festiva Uşak'ın, 64 mağazası ve 301 araçlık otoparkı ile 1 Ağustos 2013 tarihinde açılıyor. Festiva Uşak, açık hava konsepti ve modern mimari yapısı ile bölgenin cazibe merkezi ve Uşaklıların önemli sosyal yaşam alanı olmayı hedefliyor. Bin kişiye yakın istihdam sağlayacak olan alışveriş merkezi, bölge ekonomisine de büyük katkı...

Ramazan Etkinliği, Grup Dergah Konseri ile Başlıyor!

Şanlıurfa Belediyesi'nin Ramazan ayı etkinlikleri belli oldu. Şanlıurfa Belediyesi, Ramazan ayı etkinliğine; 9 Temmuz Salı günü akşamı Balıklıgöl Anfi Tiyatro'da Grup Dergah konseriyle başlayacak. Etkinliklerde geleneksel Türk tiyatrosu örneklerinden orta oyunu ve meddahı da sahneleyecek olan Şanlıurfa Belediyesi, Ramazan ayı dolayısıyla 17 farklı etkinlik gerçekleştirecek. ...