İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

GÜMÜŞLÜK EVLERİNDE BAYRAM FIRSATI

Sakin bir yaşamın yanında modern hayatın tüm keyiflerini de ayağınıza getiriyor.Gümüşlük'ün merkezinde,çarşıya ve plajlara yürüyüş mesafesindeki GÜMÜŞLÜK EVLERİ yılın 365 günü huzur dolu bir yaşam ve cazip bir yatırım için sizleri bekliyor...Her türlü Residence hizmetinin verileceği proje de mükemmel bir yaşam için her şey düşünüldü.Özel olarak tasarlanan yüzme havuzu,jakuzi,havuz bar,geniş...

KONAKKALE BOSPHORUS CİTY

Konakkale Bosphorus projesi Makro İnşaat ve Torkam İnşaat ortaklığı ile Çanakkale Kepez'de yükseliyor. 10 blok olarak inşa edilen Konakkale Bosphorus 'da toplam 237 daire, 8 adet iş yeri, sosyal tesis binası bulunuyor. Konakkale Bosphorus Evleri'nde 150 bin liraya 2+1! 30 bin 815 metrekare arsa alanı üzerinde hayata geçirilen Konakkale Bosphorus'da 1+1 dairelerin satışı tamamlandı....

PERGE DURU KONAKLARI

Ankara'nın en prestijli yerleşim bölgelerinden Çayyolu'nda yer alan Perge Duru Konutları,modern mimari yapısı,geniş yeşil alanları,çevre düzeni ve az katlı bina yapısıyla benzer projelerden farklılaşıyor. Yüksek yaşam standardı sunan Perge Duru Konutları,Çayyolu'nda bambaşka bir yaşam isteyenleri bekliyor.14.613 m2 lik bir alan üzerine konumlandırılan Perge Duru Konutları;etkileyici çevre...

GARDEN LOFT

5000 metrekare arsa üzerine kurulu 3 bloklu sitede 3 oda 1 salon ve 4 oda 1 salon daireler bulunmakta. Kapalı havuzu, sauna ve fitness salonu, taş ve ahşap kaplı cephesi ve geniş yeşil alanlarıyla bölgenin en iddialı projesi olmaya aday olan Garden Loft 2013 Ağustos ayında sakinlerine teslim edilecek.. Garden Loft Evleri Genel Özellikleri - Kapalı Yüzme Havuzu - Güvenlik ve Kamera sistemi -...

CAM KULELER

Büyük şehirlerde duymaya alışık olduğumuz milyon dolarlık lüks rezidans projeleri Anadolu kentlerine taşındı.Adana'da yapılan Cam Kuleler'de bir daire 2.5 milyon liraya satılıyor.Projenin müşterileri arasında İncirlik Üssü'nde çalışan ABD'liler bile var.Son zamanlarda istanbul,İzmir,Ankara gibi büyük kentlerde,milyon liralara satılan dairelerin olduğu rezidans projeleri Anadolu...