İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

HELENİUM WİNGS PROJESİ

Başarır İnşaat'ın Helenium Wings projesindeki residence dairelerini satışa çıkardı. Peşin alımlarda %12 indirim imkanıyla satışa çıkan residence dairelerde alıcısına taksitli alımlarda da kolay ödeme imkanları sunuluyor. İsteyen herkes tüm daire çeşitlerinde olduğu gibi residence dairelerde de %1 peşin ödeme, 0,87 faiz oranı ve muhtelif bankalardan alınacak 60 aya kadar uzanan ödeme imkânından...

ARRİBA VİLLALARI

Ayvalık'ın Yeni Yüzü Arriba Villaları Arriba Evleri, Balıkesir-Ayvalık bölgesinde Kolaylı İnşaat tarafından hayata geçiriliyor.22 bin metrekarelik arsa üzerinde hayat bulan Arriba Evleri 3+1 tipi villa ve yazlıklardan meydana geliyor. Arriba Evleri'nde fiyatlar ise 250 bin liradan başlıyor ve 400 bin liraya kadar artış gösteriyor. Ayvalık-Tuzla bölgesinde denize sıfır konumlandırılan...

ADRESS BALAT PROJESİ

BURSA'NIN YENİ ADRESİ ADRESSBALAT PROJESİ'NDE 4+1 EVLER 600 BİN TL Adress Balat'ta, Aralık 2013 tarihinde sahiplerine teslim edilmesi planlanan daireler 600 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor... Bursa'nın yükselen değeri Balat'ta hayata geçirilen Adress Balat,sizlere beklentilerin de üstünde bir yaşam sunuyor.Ömer Kumova inşaat güvencesiyle inşa edilen proje,12 bin...

EKŞİOĞLU RESİDENCE ANTALYA

ANTALYA REZİDANS İLE TANIŞIYOR! Antalya'da, inşaat firmaları havalimanı yolunu 'rezidans bölgesi' olarak belirlerken, bölgenin ilk rezidans yatırımları Ekşioğlu Bauking 'den geliyor.Antalya havalimanına 1.5 kilometre mesafede inşaatına başlanacak olan 'Antalya Residence Airport' ve 'Ekşioğlu Residence' projelerinde 5 yıldızlı otel lüksü sunmayı hedefleyen...

Somuncu Baba Camisi İbadete Hazır

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta,Somuncu Baba Camisi'nin ibadete hazır olduğunu söyledi. Palta, Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ile Somuncu Baba Külliyesi ve Kültür Merkezi ile Somuncu Baba Camisi'nde incelemede bulundu. Somuncu Baba Camisi'nin ibadete hazır olduğunu ifade eden Palta, camiyi kurban bayramı namazına yetiştirmek için gayret ettiklerini ve bunu başardıklarını...