İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Foça Mambo Beach Club'da 4. Yıl Coşkusu

Moskovalı Marina Romanova tarafından 2010 yılında devralınan ve geçen günlerde coşku dolu bir açılışla yaza 'merhaba' diyen Mambo Beach Club, bu kez açılışının 4. yıldönümünü muhteşem bir parti ile kutladı. Mambo Beach Club işletmecisi Marina Romanova, 2010 yılında açmış olduğu işletmenin bu yıl 4. senesini kutladıklarını belirterek şunları söyledi: 'Geçen yıllarda Mambo Beach Club...

İLKÖĞRETİM OKULUNA BEYAZ BAYRAK

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, 'Temiz Okul, Sağlıklı Okul' projesi kapsamında yapılan denetimlerde, temizlik ve hijyen kurallarına uygun olduğu tespit edilen Neval Yaralı Milli Egemenlik İlköğretim Kurumları 'Beyaz Bayrak' ile ödüllendirildi. Okul öğretmenleri, günün anısına Beyaz Bayrak ile okul bahçesinde hatıra fotoğrafı çektirdi.Okul Müdürü Kibar, burada yaptığı açıklamada,...

MANİSA'DA 17 BİN 300 VATANDAŞA İFTAR YEMEĞİ VERİLECEK

Manisa Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü koordinesinde, hayırseverlerin katkılarıyla Manisa merkeze bağlı mahalle ve köylerde vatandaşlarla birlikte iftar yapılması için hazırlanan 'İftar Vakti Kardeşlik Vakti' projesinin protokolü imzalandı. Valilik brifing salonunda protokolü imzalan proje ile hayırseverlerin katkılarıyla Ramazan ayında 17 bin 300 kişiye iftar verilecek.Bu sene...

KOMİSER ŞEFİK'E EN GÜZEL HEDİYE

AK Parti Manisa Milletvekili Doç Dr. Selçuk Özdağ, Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binasının iç kısmında buluna demir korkuluklara çıkıp, atlamak isteyen zihinsel engelli 'Komiser Şefik' lakaplı Şefik Aslan'ın hayalini gerçeğe dönüştürdü. 27 yaşındaki Şefik Aslan'ın hayalini basından takip ettiğini belirten Özdağ, Şefik'in isteğini yerine gitermek üzere harekete geçti. Basın...

Kula İlçe Merkezine Kioks Bilgisayarlı Tanıtım Kabinleri Yerleştirilecek!

Manisa İl Kültür Müdürü Erdinç Karaköse, Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın'ı makamında ziyaret ederek, ilçe tanıtımına katkı sağlayacak olan ana yol üzerinde yapılacak Totem yerleri ile ilgili bilgi ve fikir alışverişinde bulundu. Manisa İl Kültür Müdürü Erdinç Karaköse, projenin teknik üstlenicisi Axima Firma'sının genel müdürü Metin Yıldırım Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın'ı...