İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

MONUMENTO KARTAL PROJESİ

Teslimler Şubat 2014'te Kuzeyyıldızı Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat A.Ş tarafından Kartal'da hayata geçirilen Monumento Kartal projesinde 42 adet 1+1 rezidans daireler,90 adet 1+0 home ofis ve 4 adet ticari birim yer alıyor.15 katlı tek blok olarak inşa edilen Monumento Kartal projesi 5 bin 111 metrekare alanda yükseliyor. Monumento Kartal'da büyüklükleri 100 metrekare ile 142...

LARUS PALAS PROJESİ

İstanbul-Göktürk'te hayata geçirilen Larus Palas projesi yüksek tavanlarıyla dikkat çekiyor.Geniş hollere sahip Larus Palas projesi;palas kültürünü yansıtıyor.Sadece yaşam alanı sağlamanın ötesinde birçok aktivite alanıyla da hayatı dolu dolu yaşamanızı sağlayacak olan Larus Palas,son derece elit ve özenli bir peyzaj ile çevrelenmiş bir avlu hayatı sunuyor.Tamamen doğal ışığın hakim olduğu...

ÇAMLIKENT ZEYTİNLİ EVLERİ

Çiğli'nin gelişmekte olan kuzey aksında yeni bir yaşam sizleri kucaklamaya hazır! İzmir'in önde gelen yapı firmalarından DBM İnşaat,ev sahibi yapmaya devam ediyor.Ege'nin incisi İzmir'de, şehir stresinden uzakta,sakin ve lüks bir hayat arayanların yeni durağı olan Çiğli semtinde yaptığı yatırımlar ve kalitesi ile ön plana çıkan Çamlıkent;sunduğu imkanlar ve maddi getirisi ile...

İSTANBUL SARAYLARI

Küçükçekmece'de 119.500 metrekare arazi üzerinde toplam 1.200 konutun bulunduğu İstanbul Sarayları projesi 290 milyon TL yatırımla hayata geçiriliyor.Konut büyüklüklerinin 75-426 metrekare arasında değiştiği 1+1'den 6+1'e kadar çok çeşitli alternatiflerin bulunduğu projede fiyatlar 225.222 TL'den başlıyor 1.865.840 TL'ye kadar çıkıyor. Küçükçekmecede 119.500 metrekare arazi...

ŞEHRİZAR KONAKLARI

Anadolu Yakası Altunizade'de 108 bin metrekare alanda GAP İnşaat tarafından inşa edilen Şehrizar Konakları 38 blok halinde hayata geçiyor. Teslimlerinin 2013 yılı içinde gerçekleşmesi planlanan Şehrizar Konakları 'nda 108 konut bulunuyor. 180-626 metrekarelik daireler Kalabalık aileler için ideal olan 3-8 odalı dairelerin büyüklükleri,brüt 180-626 metrekare arasında değişiyor. 208 daireye...