leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mekan360.com Logo

Türkiye'nin Mekan Portalı
Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Karşıyaka'da Birinci Yıl Mutluluğu

Karşıyaka ile birlikte İzmir'in sağlık ihtiyacına cevap veren Şifa Üniversitesi Hastanesi Karşıyaka Polikliniği birinci yılını doldurdu. Başarılı geçen bir yılın mutluluğunu; hastane personeli pasta keserek kutladı. Törene Şifa Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Faik Fevzi Okur, Şifa Üniversitesi Kurumsal Gelişim Daire Başkanı Ercan...

İZBETON Filosu Büyüyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZBETON A.Ş'nin filosuna kattığı 61 adet yeni çevre dostu aracın hizmete alım törenine katıldı. İZBETON'un Ankara Asfaltı üzerindeki şantiyesinde gerçekleşen tören, ellerinde Başkan Kocaoğlu'na olan sevgilerini dile getiren pankartlar taşıyan işçilerle renkli görüntülere sahne oldu. Törende konuşan...

İzmir Asma Bahçeler'de 1+1 daireler satışa çıktı!

Tanyer İnşaat tarafından İzmir Narlıdere'de hayata geçirilen Asma Bahçeler projesinde 1+1 daireler 195 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa çıktı... İzmir Narlıdere'de hayata geçirilen Asma Bahçeler projesinde 1+1 daireler 195 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa çıktı. 1+1'den 3+1 dublekse kadar farklı daire seçeneklerinden oluşan projede, 1+1...

Ağaoğlu Maslak 1453'te fiyatlar değişti!

Maslak 1453'te 2+1 daireler 851.000 TL'den satışa sunuluyor. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın 2012 yılı şampiyonu olan Ağaoğlu Maslak 1453'te satışlar hızla devam ediyor. Ağaoğlu Maslak 1453 projesinde toplam 5 bin 300 bağımsız bölüm yer alıyor. 21 ila 55 katlı 24 kuleden meydana gelen projenin hafriyatından 4 milyon metreküp elde edildi....

Sarp Group Samsun'da ikinci projeye start verdi!

Kaliteli Projelerin Öncüsü Sarp Group'tan Samsun'a yeni TOKİ projesi Türkiye'nin önde gelen ve ödüllü proje sahibi Sarp Group kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla diğer projelerine de hız kesmeden devam ediyor. Sarp Group, TOKİ Projeleri kapsamında Samsun'da inşaa edilecek yeni bir projeye start veriyor. Samsun ili Çay Mahallesi'inde 422 Konut, 1 adet...