İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

GOALBALL MÜSABAKALARI MANİSA'DA

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Asbaşkanı ve Manisa İl Temsilcisi Mehmet Göktaş ile Spor Kulübü yöneticileri, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'ı makamında ziyaret etti. Başkan Göktaş, faaliyetleri hakkında bilgi vererek, 'Goalball sporunda 8 sene içerisinde, 10'un üzerinde uluslararası olmak üzere 350 madalya aldık. Ayrıca Manisa'ya 15 kupa kazandırdık, 3...

KULA'DA YÜZME KURSUNA BÜYÜK İLGİ

Kula ilçesinde, Halk Eğitim Merkezi tarafından verilen yüzme kurslarına ilçe halkı büyük ilgi gösteriyor. Su Deposu mevkiinde 4 yıl önce açılan ve işletmeciliğini Şükrü Atasoy'un yaptığı yüzme havuzundaki yüzme kursunu eğitici Erdal Demiray veriyor. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan ve yaklaşık 120 kursiyerin devam ettiği yüzme kurslarına gösterilen ilgi, yeni kursların...

Ülkem Koleji Dünya Birincisi Oldu

Manisa Özel ODTÜ Ülkem Koleji öğrencileri, interaktif matematik yarışması olan Gauss Contest'en yine birincilikle döndü. Daha önceden de 17 Mayıs 2012 tarihinde birincilik başarısını elde eden Ülkem Koleji bu yıl düzenlenen yarışmada da dünya 1.si olmayı başardı. 17 Mayıs 2013 tarihinde Kanada, Waterloo Üniversitesi Matematik Fakültesi'nin düzenlediği yarışmaya Ülkem Koleji'nden 7 ve...

Saruhanlı Sgm'den Kurum Ziyaretleri

Saruhanlı Sosyal Güvenlik Merkezi (SGM) Müdürü Şener Efeoğlu, Vergi Dairesi Müdürü Sevgi Varışlı'yı makamında ziyaret etti. Efeoğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve kurumlara ziyaretlerde bulunduklarını söyledi. Vergi Dairesi Müdürü Varışlı ise, Efeoğlu'nun ziyaretinin kendisini memnun ettiğini...

ESKİ BAŞSAVCI'YA MESİR MACUNU

Ak Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Manisa Başsavcılığından Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne atanan Enis Yavuz Yıldırım'ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Ziyaret sırasında Manisa il ve ilçelerinde bulunan cezaevleri ve yapılan cezaevi inşaatları hakkında da bilgi alan Muzaffer Yurttaş 'Cezaevlerimiz uluslar arası standart ve normlara...