leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mekan360.com Logo

Türkiye'nin Mekan Portalı
Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Modakent Çekmeköy'den Ramazan Kampanyası!

Kentsel dönüşümde tamamen yeni bir moda yaratma düşüncesiyle yola çıkan Modakent İnşaat, 2 yıl önce yaşamın başladığı Modakent Çekmeköy projesinde, son kalan villa konforundaki 13 bahçe Dubleks dairesini Ramazan ayı Kampanyası çerçevesinde normal Daire fiyatında satışa sunuyor. 7 bloktan oluşan 227 konutluk Modakent-Çekmeköy projesi konumu, mimarisi, Yüzme...

Ostenpark Evleri'nde daireler 250 bin liradan başlıyor!

OstenPark Evleri Osten İnşaat tarafından İstanbul Beylikdüzü - Beykent'de 9700m2 İnşaat alanı üzerine konumlandırıldı.'Bir evden daha fazlası'sloganıyla hayata geçirilen proje toplam 54 daireden meydana geliyor. OstenPark Evlerinde ferah ve Modern çizgiler kullanıldı tüm dairelerde günümüzün klasikleşmiş Daire tasarımları dışında kendine özgü kaliteli ve...

Yeni Gemlik İçin Dev Adım

Gemlik Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası temsilcileriyle bir araya gelen Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, 'Yeni Gemlik' hedeflerini masaya yatırırken, güç birliği çağrısında bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayladığı rezerv Yapı alanları konusunda bilgiler veren Gemlik...

Harran Üniversitesi Hastanesi, Pet-Ct Cihazıyla Kanser Taraması Yapmaya Hazırlanıyor

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı, ileri MR ve ileri tomografinin yapıldığı merkez olmanın yanında, alınacak PET-CT cihazıyla kanser taraması yapmaya da hazırlanıyor. Hastanede MR, ultrason, direkt röntgen, tomografi, mamografi, kemik ölçüm cihazı ile hizmet verildiğini aktaran Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Çeçe,...

Balıklıgöl "Ramazan Bahçesi" Oluyor!

Türkiye'nin önemli inanç merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa'daki Balıklıgöl, ramazana hazır... Onbir ayın sultanı ramazanın, 'Peygamberler Şehri' olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da da özüne en uygun şekilde yaşanması için hazırlıklar tamamlandı. Kentte, ramazan ayındaki eski geleneklerin sürdürülerek gelecek nesillere aktarılması...
Live İzmir