İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Ortaköy Meslek Yüksek Okulu'na 'Yunus Emre Köşesi'

Ortaköy Yardımlaşma Dayanışma ve Çevre Koruma Derneği, Aksaray Üniversitesi'ne bağlı Ortaköy Meslek Yüksek Okulu'na Yunus Emre köşesi yaptırdı.. Dernek Başkanı Cemalettin Öztürk; Ortaköy Meslek Yüksek Okulu Yönetimine, Derneğin imkanları ölçüsünde okula maddi manevi anlamda yardımcı olduklarını, olmaya devam edeceklerini ifade ederek, 'Üniversitede okuyan ve Aksaray dışından gelen...

MAVİŞEHİR TRENDY PROJESİ

MAVİŞEHİRİN YENİ TRENDİ MAVİŞEHİR TRENDY Projesi HYD İnşaat tarafından hayata geçirilmektedir.İmzasını attığı her projesi ile adından övgü ile bahsettirmeyi amaçlayan HYD İnşaat,MAVİŞEHİR TRENDY ile kalite, sağlamlık ve konforun sınırlarını zorluyor...1542 m2 arsa üzerine yapılan MAVİŞEHİR TRENDY, zemininde dükkan,üzerinde 7 kat toplam 14 daireden oluşmaktadır.Çahar Dudayev Bulvarı'nı Anadolu...

Turizmde Aksaray'ın Şansı Altınok Altınok'un Şansı Mustafa Doğan!

Yer yüzünün bilinen sayısız ilkler ve teklerinin merkezi olan şehirlerin atası Aksaray'ımız coğrafi konumu ve bu konumundan gelen jeolojik yapısı nedeniyle dünyada akla gelebilecek tüm yer üstü ve altında olanları yönünden artılara sahiptir. Yer yüzünün bilinen sayısız ilkler ve teklerinin merkezi olan şehirlerin atası Aksaray'ımız coğrafi konumu ve bu konumundan gelen jeolojik yapısı...

SİNPAŞ ALTIN ORAN

ALTIN GİBİ YATIRIM! Ankara Çankaya'da Sinpaş GYO tarafından inşa edilen Altın Oran Turan Güneş Bulvarı'nda yükseliyor, projede yer alan konutlar Göl evleri, Kıyı Konakları, Panaroma evleri ve Vadi konakları şeklinde olarak 4 çeşit seçenek bulunuyor. Altın Oran'da konut tipleri 1+1, 2+1, 2,5+1 ve 3+1 ve 3,5+1 olarak tasarlandı. Projedeki 1+1 daireler 68 ile 102 metrekare arasında, 2+1...

BOULEVARDİ PROJESİ

DUBAİ KONSEPTLİ PROJE 700 bin metrekare inşaat alanına sahip olan Boulevardi İstanbul 73 dönüm arsa alanında inşa ediliyor. Projede dükkan ve ofisler yalnızca kiralanabiliyor, satışları yapılmıyor. 5 etaptan meydana gelmesi beklenen Boulevardi Libadiye'nin Kasım'da satışa çıkması hedefleniyor. Şu an ön satış aşamasında bulunan Emaar Boulevardi Çamlıca'da geniş açık alanlar, meydanlar,...