leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Türkiye'nin Mekan Portalı
Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Taekwondoda Türkiye Üçüncüsü Soma'dan

Genç sporcu yaptığı 5 müsabakanın 4'ünü kazanarak Soma ve Manisa'ya bronz madalya kazandırdı. Kayseri Kadir Has Spor Salonu'nda yapılan şampiyona da 4 müsabakanın dördünü de kazanan Davut Alp Artar, finalde İzmirli rakibi ile karşı karşıya geldi. Kendisinden fizik olarak üstün olan rakibine sayıyla mağlup olan Davut Alp Artar, Türkiye üçüncülüğü ile...

Uluslar Arası Gurur!

İZBAN Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından 'en iyi işbirliği' dalında birincilik ödülüne layık görüldü. Uluslararası Toplu Taşımcılar Birliği'nin İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlediği Dünya Kongresi kapsamındaki törende İZBAN'ın ödülünü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile TCDD Genel Müdürü Süleyman...

Foça Semalarında Model Uçaklar Süzüldü

Türk Hava Kurumu ve Foça Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen 'Model Uçak ve Havacılık Eğitimi' kursunu tamamlayan öğrenciler, Ata adı verilen model uçaklarını havalandırmanın mutluluğunu yaşadı.Kursa katılan 13 öğrenciye sertifika verileceği belirtildi. Kurs sonunda 11 Eylül Stadı'nda bir araya gelen öğrenciler model uçaklarını havaya atarak...

Yaşar Üniversitesi'nden "Tersine Beyin Göçü"

Oxford, Berkley, MIT (Massachusetts Institute of Technology), Iowa, Essex, Manchester, Ontario başta olmak üzere dünyanın en önemli ve prestijli yüksek öğretim kurumlarında görev yapan pek çok akademisyen yeni akademik yılda Yaşar Üniversitesi'nde ders verecek Yaşar Üniversitesi yurtdışındaki önemli üniversitelerde, aralarında dünyaca ünlü Türk bilim insanlarının...

Karşıyaka Belediyesi'nden Okullara Oyun Parkı

Eğitim sistemindeki değişiklikler okulların ihtiyaçlarında da farklılaşmalara yol açtı. Eğitim sistemindeki değişiklikler okulların ihtiyaçlarında da farklılaşmalara yol açtı. Başlama yaşının 5.5 olması ile birlikte okullardan gelen oyun parkı talepleri de arttı. Bunun üzerine harekete geçen Karşıyaka Belediyesi 5 ilkokula oyun parkı yapmaya başladı. ...