leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Kiraz Festivali Renkli Görüntülere Sahip Oldu!

Anavatanı Anadolu ve Kafkaslar olan sağlık açısından da vücudu ve kanı zehirli maddelerden temizleyen böbrekleri etkili bir biçimde çalıştıran diş çürümelerini önlemede yardımcı olan yerken damak tadı veren kiraz için Selendi'ye bağlı Pınarlar köyü Şehit Savcı Ethem Ekim İlköğretim Okulu bahçesinde festival düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve...

İzmir'de Uluslararası Spina Bifida Zirvesi!

Konak Belediyesi'nin katkılarıyla Türkiye Spina Bifida Derneği'nin düzenlediği 24. Ulaslararası ve 10. Ulusal Spina Bifida ve Hidrosefali Kongresi Kaya Termal Otel Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Türkiye Spina Bifida Derneği Başkanı Prof. Dr. Cevval Ulman, alanlarında uzman isimlerin katılımıyla dünyada en sık görülen doğuştan olma Spina Bifida ve...

İlk Diploma, İlk Heyecan !

İZELMAN Anaokulları'nın mezuniyet gecesi, yine renkli görüntülere sahne oldu. Altı yaş grubundaki miniklerin birbirinden renkli muhteşem dans gösterileri ayakta alkışlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Anaokulları'nda eğitim gören altı yaş grubu minikler, ilk mezuniyet törenlerinde büyük bir heyecan yaşadı. Kültürpark İsmet İnönü Kültür ve...

Forum Bornova'da Sahne Gençlerin!!

Forum Bornova Alışveriş Merkezi, sesine güvenen gençlerin kendisini ispatlaması amacıyla düzenlenen 'İşte Şimdi Sahne Senin' projesi kapsamında rock müziğin en sevilen gruplarından Manga'yı ağırladı. Türkiye genelindeki Forum AVM'lerde gerçekleştirilen yarışmanın İzmir ayağını kazanan Gizem Ural, pazar günü Manga ile birlikte aynı sahnede...

LYS Şampiyonları İzmir'den Çıktı!

İzmir Fen Lisesi ve Körfez Dershanesi öğrencileri Fatih Aslan ve Mert Mestanoğlu birincilik elde etti. Fatih MF 1, Mert ise MF 2-3 puan türünde başarıya imza attı. İzmir Fen Lisesi öğrencisi Fatih Aslan, 2013 LYS'de MF 1 puan türünde 500 tam puan alarak, önemli bir başarıya imza atarken, yine İzmir Fen Lisesi'nden sınıf arkadaşı Mert Mestanoğlu da MF 2-3 puan...