İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Saruhanlı Gençlik Şöleni 16-22 Mayıs!

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde 16-22 Mayıs tarihleri arasında Gençlik Şöleni düzenlenecek. Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçedeki gençlerin talebi üzerine düzenledikleri şölenin 16-22 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını belirtti.Program kapsamında Hükümet Caddesi üzerinde sergi ve stantların kurulacağını ifade eden Başkan Yaralı, 17 Mayıs Cuma...

Sıla Manisalıları Coşturdu!

Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Sıla Manisalılara inanılmaz bir gece yaşattı. Celal Bayar Üniversitesi Festival Alanında düzenlenen Sabancı Baharı 'Sıla' konseri yoğun ilgi gördü. Konsere öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Sıla'nın neşeli şarkılarıyla coşan izleyiciler, kimi zaman da duygusal şarkılarla çakmaklarını yaktılar. ...

Akhisar 3. Briç Turnuvası 11 Mayıs'ta!

554. Çağlak Festivali çerçevesinde gerçekleştirilecek 3. Briç Turnuvası, 11 Mayıs Cumartesi günü Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Yaşam Alanı Gölet Büyük Salonda yapılacak.Turnuva hakkında bilgi veren Akhisar Belediyespor kaptanı Hakkı Kule, 'Geleneksel olarak düzenlediğimiz Briç Turnuvası'nın üçüncüsü 11 Mayıs Cumartesi günü Gölet büyük salonda başlayacak. Turnuvaya birçok il...

2. Manisa Eğitim Kültür ve Sanat Şenliği başlıyor!

Manisa Eğitim ve Gönüllüleri Derneği (MEGDER) tarafından geçen sene ilki düzenlenen ve yoğun ilgi gören Manisa Eğitim, Kültür ve Sanat Şenliği, 13-22 Mayıs 2013 arasında Belediye Fuar Merkezi'nde yapılacak. Şenlikten elde edilen gelir ise öğrencilere burs olarak verilecek. Gülnihal Cafe'de konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen MEGDER Yönetim Kurulu Başkanı Ülker Ercoş,...

PANORA GYO HALKA AÇILIYOR

Panora GYO, 'Çifte Garanti' ile 15-16-17 Mayıs'ta Halka Açılıyor Panora GYO dağıtılabilir kârının en az yüzde 75'ini nakit olarak dağıtma garantisiyle halka açılıyor. Bu şekilde Panora GYO 'Borsa İstanbul'un en yüksek nakit temettü dağıtım taahhüdü veren şirketi' olacak. Ayrıca halka arz edenler, 4,70 liradan halka arz edilecek payların tamamını 90 günün sonunda 4,76 liradan...