İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

Adnan Saygun'da Sanat Haftası

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), bu hafta her güne ayrı bir konserle İzmirli sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. AASSM'de bir hafta boyunca her akşam düzenlenecek konserlerin ilki, bu akşam (12 Aralık Pazartesi günü) saat 20.00'de başlayacak olan 'CSO Çello Quartet' konseri. Onur Şenler, İbrahim Aydoğdu, Yaz Irmak ve Köklü Yiğit Tan'dan...

Teknik Lise Öğrencileri Eshot Bakım Onarım Tesislerinde

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eshot Genel Müdürlüğü, bakım onarım tesislerinin kapılarını teknik lise öğrencilerine açtı. Yapılan yazılı açıklamada, ilköğretim ilk kademe öğrencileri için kent gezileri düzenleyerek öğrencileri toplu taşıma araçlarıyla tanıştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, bu kez de teknik liselerde öğrenim gören öğrencileri, her gün bini aşkın otobüsün sefere hazırlandığı...

Kocaoğlu, Seferihisar ve Yelki'de açılışlar yaptı

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ) İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hafta sonunda Güzelbahçe'ye bağlı Yelki mahallesi ile Seferihisar'a bağlı Ulamış, Turgut, Gölcük, Gödence ve Yeni Orhanlı köylerine ziyaretler yaptı. Buralarda vatandaşların sorunlarını dinleyen Kocaoğlu, kendisine gösterilen yoğun ilgi karşısında moral buldu. Kocaoğlu, ziyaretler sırasında yöre halkına...

Travel Turkey İzmir'de

İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda gerçekleştirilen 'Travel Turkey İzmir 2011- 5. Turizm Fuar ve Konferansı' kapsamında düzenlenen 'Stant Ödülleri Yarışması' sonuçlandı. Yarışmada 9 stant özel ödüle layık görülürken, 3 stant da mansiyon kazandı. Jürisinde, İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ertan Koyuncu, Hannover Messe International İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel, TÜRSAB İzmir...

Hediyeli Günler

Bu sene 22'ncisi düzenlenecek olan 'Hediyelik Eşya Günleri Souvenir 2011', 16-31 Aralık'ta Kültürpark'ta ziyaretçilerine kapılarını açacak Gençiz Fuarcılık tarafından bu sene 22'ncisi gerçekleştirilecek 'Hediyelik Eşya Günleri Souvenir 2011'e sayılı günler kaldı. İzmir Enternasyonal Fuarı ve Mermer Fuarı'nın ardından en fazla ziyaretçi katılımının gerçekleştiği...