İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Antik Dara kenti kalıntıları bulunmaktadır. "Dağara" adı ‘Darius’un başkenti anlamındadır.

Bu yerleşim antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınmakta olup, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıların dünyanın ilk su barajına ait olduğu sanılmaktadır.

Dara antik kenti Prof.Dr.Metin Ahunbay tarafından araştırılmış ve “Mardin, Taşın Belleği” isimli kitabında da yayınlanmıştır. Prof.Dr.Metin Ahunbay bu kentin Roma imparatoru Anastasius tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür.

Mezopotamya’nın önemli antik yerleşimlerinden Dara’nın ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber arkeolojik kaynaklar Ahamanişlerin kralı Darxis tarafından MÖ.530–570 yıllarında kurulduğundan söz etmektedir. Bu antik yerleşim İranlılar ile Romalılar arasında sürekli el değiştirmiş, MS. VII. yüzyılda Arap istilasına uğramış, daha sonra da yerel beylikler tarafından yönetilmiştir. XV-XVI. yüzyıllarda çevresindeki diğer yerleşim alanları ile birlikte Osmanlıların eline geçmiştir. 

Dara antik kentinden günümüze kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntılar gelebilmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak kuruluşundan itibaren Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığı görülmüştür.

Antik kentten günümüze kalıntıları gelebilen, moloz taş, tuğla ve kesme taştan yapılmış olan surlara dayanılarak çok iyi korunmuş bir kent olduğu anlaşılmaktadır.

Kenti çevreleyen surlar kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace Mevkiini de kapsayarak yöredeki mağaraları da içerisine alır ve Tophane’ye ulaşır. Bundan sonra Bertevi Sarayının yanındaki güneye yönelik kapı ile birleşir. Şehri kuşatan bu surlar eski mezarlık olan Mahsara’yı da içerisine alarak Kesik Kaya üzerinden Hakni Mevkiine çıkar. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camisi’nin doğusunda birleşir. 

Günümüzde bu surların içerisinde kentin önemli yapıları olan kilise, saray, cami, arasta, köprü ve sarnıçların izleri görülmektedir.

Surların içerisinde bulunan İç Kale ise şehrin kuzeyinde 50 m. yüksekliğindeki tepe üzerinde tüm yöreye hakim biçimde kurulmuştur. Bu tepenin yamaçlarında ve çevresinde de sivil yaşama ait evlerin kalıntılarına yer yer rastlanmaktadır. 

KETEN HALİÇ PROJESİ

İstanbul'un seçkin semtlerinde yaptığı lüks projelerle 30 yıldır adından söz ettiren Keten İnşaat,namına yakışır bir projeyle daha geliyor.Keten İnşaat, İstanbul'un tarihi ve köklü semtlerinden Eyüp'te' Keten Haliç Projesi' nin startını verdi.İnşaat aşamasında satışına başlanacak projede metre kare fiyatı 4 bin dolar olacak.Keten İnşaat'ın yıllardır uyguladığı kişiye özel daire...

EVİLA PROJESİ

İstanbul'un yeni gözdesi Başakşehir'de farklı konsepti ile ayrıcalıklı bir Proje Evila,özenle projelendirilmiş,hayatı doyasıya yaşamanız için tasarlanmış bir mekan. İster ev, ister villa. Evila'da tercih sizin. İster rezidans konforundaki kat bahçeli dairelerinde,ister begonvillerle bezenmiş size özel bahçeli villalarında huzuru bulun.Hobi bahçelerinde doğayla iç içe yaşayın.Size ait bir...

ROYAL GARDEN RESİDENCE

Royal Garden Residence Beylikdüzü'nde 145 bin TL'ye! Beylikdüzü'nde yer alan Royal Garden Residence'ta rezidans dairelerin fiyatları 145 bin TL'den başlıyor.Royal Garden Residence Beylikdüzü'nde Yıldız Konut Yapi İnşaat imzasıyla yükseliyor. Toplam 294 adet rezidans daireden meydana gelen Royal Garden Residence projesi 5 bin 425 metrekare alanda inşa ediliyor. Royal Garden...

MONUMENTO KARTAL PROJESİ

Teslimler Şubat 2014'te Kuzeyyıldızı Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat A.Ş tarafından Kartal'da hayata geçirilen Monumento Kartal projesinde 42 adet 1+1 rezidans daireler,90 adet 1+0 home ofis ve 4 adet ticari birim yer alıyor.15 katlı tek blok olarak inşa edilen Monumento Kartal projesi 5 bin 111 metrekare alanda yükseliyor. Monumento Kartal'da büyüklükleri 100 metrekare ile 142...

LARUS PALAS PROJESİ

İstanbul-Göktürk'te hayata geçirilen Larus Palas projesi yüksek tavanlarıyla dikkat çekiyor.Geniş hollere sahip Larus Palas projesi;palas kültürünü yansıtıyor.Sadece yaşam alanı sağlamanın ötesinde birçok aktivite alanıyla da hayatı dolu dolu yaşamanızı sağlayacak olan Larus Palas,son derece elit ve özenli bir peyzaj ile çevrelenmiş bir avlu hayatı sunuyor.Tamamen doğal ışığın hakim olduğu...