ADANA SABANCI MERKEZ CAMİİ - SABANCI CENTRE MOSQUE

19966 kere görüntülendi. Yorum Yapın
 
 

Hakkında

SABANCI MERKEZ CAMİSİ

Adana şehrinin merkezinde, Seyhan nehri kıyısında yer alan, Türkiye’ nin en büyük camisidir. 1998 yılında hizmete açılmıştır. 32 metre çaplı ana kubbesi ile Türkiye’nin yerden yüksekliği en fazla olan en geniş kubbeli camisidir. Caminin proje mimarı Necip Dinç’ tir. Ortadoğu'nun en büyük 4. camisi olarak da kabul edilir.

20.000 kişilik cami(açık alanın düzenlenmesiyle 28,000 kişi), son cemaat mahaliyle birlikte 6600metrekareye yayılmıştır ; 9 fil ayağı üzerine oturur. Klasik Osmanlı mimarisi tarzında yapılmıştır. Genel görünüm olarak Sultan Ahmet Camisi’ ne, plan ve iç mekan olarak Selimiye Camisi’ ne benzer. Bu nedenle Sabancı Merkez Camisi için “Selimiye’nin eşi, Sultan Ahmet’in kardeşi, Kocatepe’nin çağdaşı.” denmektedir.

4 yarım-kubbe, 5 kubbe, 6 minaresi vardır; bunlar 4 kitap, 4 halife ve 4 mezhebe, İslam’ın 5 şartına, imanın 6 şartına karşılık gelmektedir. 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kur'an’ da adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Peygamber Efendimiz' in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 4 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir.

Caminin temeli 13 Aralık 1988’ de atılmıştır. 65bin metrekarelik arsası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmiş; halkın bağışları ile caminin %50’si tamamlanmıştır. Geri kalan %50, Hacı Sabancı ve onun ölümünden sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış; bu nedenle başlangıçta Merkez Camisi olması düşünülen adı Sabancı Merkez Camisi halini alıştır.

   

Etiketler

merkez camii sabancı merkez camii adana sabancı merkez camii adana necip dinç seyhan nehri

Hava Durumu