KENTSEL ALANLAR Kamu Mekanları Kültür ve Turizm Bakanlığı

AHMED ARİF MÜZESİ DİYARBAKIR

Görüntülenme - 24584 Yorum Ekle

Hakkımızda

Ünlü şair, adına ithaf edilen müzeyle bir kez daha ölümsüzleşti
Diyarbakır'da, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Diyarbakırlı Şair Ahmet Arif adına oluşturulan müze tamamlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Diyarbakır'daki ziyareti sırasında ''Seni baharmışsın gibi düşünüyorum. Seni, Diyarbekir gibi'' dizeleriyle andığı, ''Hasretinden Prangalar Eskittim'' dizelerinin ünlü şairi Ahmet Arif, adına ithaf edilen ''Ahmet Arif Müze Kütüphane''yle bir kez daha ölümsüzleşti.
Sur ilçesinde daha önce Diyarbakır Kültür ve Sanat Vakfı'nın 6 odalı avlulu, kentin en güzel sivil mimari örneklerinden biri olan yaklaşık 120 yıllık konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılmasının ardından kısa sürede restore edilerek, Arif'in adına tahsis edildi.
İlçedeki daracık sokakta Diyarbakır'ın adını duyuran ve Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi'ne komşu olan müze kütüphanenin girişindeki geniş avluda Arif'in büyük portresinin yanındaki panoda ''Beşikler Vermişim Nuh'a salıncaklar, hamaklar, Hava anan dünkü çocuk sayılır, Anadoluyum ben'' dizelerinin yer aldığı 'Anadolu'' şiiri edebiyat meraklılarını karşılıyor. Avlunun duvarlarında Arif'in diğer eserleri, eyvan olarak adlandırılan bölümün duvarlarını ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yetişmiş edebiyatçıların fotoğrafları süslüyor''Utanırım, utanırım fukaralıktan, ele, güne karşı çıplak... Üşür fidelerim, harmanım kesat. Kardeşliğin, çalışmanın, beraberliğin, atom güllerinin katmer açtığı, şairlerin, bilginlerin dünyalarında, Kalmışım bir başıma, Bir başıma ve uzak. Biliyor musun? '' dizelerini kaleme alan Ahmet Arif için düzenlenen müzedeki başka bir bölümde de gözlüğü, daktilosu ve el yazısıyla yazdığı şiir müsveddeleri gibi kişisel eşyaları sergileniyor.

Etiketler

ahmed arif kültür turizm bakanlik edebiyat muze kutuphanesi mekan 360 derece sanal tur

Yorum Ekle