KENTSEL ALANLAR Kamu Mekanları Kültür ve Turizm Bakanlığı

AHMED ARİF MÜZESİ DİYARBAKIR

Görüntülenme - 24584 Yorum Ekle

Hakkımızda

Ünlü şair, adına ithaf edilen müzeyle bir kez daha ölümsüzleşti
Diyarbakır'da, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Diyarbakırlı Şair Ahmet Arif adına oluşturulan müze tamamlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Diyarbakır'daki ziyareti sırasında ''Seni baharmışsın gibi düşünüyorum. Seni, Diyarbekir gibi'' dizeleriyle andığı, ''Hasretinden Prangalar Eskittim'' dizelerinin ünlü şairi Ahmet Arif, adına ithaf edilen ''Ahmet Arif Müze Kütüphane''yle bir kez daha ölümsüzleşti.
Sur ilçesinde daha önce Diyarbakır Kültür ve Sanat Vakfı'nın 6 odalı avlulu, kentin en güzel sivil mimari örneklerinden biri olan yaklaşık 120 yıllık konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılmasının ardından kısa sürede restore edilerek, Arif'in adına tahsis edildi.
İlçedeki daracık sokakta Diyarbakır'ın adını duyuran ve Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi'ne komşu olan müze kütüphanenin girişindeki geniş avluda Arif'in büyük portresinin yanındaki panoda ''Beşikler Vermişim Nuh'a salıncaklar, hamaklar, Hava anan dünkü çocuk sayılır, Anadoluyum ben'' dizelerinin yer aldığı 'Anadolu'' şiiri edebiyat meraklılarını karşılıyor. Avlunun duvarlarında Arif'in diğer eserleri, eyvan olarak adlandırılan bölümün duvarlarını ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yetişmiş edebiyatçıların fotoğrafları süslüyor''Utanırım, utanırım fukaralıktan, ele, güne karşı çıplak... Üşür fidelerim, harmanım kesat. Kardeşliğin, çalışmanın, beraberliğin, atom güllerinin katmer açtığı, şairlerin, bilginlerin dünyalarında, Kalmışım bir başıma, Bir başıma ve uzak. Biliyor musun? '' dizelerini kaleme alan Ahmet Arif için düzenlenen müzedeki başka bir bölümde de gözlüğü, daktilosu ve el yazısıyla yazdığı şiir müsveddeleri gibi kişisel eşyaları sergileniyor.

Etiketler

ahmed arif kültür turizm bakanlik edebiyat muze kutuphanesi mekan 360 derece sanal tur

Fotoğraflar

Görüşler (5)

sefer çelik

görülebilecek yerlerden. ahmet arifin el yazısı örnekleri var. giriş ücretsiz. alt kattaki kütüphanede duran hanımefendi de birazcık güleryüzlü olabilse keşke.

3 ay önce

Erdal YILMAZ

Sanat edebiyat üzerine zengin bir kütüphanesi var.

4 ay önce

Mütefekkir

Yaklaşık 120 yıllık bir konak, kütüphane olarak düzenlenerek 2011 yılı itibariyle Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak hizmete girmiştir. Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Şair Ahmed Arif’in kişisel eşyaları, el yazısıyla yazdığı şiirleri ve Güneydoğu’da yetişmiş birçok şairin fotoğrafları ve kişisel eşyaları sergilenmektedir. Bölgedeki 11 ile ait edebiyat eserlerinin toplandığı kütüphanede Diyarbakır tarihine ilişkin eserler de bulunmaktadır.

1 yıl önce

Fahrettin çiftçi

Diyarbakır’ın unlu şairlerinden Ahmed Arif’e ithaf edilen yaklaşık 120 yıllık konak, 2011 yılı itibariyle Ahmed Arif Edebiyat Muze Kutuphanesi olarak hizmete girmiştir. Cahit Sıtkı Tarancı Evi’ne komşu olan muze, Diyarbakır evlerinin ozelliklerini en ozgun bicimde muhafaza eden ve en guzel orneklerdendir. Kultur ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılıp, restore edilerek Ahmed Arif adına tahsis edilmiştir. Ahmed Arif Edebiyat Muzesi’nde Şair Ahmed Arif’in kişisel eşyaları, el yazısıyla yazdığı şiirleri ve Guneydoğu’da yetişmişmiş bircok şairin fotoğrafları sergilenmektedir. Kutuphanede ise cok sayıda tarih, edebiyat ve bircok alanda kitaplarla okuyucularını beklemektedir.

1 yıl önce

Erdem SELVİ

Çok güzel bir yer. Tarih gözünüzün önünde sergileniyor. Tarihi kitapları da görebileceğiniz yer, taş duvarlarla çevrili mistik bir görünüme ulaşmış. Herkesin uğrayıp görmesi gereken bir yer. Özellikle edebiyat öğrencilerinin ve öğretmenlerinin mutlaka gidip görmesi gerekir.

1 yıl önce

Yorum Ekle