ALİPAŞA ÇARŞISI

3058 kere görüntülendi. Yorum Yapın
 
 

Hakkında

Daha çok Kapalı Çarşı adıyla anılan Ali Paşa Çarşısı Sultan Süleyman'ın son yıllarında dört yıl kadar Sadrazamlık yapan Hersekli Semiz Ali Paşa tarafından 1569 yılında Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Bir söylentiye göre Kırklareli'nde yapılacak bir camiye gelir temin etmek amacıyla yaptırılmış. Yapılmasında bir maksat da, kıymetli eşya satan (altın,gümüş,vb.) ticaret erbabını bir çatı altında toplamak ve bu ticaret erbabının korunmasını sağlamaktır.
Kaynaklara bakıldığında ; her gece yüz adet bekçinin çarşıyı beklediğinden bahsetmeside söz konusu ticari ürünlerin ne kadar değerli olduğunun göstergesidir. Çarşının bir özelliğide kemerlerinin kırmızı-beyaz taştan yapılmış olmasıdır. Edirnenin ticari hayatı bakımından yerli yabancı turistlerin akınını uğrayan Alipaşa Çarşısı'nda 130 dükkan ve 6 kapı bulunmaktadır. Altı kapının ilk ikisi iki ucunda olup, ortadaki iki yöne açılır ve ortakapı olarak bilinir. Diğer ikisi de doğuya bakar. Güneyindeki Kapı (İğneciler ve Balıkpazarı Kapısı) Direkler Çarşısı'na açılır. Dış duvarlar kesme taşla örülü olup üstü tuğladır. 300 m. uzunluğundadır.
29 Eylül 1992 yılında elektrik kontağından çıkan yangın sonucu çarşı harab hale gelmiştir. O dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in önayak olmasıyla çarşı 5 yıl süren onarımdan sonra 25 Kasım 1997 tarihinde tekrar hizmete açılmıştır.

   

Etiketler

edirne alipaşa çarşısı

İletişim Bilgileri

  • Adres : Edirne
  • Telefon:
  • Fax:
  • E-Mail :
  • Website :

Hava Durumu