MESİRE VE DOĞAL ALANLAR

ANTALYA SİDE

Hakkımızda

Anadolunun en eski yerleşim birimlerinden biri olan Side'nin M.Ö. 7. yüzyıldan önce kurulduğu da söylenmektedir. Anadolu tarihleri içerisinde Side, diğer Pamphylia kentleriyle aynı aşamaları geçirmiştir. Yunanlılar M.Ö. 7. yüzyıl göçler sırasında Side'ye gelmişlerdir. Eldeki yazıtlara göre M.Ö. 3. yüzyıla değin de kente özgü bir dil konuşmuşlardır. 
Hala tam olarak çözülemeyen bu dil Hint-Avrupa dillerindendir. Side M.Ö. 6. yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların, M.Ö. 547-546'da da Persler'in egemenliğine girmiştir. Pers yönetiminde gelişen kent. İ.Ö. 334' de İskender'e teslim olunmuştur.İskender'in ölümünden sonra Antigonus'un (323-304). Ptolemaioslar'ın (301-215). M.Ö. 215'ten sonrada Suriye Krallığı'nın denetimi altına girmiştir. M.Ö. 2. yüzyılda Ptolemaioslar'ın güçlü savaş ve ticaret filoları sayesinde en parlak dönemini yaşayan kent, bu sürede imar edilip bir bilim ve kültür merkezi haline getirilmiştir. M.Ö. 188'de Apameia Barışı ile Bergama Krallığı'na bırakılan Side, Doğu Pamfilya bölgesiyle birlikte bağımsızlığını korumuş, büyük ticaret donanmasıyla refaha ve zenginliğe kavuşmuştur. M.Ö. 78'den sonra Roma egemenliğinde bulunan kent, İ.S. 2. ve 3. yüzyıllarda bölgenin ticaret merkezi oldu. Özellikle köle ticaretinin sağladığı zengin ve parlak bir dönem yaşandı. 2. yüzyıl boyunca bir bilim ve kültür merkeziydi. Suriye krallarından VII. Antiokhos, tahta geçmeden önce burada eğitim gördü. Kral olduğu zaman (M.Ö. 138) Sidetes adını aldı. Bu devre kadar başta Athena ve Apollon olmak üzere Afrodit, Ares, Asklepios ,Hegeia, Kharitler, Demeter, Dionisos, Hermes gibi birçok tanrıya inanıp tapan Side'liler İ.S. 4. yüzyılda hristiyanlaşmaya başlamışlardır. Side, İ.S. 5. yüzyılda Pamfilya Metropolisi ( Piskoposluk Merkezi ) olunca, 5. ve 6. yy'da en parlak devrini yaşamıştır. Bu gelişim 7. 9. yy'lar arasında Arap akınları ile son bulmuştur. Kazılar sırasında büyük bir yangın ve çok sayıda deprem izlerine rastlanmıştır..

 

Etiketler

manavgat plaj antalya 360

Fotoğraflar

Görüşler (5)

A Ramez

My son had food poisoning first day and we all spent 3 nights in hospital, air conditioning wasn't working although we had paid extra for it and it only got fixed after we left the hospital. We were half board and service was terrible, unless you bought food from the restaurant and paid for it. Food at the restaurant was good. Everyone worked if you tipped!! Never again, my son recovered thank goodness but holiday was ruined. Jet2holidays did nothing to remedy the situation, apart from refunding half the money for air conditioning!!

9 ay önce

Kev A

Fantastic Staff from the cleaners to bar staff all very helpful and friendly. Pools were great and very clean, three pools to choose from for the adults and load of sun beds. Food was very samey but good fresh wholesome food and overall a very good standard. If you want a better variety of food then try the Al A Carte restaurant the food in there is really good. All inclusive is great value overall. Close to bars, restaurants, shopping and beach and it’s a cheap dolmas ride of 5 mins to Antic Side. Only down point was the lack of hand rails on steps leading to pool and a in places a very slippery floor, we saw several people fall and one had to go to hospital, if the Hotel sorts this the then it would be 5 star review.

6 ay önce

Sally French

Great situation for lots of fab places to visit or staying at base. Whatever board you choose to do as supermarkets and other shops n eateries are very close..second visit and won't be our last

6 ay önce

Jenny Jolley

Nice hotel but let down by the bar staff we were all inclusive and the service was very rude like you was an inconvenience

6 ay önce

David Russell

The food is not very good not much of a choice the beds are hard too hard to get a good sleep

7 ay önce

Yorum Ekle