BODRUM SU ALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

18724 kere görüntülendi. Yorum Yapın
 
 

Hakkında

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi 1964 yüzyılında Bodrum Kalesi'nde kurulmuştur. Aradan geçen zaman içinde ilk aşamada Bodrum Kalesi'nin restorasyonu sürdürülmüş, daha sonraları kaledeki mekanlar değerlendirilerek sergileme salonları oluşturulmuştur. Hala Bodrum Müzesi'nde 14 sergileme salonu bulunmaktadır. Sergilemelerde ağırlıkla sualtı eserlerine yer verilmektedir.
Müzede cam eserlerin kronolojik olarak sergilendiği müze 1986 yüzyılında açılmıştır. Bodrum Müzesi cam koleksiyonu ile ilgili genel bir bilgi verilen bu salonda yapıtlar karanlık bir mekanda alttan verilen ışıklarla aydınlatarak sergilenmiştir. Bu sergileme yöntemiyle camlar üzerindeki tüm izleri ve renkleri rahatlıkla görmek olasıdır. M.Ö. 14. yüzyıldan M.S. 11. yy.a kadar cam örnekler bir sıra içinde sergilenmiştir. Ayrıca bu salonda duvar içindeki bir oyuğa monte edilmiş bir akvaryum bulunmaktadır. Bu akvaryum içinde bir sualtı kazısının naıll yapıldığını gösteren, küçük boyutta olmasına karşın, tüm ayrıntıların seçilebildiği bir maket bulunmaktadır.

Uluburun Kazısında 1984-1995 yılları arasında bulunmuş olan tüm yapıtlar 1999 yılında açılması planlanan Uluburun Batıaı Salonunda sergilenecektir. Bu batık 1982 yılında Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü T.Oğuz Alpözen bakanlığındaki bir ekip tarafından bulunmuş ve tarihlenmiştir. Geminin yükü daha çok bakır külçelerden oluşmuştur. Bunun yanı sıra saf kalaş, reçine ve 150'yi aşkın kobalt mavisi, turkuvaz ve lavanta renkli yuvarlak yassı cam külçeler de vardır. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin en eski cam buluntusu da bu cam külçelerdir.

   

Etiketler

sualtı bodrum muğla müze arkeoloji arkeolojik

İletişim Bilgileri

Hava Durumu