MESİRE VE DOĞAL ALANLAR

ÇANAKKALE DESTANI TANITIM MERKEZİ

Görüntülenme - 7020 Yorum Ekle

Hakkımızda

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda inşa edilen Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde yer alan 11 canlandırma odasından ikisinde, üç boyutlu gösterim yapılıyor. 'Harbe Giriş' adlı birinci salonda,Osmanlı Devleti'nin savaşa giriş nedenleri anlatılıyor. 'Nusrat Mayın Gemisi'adlı ikinci salonda, deniz savaşlarında Nusrat'ın boğaza döşediği mayınlarla savaşın kaderini değiştirmesine yer veriliyor. 'itilaf Devletlerinin Muharebe Planları' adlı üçüncü salonda ise, İngiliz Ocean gemisinin Türk tabyalarına top atışları üç boyutlu olarak izlenirken, top atışlarının yarattığı sarsıntı ziyaretçilere mekanik sistemle birebir yaşatılıyor. 'Mecidiye Tabyası'salonunda, Seyit Onbaşı'nın top mermisini sırtlayarak kaldırıp namlıya sürme anı izleyiciye aktarılarak, büyük kahramanlık adeta yeniden yaşatılıyor. 'Kara Muharebelerine Hazırlık', beşinci salonda Gelibolu Yarımadası haritası üzerinde anlatılıyor. 'Dönüm Noktası Salonunda' 261 rakımlı tepede, 19'uncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal'in 'Ben Size Taarruzu Değil, Ölmeyi Emrediyorum' şeklinde tarihe geçen emri, film ve hologram tekniği bir arada kullanılarak canlandırılıyor.'Siper Muharebeleri' salonunda ise ziyaretçiler siperler arasında, cephedeki bir savaş sahnesini izleme fırsatı buluyor. 'Gök kubbeden Gelibolu' salonunda ziyaretçiler koltukta oturup dinlenme fırsatı bulurken, tavana 7 projektör ile yansıtılan savaş sahnelerini izliyor. 'Çanakkale Geçilmez' salonunda, üç projeksiyonla İngiliz ve Anzak birliklerinin geri çekilişi anlatılıyor. 'Hatıralar'salonunda, Türk askerlerinin hatıraları ziyaretçilere aktarılıyor.'1915'ten Günümüze'adlı son salonda ise Türkiye'nin eğitim, sağlık sanayi, ticaret, tarım, ulaşım,enerji, askeri ve siyasi ilerleme ile gelişmeleri çeşitli görsellerle anlatılıyor.Merkezde, ayrıca 147 kişilik bir konferans salonu ve Çanakkale Savaşları malzemelerinden oluşan bir müze de bulunuyor.

Etiketler

destan sehit savas mücadele ölüm mezar

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Grace Wickham

Amazing experience. Very informative. I learnt so much. Highly recommend a visit to this museum as the first step before exploring all the sites!

5 ay önce

John Humble

One of the best museums I have seen so far. Surprisingly good!

10 ay önce

Ishak Behlülzade

If you visit every place here, still you want to see more. I wish i could be one of those great soldiers of that time.

11 ay önce

Jacky Lawson

Would have got 5 stars if the displays were numbered so you know in which order to go around. Very informative and excellent artifacts

1 yıl önce

Gurkan Navruz

First place to visit when you want to visit all hirstoric places in Çanakkale

9 ay önce

Yorum Ekle