Hakkımızda

Çiçek Ekmek, 1959 yılında kurulmuş ve şu anda İstanbul’da 4 ayrı yerde faaliyetini sürdüren bir fırın. Sahibi Tahir Bey’in yıllardır tatillerini geçirdiği Bozcaada’ya olan sevgisi, onu adada da ekmek üretmeye sürüklemiş. Mayıs 2004 tarihinde ilk açıldığında sadece fırın olarak hizmet veriyorlarmış. Adada bir pastanenin olmaması, zamanla onları ekmek dışında çeşitli pastane mamüllerini de üretmeye teşvik etmiş.
Çiçek Fırında bütün mamüller odun ateşinde ve taş fırında pişiriliyor,üstelik katkısız ve tamamen doğal malzemelerden. Dereotlu Mısır Ekmeği,Tam Buğday Ekmeği,On Tahıllı Ekmek,Köy Ekmeği,Trabzon Vakfıkebir Ekmeği, ekmek çeşitlerinden bazıları.
10 tahıllı ekmeğin içinde şunlar yer alıyor:
Yulaf-arpa ezmesi, çavdar, kepek, mısır, buğday, pirinç, nohut, tahin, ceviz, pekmez
Çiçek Fırın sonunda hayallerimizi gerçek yaptı ve ürünlerini oturup keyifle yerken yanında limonatamızı, kahvemizi, çayımızı içebileceğimiz bir mekan yarattı. Yıllardır fırından yeni çıkmış, mis kokulu mamullerini aynı mekanda yiyememenin sıkıntısı artık bitti.
Üstelik öyle güzel bir yer bulmuş ki kendine... Kocaman bir çınar ağacının gölgesinde yer alan mekan adanın eski kütüphanesi aslında. Pastanede her türlü pastane ürünü yer alıyor. Ayrıca sabahları kahvaltı da veriliyor.
Cappuccino, cafe latte gibi özel kahveler de yapılıyor.
Sadece Çiçek Pastanesinin hazırladığı damla sakızlı bademli kurabiyesi 150 yıllık bir lezzet geleneği adada. Zamanında Rumların misafirlerine sunduğu özel tatlardan biri olan bu kurabiye hala yaşatılıyor.
Pastanenin dondurması ada sütünden, katkısız ve boya kullanmadan yapılıyor. Dondurma çeşitlerinin renkleri olması gerektiği gibi, hiçbir müdahale yok ! Ada inciri, karadut ve damla sakızlı dondurma öne çıkan lezzetlerden...
İçinde piyanosu olan ve gün boyunca klasik müzik çalan bir pastanede ve böyle  bir pastaneye sahip bir adadasınız, keyfini çıkartın...

Etiketler

pasta fırın ekmek kepek çavdar buğday çay kahve sakızlıkurabiye dondurma kahvaltı bozcaada çanakkale

Görüşler ()

Yorum Ekle