TARİHİ MEKANLAR

ÇİN ÇİN HAMAMI

Görüntülenme - 17462 Yorum Ekle

Hakkımızda

Çin Çin Hamamı
467. Mesir şenliklerine giderken uğradığımız şirin ilçemiz, tarihi değerleri yüksek Kula ilçemizde dikkatimizi çeken harap haldeki Cin Cin hamamı idi. Önünde bir dolu seyyar ve esnafla kapalı kapısı olan bu tarihi hamamın bu hali bizi epey üzmüştü. Ankaradan gelen Manisalıların ortak kanaati bu hamamın restore edilerek çok harika bir sanat evine dönüştürülmesi idi. Kültür evi niteliğindeki bu yer sergi, konser amaçlı kullanılabilirdi. Ancak içinde

ateş olmamalı. Hatta elektrik çekilmesi halinde bile çok dikkatli olunacak bir yer  konumunu  muhafaza etmeliydi. Allah korusun yangın durumunda insanların çıkacağı tek yer giriş alanı olduğundan çok kötü neticeler olabilir düşüncesi hakimdi. Şimdi aşağıdaki haberde görüldüğü gibi belediye bu yerin restorasyonunu müteakip cafe olarak hizmet vermesine karar vermiş. Gerçekte sadece dikkatinizi çekmek isterdik. KULA nın harika bir yeri var ama bu yer gösteri ve sergi sanatına hizmet etmeli. Sergiler, konserler, resepsiyonlar, konferanslar vs vs.ile hizmeti daha doğru olacaktır. Bizden söylemesi.


TARİHİ ÇİN ÇİN HAMAMI CAFE OLARAK TURİZMİN HİZMETİNE GİRİYOR

İlçemiz Kenan Evren Mahallesi Yunus Emre caddesi üzerindeki Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 657 yıllık tarihi hamamın işletmesi Kula belediyesine verildi. Belediye tarihi hamamı ilçeye gelen  turistlerin yararlanabileceği  Cafe olarak hizmete açacak. 1351 Yılında Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilen tarihi hamam 1494 yılında Bursalı Mehmet Bin Mustafa tarafından tamir edildi. 22  yıl öncesine kadar ilçe halkına hizmet eden Hamam, yeterli bakım ve onarım yapılamayınca kullanılamaz hale gelmişti. 2006 yılında  Vakıflar  Genel Müdürlüğü tarafından 350 Bin YTL harcanarak restore ettirilen tarihi hamamın İşletmesi Kula Belediyesine verildi. Belediye bu tarihi  hamamda turistlerin yararlanabileceği Bir  Cafe  açacak ve Kulanın ürünlerini satacak ve tarihi eserlerini sergileyecek. Belediye Başkanı Halil Gülcü bu konuda yaptığı açıklamada, “Tarihi hamamı Vakıflar genel müdürlüğü restore ettirerek işletmesini bize verdi. Bizde ilçemize günü birlik veya zabunlar evi butik  otel  olarak açıldıktan sonra ilçede konaklayan turistlerin eğlenebileceği bir Cafe açacağız. Ayrıca İlçemizde üretilen mallar ile tarihi eserlerimizi bulunduracağız. Burası ilçemizin  tanıtımında büyük katkı sağlayacak.” dedi.

Etiketler

cincin cin hamam 360 derece sanal tur mekan virtual tour manisa

Yorum Ekle