MESİRE VE DOĞAL ALANLAR

EMİRGAN SARI KÖŞK

Hakkımızda

Emirgan Parkı’nda işletmeye açılan bir diğer köşk de Sarı Köşk`tür. Hidiv İsmail Paşa tarafından yaptırılan parkın içindeki Sarı Köşk, Şale üslûbunda olup bir kuş evi görünümündedir. Türk insanının geleneksel yaşama düzeninin gereği olarak bir sofa etrafında toplanan plan şeması uzun yıllar değişmeden sürdürülmüştür.

Ünlü Osmanlı mimarı Serkiş Balyan tarafından tasarlanan yapıda, tavan ve duvar süslemeleri, büyük yüksek, kapı ve pencereler, iç mekânlarda parlak renkle zenginleştirilmiş işlemeler önem taşımaktadır. San Köşk, üst katında üç oda bir salon, alt katta dört oda, hol ve mutfak ve bir bodrum katından oluşur. Süsleme sanatının en ince özelliklerini taşır. İç tavanda çiçek motifleri yağlı boya figürler, dış cephe süslemeleri oyma el sanatının tipik örneğidir. San rengi beyazla birlikte motife edilmiş bir kuş evini andıracak şekilde dekore edilmiştir.

Etiketler

sarı köşk emirgan korusu sarıyer istanbul emirgan parkı

Fotoğraflar

Görüşler (5)

NoZrA121

The thing is that everything on the menu.. is cheap! That’s surprising because this is a fancy restaurant! This eating place is located inside the Tulip Garden, which is a pretty grassy gated land that has a small but long river and a lot of flowers.

4 ay önce

Razan Zsharif

The location is great but the service is bad. We tried the "irmek halvasi" and it wasn't good.

7 ay önce

Mustafa Kutsal Ay

Historic place with a great outdoor seating despite the average service and dishes. Prices are incredibly cheap for such a place.

9 ay önce

mohamed abdullah

Beautiful view, food is not bad but with limited varieties

7 ay önce

RIFAT Birmizrahi

Nice and cool touristic place by the bosporus but the prices at their cafe was pretty high

8 ay önce

Yorum Ekle