Hakkımızda

Antik çagda APOLONYA denilen bölgemiz 1300 yillarinda Karasii Beyin komutani tarafindan fethedilmis ve bu bölgede bir ILÇE kurulmustur. Bu ilçe 1876 da lav edilerek AYVACIK ilçesine baglanmistir. Fakat bölgede yönetim boslugu meydana geldiginden GÜLPINAR nahiyesi kurulmustur. 1951 yilinda nahiye tam teskilatli hale getirilerek mahkeme kurulmustur. 1960 yilinda ilçe yapilmasi karari alinmis 27 Mayis ihtilali ile karar uygulanamamistir ve nahiyeler yavas yavas kaldirilarak köy konumuna düsmüstür.

1990 yili nüfus sayiminda nüfusun 2133 kisi olmasiyla 1991 yilinda bakanlar kurulu karari ile belde olmaya hak kazanmistir. 7 Haziran 1992 tarihinde tüzel kisiligini kazanarak Belde Belediyesi olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Karacaören Beldesinde Belediyemiz kurulduktan sonra 250 yatakli Gülpinar Yatili Bölge Okulu ve GÜLPINAR Lisesi bulunmaktadir. Saglik Ocagi , 153 Müfreze Komutanligi , Jandarma Karakol Komutanligi , Tarim Kredi Kooperatifi bulunmaktadir.

Çiftçi mallari koruma , Tarimsal Kalkinma ve su ürünleri Kooperatifleri ile çiftçi örgütleri desteklenmektedir.

Beldemizde 1 adet Eczane bulunmaktadir.Pastane, Marketler, Kasap, Manav ,çay bahçesi , 2 adet lokanta ,2 adet Balik lokantasi ile eglence yeri , Internet Cafe gibi her türlü imkan sunulmaya çalisilmaktadir.

2 adet Caminin bulundugu Beldemizde Eski Cami diye adlandirdigimiz cami Kültür Bakanligi tarafindan tescil edilmis restarosyon çalismalari yapilmak için projeleri hazirlanmaktadir…

Gülpinar'a ulasim dört yoldan saglanmaktadir. Izmir Yönünden gelislerde; Küçükkuyu- Asos Gülpinar yoluyla 50 km sonra Gülpinara varilir.Çanakkale yönünden gelislerde; Ezine –Geyikli- Gülpinar 52 km veya Çanakkale – Pinarbasi-Mahmudiye –Geyikli - Gülpinar yoluyla 90 km sonra Gülpinara varilir.

Etiketler

çanakkale gülpınar kent belediye sokak sk adres

Yorum Ekle