Hakkımızda

İZMİRFX projesi yayın hayatına başladıİzmir Valiliği tarafından hazırlatılan ve sahip olduğu içerik zenginliği ile dünyanın en büyük 360 derecelik kent rehberi olma özelliği taşıyan İzmirFX yayına başladı.

İzmir Valiliği nin www.izmir.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden ulaşılabilen izmirfx , Balçova Termal Tesisleri nde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Vahap Tecim, 360 Derece İzmir Kent Rehberi (İzmirFX) hakkında yaptığı sunumda, İzmir Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürülüğü nün, Axima firması işbirliği ile yürüttüğü projenin, İzmir in tarihi, kültürel, kentsel mekanlar ve noktalarının sanal ortamda ziyaret edilebilmesi ve kentle ilgili en doğru bilgiye ulaşılabilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Axima firması tarafından 3 yıldır hazırlanan teknik alt yapısı ile internet ortamında yayına başlayan kent rehberinde, halen il genelindeki 700 mekan ve 4 bin noktanın 360 dereceli fotoğraflarla gezilebildiğini, bu sayının projenin tümüyle tamamlanacağı 5 yıl sonunda 3 bin mekan ve 10 bin noktaya çıkmasının hedeflendiğini kaydeden Prof. Dr. Tecim, İnternet tabanlı hazırlanan İzmirFX, bugünkü içeriğiyle bile dünyanın en büyük 360 derecelik kent rehberidir dedi.

Prof. Dr. Tecim, çok titiz bir çalışmayla hazırlanan rehberde, İzmir in ünlü mekan ve eserlerinin yanı sıra bir köy meydanı ya da çeşmesinin dahi 360 derece görüntüsünün mevcut olduğuna işaret ederek, rehberde mekana ilişkin bilgiler, kentteki etkinlik takvimi gibi bilgilerin yanı sıra o yeri görenlerin görüşlerini yazabilecekleri bir paylaşım köşesinin de yer aldığını belirtti.

Hazırlanan kent rehberin, İzmir i bir marka olarak dünyaya pazarlama açısından en etkin araç olacağını savunan Prof. Dr. Tecim, rehberde ileride 360 derecelik görüntüleriyle işletme tanıtımlarının da yer alabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Tecim, projede İzmirFX kent rehberinde yer alan görüntülerin, hazırlanan kent portalının yanı sıra googlemaps üzerinde konumlandırılması için anlaşma yapıldığını, bu uygulamanın sonraki aşamada dünyanın en yaygın paylaşım siteleri facebook ve twitter a yaygınlaştırılmasının planlandığını bildirdi.

Oluşturulan kent rehberine, kişilerin internet ortamı dışında da ulaşmalarını sağlamak amacıyla hem önemli noktalara kiokslar yerleştirileceğini hem de CD halinde basımı da yapılarak kente gelen konuklara dağıtımının yapılacağını anlatan Prof. Dr. Tecim, halen sadece Türkçe içeriğe sahip olan rehberden, yakın gelecekte İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Rusça dillerinde de yararlanılabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Tecim, tanıtım toplantısına katılan Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh un ve bir turizm acentası sahibinin sorusu üzerine isteyen kuruluşların internet sitelerinde kent rehberine link verebileceklerini kaydetti.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, tanıtım sunumunun ardından yaptığı konuşmada, bu proje ile İzmir i güzel boyutlarıyla tanıtmayı amaçladıklarını belirterek, Bizim ilk etaptaki amacımız 8 bin 500 yıllık tarihi varlıkları olan İzmir i, insanların görmek istedikleri zaman tıklayarak görmelerini sağlamak dedi.

Projenin tümüyle kamunun yürüttüğü ve kamusal amaçlara yönelik olarak hazırladığı bir çalışma olduğunu belirten Kıraç, projenin neredeyse sıfır maliyetli bir şekilde hayata geçirildiğini kaydetti. Kıraç, İzmirli bir firma olan Axima firmasına bu iş için hiç kaynak aktarılmadığını, sadece gerekli materyal temini için 15 bin lira harcama yapıldığını söyledi.

Kıraç, projenin mevcut haliyle tümüyle kamusal amaçlı olduğunu, ancak turizm sektöründen talep gelirse ileride
yeni boyutlar katılabileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler

izmir sanal tur 360 panoromik sehir gezi fx firma mekan Balçova Çiğli Gaziemir360 Karşıyaka360 Konak360 Aliaga360 Bayındır360 Bergama360 Beydag360 Bornova360 Buca360 Cesme360 Dikili360 Foca360 Karaburun360 Kemalpasa360 Kınık360 Kiraz360 Menderes360 Menemen360 Narlıdere360 Odemis360 Seferihisar360 Selcuk360 Tire360 Torbali360 Urla360 pano derece 360derece 360° 3d sanaltur панорамный panneau screen panorama IZMIR ızmır panoramik foto 3_boyutlu gölet kent rehber Ege üçyüzaltmış

Yorum Ekle