DİNİ MEKANLAR

KİLİSE NİKSAR

Görüntülenme - 10363 Yorum Ekle

Hakkımızda

Tokat’ın Niksar ilçesindeki Aziz Gregory Thaumaturgus Kilisesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla kazı çalışması başlatıldı.

Karşıbağ Mahallesindeki Aziz Gregory Thaumaturgus Kilisesine Tokat Müze Müdürlüğü ve Sivas Anıtlar Yüksek Kurulundan gelen uzman ekipler, ilk etapta atıl durumdaki kilisenin etrafında temizlik çalışmaları başlattı. Kilisenin temizlik çalışmalarının ardından yapılacak kazıyla günyüzüne çıkarılması ve turizme kazandırılması hedefleniyor.

Kazı alanında incelemelerde bulunan Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kilisenin milattan sonra 300′lü yıllarda yapıldığını belirterek, ”Kültür ve Turizm Bakanlığımızın onayıyla bu kazı çalışması Aziz Gregory Thaumaturgus Kilisesi temizleme ve özellikle restorasyona hazırlama kazı çalışması olarak başlamıştır. Tokat Müze Müdürlüğümüzün koordinesinde, Sivas Anıtlar Kurulundan kıymetli akademisyenlerin kontrolünde yapılan bu çalışma günyüzüne çıktığında Niksar’da Gregoryan Hristiyanlarına ait olduğu tahmin edilen ve o dönemde ilk kiliselerden sayılan Gregory Thaumaturgus Kilisesi turizm dünyasının görüşüne sunulacaktır” diye konuştu. Gregory Thaumaturgus Kilisesinin altında ayrı bir şehrin olduğunun söylendiğini kaydeden Yadigar, ”Niksar altındaki yeraltı şehri olan Niksar’ın da günyüzüne çıkarılması için bu kazı çalışması çok önemlidir. Bu kazı çalışmamızla beraber inşallah Niksar’ın tarihi derinliklerdeki birçok eser, birçok yapı da bu esnada ortaya çıkacaktır. Kazı çalışmasının Niksar’ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

NİKSAR’LI AZİZ GREGORY

Tarihi kaynaklarda, Aziz Gregory’nin Niksar’da yaklaşık 213 yılında doğduğu ve aynı yerde 270-275′te öldüğü belirtiliyor. Anadolu’da yüksek bir konuma sahip olduğu bildirilen Gregory’nin, Hristiyan Kilisesi inşa eden ve etkisini yayan rahipler arasında olduğu ifade ediliyor. Aslen özellikle bir Hristiyan ismi olmayan Theodore (Tanrı’nın hediyesi) olarak bilindiği kaydedilen Aziz Gregory’nin, ailesinin Hristiyanlığa dönmediği, babasının ölümünden sonra 14 yaşındayken Hristiyanlıkla tanıştığı bildiriliyor.

Etiketler

dini mekan tarihi alan ibadet din adamı papaz afaroz inanç dua

Yorum Ekle