TARİHİ MEKANLAR

MURAT HÜDAVENDİGAR CAMİİ BEHRAMKALE

Görüntülenme - 14008 Yorum Ekle

Hakkımızda

Murat Hüdavendigar Camii, Osmanlı sultanı 1. Murat Hüdavendigar tarafından 14.yy 'da yaptırılmıştır. Osmanlı'nın kendine özgü eserlerinden olan cami, tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilmiştir. Antik kent sınırları içinde ve bölgenin tepesinde yer alan camiinin içinde yer alan kadırga resimleri, Osmanlı cami mimarisinde sık karşılaşılmayan bir örnek oluşturuyor.

Murat Hüdavendigar Camii'nden daha önceki dönemlerde bölgede kurulu olan Cornelius kentinin kapısı, bu caminin kapısına dönüştürülerek inşa edilmiştir. Kapının bulunduğu alana Murat Hüdavendigar Camii inşa edilirken Cornelius Kilisesini onartan Kral Skamandros'un kapıya yazdırdığı yazılara dokunulmamıştır. Sadece haç iþaretinin iki kanadı kırılmıştır.


Bu kapının üzerinde yer alan kitabeye dönemin kralının yazdırdığı metin, aşağıdaki gibidir;

"Skamandros şehri başkanı Anthimos, mükafat olarak kendi günahlarınýın bağışlanması için istekli bir şekilde dua ederek, gayretle ve emek vererek, Aziz Cornelius Kilisesi'nin sağlam olmayan bölümlerini güzelleştirmek için tamir ettirdi. Her kim bu kilisenin güzelliklerine, durumuna, mozaiğine ve olağanüstü ihtişamına bakarsa, Tanrı'nın kölesi olan ve bu binayı tamir ettiren Anthimos'un ölmeden önce işlediği günahların affı için dua etsin."

Etiketler

murat hüdavendigar camii ayvacık behramkale tarihi turistik

Yorum Ekle