ÖKÜZ KÜLTÜR BAR ÇANAKKALE

Hakkımızda

ÖKÜZ KÜLTÜR CAFE

Adıyla da; mekan ve tarzıyla da yeni bir soluk; Öküz Kültür Kafe

Barlar Sokağına kadın eli değdi. Öküz Kültür Cafe Bar’ı işleten Ayla Eroğlu ve Serpil Bayar Çanakkale eğlence sektörüne yeni bir soluk getirdi. Kültürel motifleri içinde barındıran eğlence anlayışı ile Öküz Kültür Cafe Bar konuklarını bekliyor.  
 

Çanakkale'de eğlence dünyası boyut değiştiriyor. Barlar Sokağında faaliyete geçen Öküz Kültür Cafe Bar eğlenceyi kültürel etkinliklerle harmanlayarak Çanakkale halkıyla buluşturuyor. Eğlencenin adresi Barlar Sokağına kadın elini değdiren, kadın ruhunu yansıtan Ayla Eroğlu ve Serpil Bayar, “Mekanda eğleneceğiz ama buranın bir tarzı var. Kültürel etkinlikler de var. Caz, blues, pandomim, tiyatro gösteri, kısa film gösterimi de var. Eğlenelim ama eğlenirken dejenere olmayalım” dediler.
 
“Olmayacak işleri kadınlar başarır”
Öküz Kültür Cafe Bar da çok sayıda kültürel etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını ifade den Ayla Eroğlu, Çanakkale’ye geldikleri günü ve mekanı açma sürecini şu sözlerle dile getirdi; “Daha önce ayrı ayrı şehirlerde mekan işletiyorduk. Cafe-Bar işletiyorduk. Şehirden ayrılma fikri oluştu. Mekanlar bir süre sonra zamanını dolduruyor. Sanayi kentinde yaşamamaya kararlıydık. Kafa kafaya verdik. Çanakkale bildiğimiz bir yerdi. Ama çok vakıf değildik. Geldiğimizde nerede ineceğimizi bile bilemedik. İskelede indik. Dolaştık. Bulur muyuz derken karşımıza burası çıktı. İçini görünce çok beğendik. Sancılı bir süreçten sonra mekanımızı açtık. Hala eksiklikler var onları tamamlamaya çalışıyoruz. Bu ülkede kadınların mağduriyeti daha da artıyor. Kadınların sıfırdan başlaması daha da zorlaşıyor. İki kadın için hiç bilinmeze doğru çıkıp iş kurmak macera gibi gelebilir. Biz yaşamsal anlamda bir iş kurduk. Son derece ciddi kültürel etkinliklerinde olacağı bir iş oldu. Kadınlara biraz daha cesaret. Hayaller ve yaşam çok paralel gitmiyor. Kadınların en azından kendileri hamle yapmalı. Olamayacak bir işleri bile kadınlar başarabiliyor. Ne yapmak istediğimizi nerede durduğumuzu biliyoruz. Bu ekiple birlikte yaşama devam edeceğiz. Süreç içerisinde saç ayakları oturacak. Müşterisi oturacak. Çok sayıda öneri olur. Beklenti olur beklentilerine yanıt verdiğimiz kitle buraya oturacak. Buraya çok sayıda talep var. Diğer yerlerin müzik adı altında aslında nasıl dejenerasyona uğradığını gördüm. Dejenerasyona uğruyoruz. Kendi kültürümüze bile sahip çıkamadığımızı gördüm. Gelsin gençler kısa film gösteri mi yapsın sanatsal etkinlik yapsın, sahneyi verelim. Tiyatro öğrencileri sahne performansını göstersin. Gençlerle kol kola birlikte mekanı genç ve dinamik tutma anlamında projelerimiz var. Yerel müzisyenlerin yanında ayda bir konser düzenlemeyi planlıyoruz. Piyasa müziği anlamında değil müziğe emek veren isim yapmış popüler müzisyenleri de her ay getirmeye çalışacağız.”

“Bizim tarzımız var”
Çanakkale de eğlence sektörüne yön vereceklerine inandığını ifade eden Serpil Bayar, “Eğleneceğiz ama buranın bir tarzı var. İçerisinde kültür de var” dedi.
 
Bayar şunları söyledi; “Caz, blues, pandomim, var. Nostalji özlemi de var. Bizde eğlenelim ama eğlenirken dejenere olmayalım. Kadınlar, gençler gelsin. Rahat, huzurlu, nezih ortam sağlayalım istiyorum. Programımız oldukça yoğun. Yonca yüksel ile Pazar günü yan flüt ve piyano dinletisi yapıyoruz. 2 saat sürüyor. Tadı damağımızda kalıyor. Pazartesi Latin dansı yapıyoruz. Salı günü gençler müzik bölümünden geliyor, gitar dinletisi var.  Perşembe günü 60-65 yaşlarında daha öncede sahne almış gurup bu mekanda bizim için rock, blues yapıyoruz. Cuma Karaoke, Cumartesi İlker Kılıçer’le 20 kısa oyun sahneleyecek, Pandomim gösterisi yapacak. Sadece müzik yapalım yok, kültürde olacak. Kısa zaman oldu mekanı açalı gelen müşteriden çok memnunum. Önümüzdeki süreçte mutfakta faaliyete geçecek. Aperatif yiyeceklerimiz olacak. Menü hazırlıyoruz. Ayda bir konser düzenleyeceğiz. Yerimiz de müsait. Biz keyif alırsak enerji gelenlere yansıyacaktır. Her müziğin kendine göre geçmişi var. Latin müziği çok uyuyor bize ve mekanımıza. Bizde keyif aldığımız işler yapmak istiyoruz.”

 

Etiketler

yeme içme cafe bar pub gece kulubü müzik eğlence dans

Fotoğraflar

Yorum Ekle