Hakkımızda

Osmanoğlu Konağı, Kapadokya'nın keşfedilmeyi bekleyen incisi Güzelyurt'ta yer alan mistik ve otantik yapıya sahip tarihi konaklardan birisidir.

Osmanoğlu Konağı'nın bulunduğu Güzelyurt, antik dönemdeki ismiyle Karballa, Rumların yaşadığı dönemdeki Gelveri ismiyle Kapadokya tarihinde önemli bir yere sahip.

Güzelyurt, paleolitik çağdan itibaren insanlara kapılarını açarken, doğal ortam açısından da eşsiz bir bölge üzerine kurulmuştur. Güzelyurt ve çevresi geçmişten günümüze Eti, Hitit, Pers, Kapadokya, Eski Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yaparken, bu medeniyetlerden günümüze ulaşan eserler, Güzelyurt'u keşfedilmeyi bekleyen bir hazine konumuna getirmiştir.

Tarih, doğa ve kültürün bir bütün olduğu Güzelyurt; Ihlara Vadisi, Manastır Vadisi, Selime Katedrali, kiliseleri, yeraltı şehirleri, yüzlerce Gelveri evi, peribacaları ve kültürüyle keşif tutkunlarını bekliyor.

Ortodoks mezhebinin kurucusu Aziz Gregorios Nazions, Güzelyurt'ta yaşarken ilk manastır hayatı da Güzelyurt'ta başlamıştır. Selçuklu ve Osmanlı döneminde ise Türklerle birlikte yaşayan Rumlar, büyük şehirlerde iş yaparken, sahip oldukları zenginlikleri memleketlerine aktarmaları sonucunda önemli bir dini merkez olan Güzelyurt, bölge ticaretini de elinde tutar hale gelmiştir.

Güzelyurt'un gelişmesine bağlı olarak, konaklarıyla da ünlenmiştir. Yarı kayaya oyma, ön cepheleri işlemeli Gelveri evleri Kapadokya mimarisinin en güzel örneklerini teşkil eder. Gelveri evlerinin çatılarında kemer sistemi kullanılmıştır. Bu özelliğiyle Gelveri evleri 100-200 yıldır sapasağlam ayakta kalmıştır. Gelveri evlerinin giriş kapılarında evin yapım tarihini görmek mümkündür. Konutların içleri de yuvarlak kemerlidir. Odalarda ocaklar ve ahşap gömme dolaplar bulunmaktadır.

Güzelyurt'ta 1924 yılına kadar Türk ve Rum Nüfus bir arada yaşamış, mübadele sonrasında ise Yunanistan'ın Kastorya ve Kozan köylerinden gelen Türkler bu evlere yerleşmişlerdir. Bu evler yöre halkı tarafından bugün hala kullanılmakta olup, mimarisiyle buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Günümüzde ise Rumlardan kalan tarihi Gelveri konakları restorasyondan geçirilerek turizme kazandırılıyor. Osmanoğlu Konağı'da Abdullah Çevik tarafından satın alınarak, restore edilirken, Konya Anıtlar Kurtulu tarafından tescil edilerek, Kapadokya'ya gelen turistlere hizmet vermeye başladı.

Osmanoğlu Konağı 19. yy'da Rumlar tarafından yapılan ve yaklaşık 200 yıllık geçmişi olan bir konak. Osmanoğlu Konağı'nın mimari yapısıyla Gelveri evleri içinde özel bir yeri bulunuyor. Konak, birbirinden bağımsız odalardan oluşurken, odalar geniş avluda birleşiyor. Konak 9 odası, lobisi ve avlusuyla sıcak bir ortama sahip. Konağa gelenlerde oluşan ilk duygunun kendilerini evlerinde hissetmeleri de bu sıcaklığın bir sonucu...

Odalara girdiğinizde ise büyülenmemek mümkün değil. Konak içinde bulunan 5 adet taştan kemer oda, işçilikleriyle dikkat çekici. Kayadan oyma 4 oda ise farklı bir atmosfere sahip. Yaz mevsiminde serin, kış mevsiminde ise ılık bir özelliğe sahip olan odalar yöresel eserlerle donatılırken, ışıklandırmalarla mistik ve otantik bir yapıya kavuşmuş.

Oda isimleri ise adını taştan alıyor; Yeşim, Sepiyolit, Obsidyen, Sedef, Ametist, Aleksandrit, Turkuvaz, Hematik, Peridot.

Sepiyolit Odası, taştan kemerli bir oda ve asma katı bulunuyor. Oda içinde taştan oyma 4 dolap bulunurken, şömineyle farklı bir görünüme sahip.

Sedef Odası ise taştan kemerli odalar içinde farklı bir yapıya sahip. Orijinal taş sedir bulunan oda içindeki tandır ocağı ışıklandırmayla birlikte farklı bir atmosfer oluşturmuş. Bu oda içinde de kayadan oyma dolap bulunurken, ışığın taş ile dansını burada hissedebilirsiniz.

Obsidyen Odası, Rumlardan kalma el yapımı orijinal ahşap dolabı ve banyosu ile farklı bir oda.

Kayadan oyma odalar ise geçmişleriyle dikkat çekici. Hematik bir şarap odası, Peridot ise bir şarap dinlendirme odası.

Burada geçireceğiniz bir gecenin ardından taştan kemer ve kayadan oyma odalardaki konaklama ve uykunun farklılığını hissedeceksiniz.

Tüm odalarda sıcak su, televizyon, internet, telefon imkanı var. Konakta yöresel yemekler yapılırken, Caferooms'da yemeğinizin ardından kahvenizi içebilir, Gelveri şaraplarından bir yudum alabilirsiniz.

Sizleri Kapadokya'da Gelveri'deki evinize davet ediyoruz, iyi bir tatil geçirmeniz dileğimizle...

Etiketler

kapadokya konak butik gelveri mistik otantik turıstik oda otel manzara tatil

Yorum Ekle