TARİHİ MEKANLAR

TORBALI ANTİK METROPOLİS TİYATRO

Hakkımızda

Anadolu’ da taştan yapılmış tiyatroların en erken örneklerinden (İÖ 2. yüzyıl) biri olan Metropolis Tiyatrosu kentin güneydoğusunda, bir yamaç üzerindedir. Yaklaşık 3 bin 600 seyirci kapasitesine sahip tiyatronun oturma yerleri (cavea) bir diazoma ile iki parçaya ayrılır. Metropolis tiyatrosu, Romalı mimar Vitruvius tarafından belirlenen tiyatro mimarisi standardına özellikler göstermektedir. Büyük çoğunluğu Geç Hellenistik devre ait tiyatronun, sahne binasında Roma devri etkileri de görülmektedir. Aynı şekilde orkestra düzlemi de, Roma döneminde mermer döşeme ile kaplanmıştır. Tiyatronun alt bölümü erozyon nedeniyle, yoğun bir toprak örtüsü altında kaldığından, iyi korunmuş durumdadır. Bizans döneminde ise tiyatronun üzerine çiftlik yapıları ve konutlar inşa edilmiştir. Ayrıca yakındaki bir cam atölyesinin atıkları için sahne binası kullanılır.

Etiketler

tiyatro torbalı antik tiyatro

Fotoğraflar

Görüşler (5)

T. T.

Need to see. An ancient theatre.

6 ay önce

David Maltsberger

A wonderful glimpse into the Hellenistic, Roman, and Byzantine pasts with excellent theatre, so.e mosaics, a cool Acropolis to climb, and wonderful vista of the surrounding countryside.

2 yıl önce

AYCE BUKULMEYEN

Spectacular

6 ay önce

onur gülbay

Herkesi bekliyoruz. We would like to invite everybody to discover this unknown ancient city in Turkey.

2 yıl önce

Mustafa Kiriş

Metropolis Antik Kenti, İzmir´in Torbalı ilçesi sınırları içindeki Yeniköy ve Özbey Köyleri arasındaki bir tepenin üzerinde yeralmaktadır. Kent, Efes´e 30 km İzmir´e ise 40 km uzaklıktadır.

5 ay önce

Yorum Ekle