Hakkımızda


 


Zencefil yağı gaz söktürücü olarak bilinmektedir. Zencefil yağının faydaları olarak soğuk algınlığına iyi gelmesi, mide bulantısını kesmesi, bedene zindelik vermesi, zihni güçlendirici etkisinin bulunmasını saymak mümkündür. Zencefil yağı buhar yolu ile alındığı zaman soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Vücuda masaj yapılarak uygulandığı zaman romatizma ağrılarına, eklem ağrılarına iyi gelir. Aynı zamanda vücuda masaj yoluyla uygulandığı zaman vücudun kan dolaşım hızını da arttırır.

Nemli ve sulak iklimlerde yetişen ve sarı renkte çiçekler açan bir bitki olan zencefilin kökleri yassı ve gri renktedir. Zerdeçal ile benzer etkilere sahip olan Zencefilin kökü baharat olarak mutfaklarda ya da tıbbi amaçlarla çeşitli şekillerde kullanılır. Kokusu kuvvetlidir.

 Zencefil yağı tıpkı zencefil gibi kış aylarında nezle ve gribal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Kaynatılarak buharı solunursa nefesi açar böylece hastayı rahatlatır. Aynı yöntemi astım ve bronşiti olan hastalar da yapabilirler.  Zencefil yağı iyi bir ısıtıcı olmasından ötürü kışın soğuk algınlığına karşı koruma sağlar.
    Zencefil yağı antiseptik özelliğinden dolayı iyi bir mikrop öldürücüdür. Bir çok mikrop gibi bağırsak mikroplarını da öldürür ve bağırsak dizanterisinin tedavisinde yardımcıdır.
    Yemekten sonra hazımsızlık yaşayan kişilerdeki sindirim problemlerini azaltmaya yardımcıdır. Karna zencefil yağı ile masaj yapıldığı zaman gazın çıkmasını sağlar.  
    Halsizliği, yorgunluğu aldığı da bilinen faydaları arasındadır .
    Zencefil yağını düzenli kullanan kişilerin kötü kolesterolünün düştüğü gözlenmiştir. Ayrıca düzenli kullanımla damar sertliği ve kan pıhtılaşması riski de en aza inecektir.
    Son yılların en büyük problemlerinden olan fazla kiloların verilmesinde, yağ yakmada zencefil yağının azımsanmayacak derecede faydası vardır.
    Zencefil yağı ishali ve kusmayı da önlemektedir.
    Cilde haricen kullanılarak masaj yapıldığında adale ve eklem ağrılarını hafifletir, kan dolaşımını hızlandırarak rahatlamada sağlar. Romatizma hastaları da zencefil yağını şikayetlerini azaltmak için kullanabilirler.
    Saç diplerine ve saça zencefil yağı ile masaj yapıldığı zaman saça parlaklık kazandırır. Saç için diğer bir faydası da kepeği önlemektir.Zencefil yağı ishali keser. Zencefil yağının antiseptik özelliği de vardır. Ağız içindeki bakterileri giderme özelliği vardır. Sinirleri yatıştırır vücuda rahatlama verir. Saçlara da doğal parlaklık verir ve saçları besleme özelliğine sahiptir. Kullanım şekli 1 çay bardağı suya 1-2 damla damlatılarak kullanılır. Saça ve vücuda masaj yapılarak uygulanır.

 

Etiketler

zencefil zencefil yağı zencefil yağı faydaları zencefil yağı nasıl kullanılır bitkisel yağlar sağlık yağları

Fotoğraflar

Görüşler ()

Yorum Ekle