ÇAKICI CAMİİ MANİSA TURGUTLU TURGUTLU Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Cami DİNİ MEKANLAR

ÇAKICI CAMİİ MANİSA TURGUTLU

Görüntülenme - 15414 Yorum Ekle

Hakkımızda

Şakir Bey (Çakıcı) Câmii, Sultan II.Abdülhâmid devrinde dönemin Kasaba kaymakamı olan Şakir Bey tarafından yaptırılmıştır. Fakat Kasaba'ya yeni bir câmi inşâ edilme emri yöremizin efelerinden Çakıcı Mehmed Efe tarafından verilmiştir. Şakir Bey yaptırdığı bu câmiye kendi adını verse de halk o günden beri bu câmiyi, yaptırma emrini veren Çakıcı Mehmed Efe'nin adıyla anmıştır.

Günümüzde ne yazık ki Çakıcı Câmii de, diğer tarihî câmilerimiz gibi aslından uzaklaşmış bir görünümdedir. Son cemaat yerinde ve câminin sağ kısmında genişletmeler yapılmış, duvarları ve minâresi sıvanıp boyanmıştır. Mermer süslemeler yağlı boya ile boyanmış, tarihî doku kapatılmıştır. Henüz birkaç yıl öncesine kadar ahşap giriþ kapısı bilinçsiz câmi heyetince pimapen bir kapıyla değiştirilmiştir. Câmi cemaatinden öðrendiğimiz kadarıyla câminin zeminindeki bodrum katı da birkaç yıl önce kumla doldurularak kapatılmıştır.

Umarız Kasabamızın tarihî yapılarına bir gün mutlaka sahip çıkılır ve şehrimizin sadece modern bir kent olmadığı, tarihi de içinde barındırdığı anlaşılır.

Etiketler

camii namaz ibadet sevap helal haram dini

Fotoğraflar

Görüşler (2)

Sedat Danaci

1 yıl önce

İsa Teker

3 yıl önce

Yorum Ekle