FIRFIRLI CAMİİ (ON İKİ HAVARİ KİLİSESİ) ŞANLIURFA EYYÜBİYE Sanlıurfa | Sanal Tur | Mekan360.com
Cami DİNİ MEKANLAR

FIRFIRLI CAMİİ (ON İKİ HAVARİ KİLİSESİ) ŞANLIURFA

Hakkımızda

Ali Fuat Bey Caddesi’nde (Yeniyol) bulunan yapı Oniki Havari Kilisesi olarak da adlandırılmıştır. Osmanlı Döneminde yapı üzerinde rüzgar gülü benzeri materyaller olduğundan halk arasında “Fırfırlı Kilise” olarak isimlendirilmiştir. Yapı kilise olarak inşa edilmiştir. Kaynaklara göre Hıristiyanlık açısından büyük önem taşıyan ve Van bölgesindeki Varak Manastırında bulunan “Varak Haçı” 1092 yılında Urfa’ya getirilerek bu kiliseye (Aziz Havariyun Kilisesi) konulmuştur. Caminin mihrabı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre 1956 yılında kiliseden camiye çevrilmiştir.
Yapı kesme taştan, üç nefli bazilika plan düzeninde yapılmıştır. Yapının batı cephesi ile köşe kulelerinde son derece güzel bir taş işçiliği görülmektedir. Naosun(ana ibadet mekanın) orta nefi(bölümü) kubbe ile, yan nefleri ise tonozla örtülmüştür.

Yapının dikkat çeken yönlerinden birisi de yarım sütunlar ile dış cephelerdeki taş duvarda bulunan bezemelerdir.

Etiketler

camii tarihi kilise 12 havari müslüman hiristiyan 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

adem yıldırım

Ali Fuat Bey Caddesi’nde (Yeniyol) bulunan yapı Oniki Havari Kilisesi olarak da adlandırılmıştır. Osmanlı Döneminde yapı üzerinde rüzgar gülü benzeri materyaller olduğundan halk arasında “Fırfırlı Kilise” olarak isimlendirilmiştir. Yapı kilise olarak inşa edilmiştir. Kaynaklara göre Hıristiyanlık açısından büyük önem taşıyan ve Van bölgesindeki Varak Manastırında bulunan “Varak Haçı” 1092 yılında Urfa’ya getirilerek bu kiliseye (Aziz Havariyun Kilisesi) konulmuştur. Caminin mihrabı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre 1956 yılında kiliseden camiye çevrilmiştir.  Yapı kesme taştan, üç nefli bazilika plan düzeninde yapılmıştır. Yapının batı cephesi ile köşe kulelerinde son derece güzel bir taş işçiliği görülmektedir. Naosun(ana ibadet mekanın) orta nefi(bölümü) kubbe ile, yan nefleri ise tonozla örtülmüştür. Yapının dikkat çeken yönlerinden birisi de yarım sütunlar ile dış cephelerdeki taş duvarda bulunan bezemelerdir.

2 yıl önce

Eren Yildizer

Çok güzel ama bayanlar için yer yok. Kucukde olsa bile bir yer ayarlanabilir ne güzel olur

1 yıl önce

Ömer Korkmaz

Urfaya gidince mutlaka uğrayıp namaz kılın

1 yıl önce

faruk aslan

'Oniki Havari Kilisesi' veya üzerinde rüzgargülü bezemeler olması hasebiyle halk ağzıyla 'Fırfırlı Kilise' olarak isimlendirilmiştir.1956 senesinde camiiye çevrilmiştir. Üç nefli bazilika planda yapılmıştır. Yapının dış cephelerindeki işçilik ve bezemeler yapıya çok güzel zarafet katmıştır.

2 yıl önce

Hakan YILDIRIM

İlk defa bir caminin sadece namaz vakitlerinde açıldığını bu camide öğrendim.

2 yıl önce

Yorum Ekle