HACI HASAN CAMİİ DEMİRCİ DEMİRCİ Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Cami DİNİ MEKANLAR

HACI HASAN CAMİİ DEMİRCİ

Görüntülenme - 14542 Yorum Ekle

Hakkımızda

İlçemiz Cumhuriyet Meydanında yer alan Hacıhasan Camii’nin eğik minaresi ile ilgili çalışmalar yürüten hemşerimiz yüksek mühendis İbrahim Leylek, bu konuyu konferansın gündemine aldırdı.

Geçen yıl camii’nin eğik minaresi ile başlayan çalışmalar İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğüne oradan da İzmir 2 No’lu Kültür Varlıklarına bildirilmişti. Kültür varlığı olarak tescilli bu minarenin 30 cm’lik teslim edilen eğikliği göz ile belli olurken Demirci’ye tatile gelen ve Almanya da ikamet eden İbrahim Leylek’in dikkatini çekti. Bu konu ile ilgili hazırladığı raporu İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ileten Leylek şimdi de Hacıhasan Camii’nin minaresi ile ilgili Alman Deprem Araştırma Mühendislerine gönderdiği teknik yazı oldukça ilgi gördü. Eylül ayında Avusturya ve İşviçre’nin aynı isimli kuruluşları ile ortaklaşa yapılacak olan D-A-C Taung 2011 adıyla bilinen konferansa hemþerimiz davet edildi. 16 Eylül 2011 tarihinde yapılacak olan oturumda minare konusu tartışılarak, konferans ile ilgili çıkacak özel kitapta da yer alacak. Konferansa 300’e yakın iştirakçinin müracaat ettiği öğrenildi.

İbrahim Leylek’in makalesini önceden inceleyen Almanya’nın Deprem Mühendisliği konusunda en otoriter bilim adamı olan Aachen Teknik Üniversitesi Profesörlerinden, Prof Dr. Konstantin Meskuri’nin bildirdiğine göre minare üzerinde yapılan ilk çalışma olmuş. Bu açıdan herkesin dikkatini çeken bu çalışmanın sonuçlarını sitemizden takip edebilirsiniz.

İbrahim Leylek Demirci'de Belediye Başkanlığı yapan Küçük Hafız Ahmet Efendi'nin torunudur.

Etiketler

camii egik-minare tarihi vakıflar ibadet dua

Görüşler ()

Yorum Ekle