HADRİAN TAPINAĞI SELÇUK Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 100 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 101

HADRİAN TAPINAĞI

Görüntülenme - 1926 Yorum Ekle

Hakkımızda

İmparator Hadrian adına, M.S. 117-138 yıllarında Vedius Antoninus Sabinus tarafından anıt tapınak olarak yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Korinth düzenlidir. Tapınağın ön yüzünde Meduza başı bulunur. Öndeki kemerin ortasında bulunan kilit taşının üzerinde Şehir ve Kader Tanrıçası Tike’nin (Tyche) kabartması bulunur ki, bu da şehrin şanslı olduğunun sembolüdür. İç duvardaki frizde bulunan efsane kabartma, efsane Kral Androklos’un yaban domuzu avlamasını ve Amazonlar ile tanrılar toplantısını tasvir etmektedir. Orijinalleri Efes Müzesinde bulunan kabartmaların, burada alçı kopyaları bulunmaktadır. Sütunların önündeki yazılı heykel kaideleri Roma imparatorluğunun dört imparatorundan Dioklotian, Maksimian, Constantius Cholorus ve Galerius’un bronz heykellerine aittir. Kapının sağ ve solunda Efes’in tarihinden kesitler içeren, şehrin kuruluş efsanesinin işlendiği kabartmaların orijinalleri Efes Müzesi imparatorluk salonunda sergilenmektedir. 

Hadrian tapınağı, Efes’te bulunan dekoratif yapıların en gösterişlilerindendi. Tapınak, işleviyle olduğu kadar süslemeleriyle de dikkat çekici ve bir o kadar da önemliydi. Bu yapı Efes kentinin en güzel mimarî örneklerinden birisi olarak günümüze kadar gelmiştir.

Etiketler

Hadrian Tapınağı

Görüşler ()

Yorum Ekle