HALİME HATUN İMARETHANESİ GÖLMARMARA GÖLMARMARA Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 100 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 101

HALİME HATUN İMARETHANESİ GÖLMARMARA

Görüntülenme - 19706 Yorum Ekle

Hakkımızda

osmanlı padişahlarından 3. Mehmet in süt annesi ve dadısı olan Halime Hatun, S.Tekeli Lala Mehmet Paşa nın da kayınvalidesidir. Büyük ve çok zengin bir vakfıyesi vardır. Ölüm tarihi ve mezarı hakkında hiçbir bilgi yoktur. Vakfiyede: bir camii (Halime Hatun Camii),bir darülhadis,bir kütüphane,bir okul,bir imaret ile kadın ve erkeklere ait bir misafirhane vardır.
1566 yılında Manisa’da doğmuş olan, Sultan III. Murat’ın oğlu Şehzade Mehmet, 1584 yılından, III. Mehmet olarak tahta çıktığı 1595 yılına kadar Manisa’da sancakbeyi olarak görev yapmıştır. Dadısı ve sütannesi Halime Hatun adına Gölmarmara’da yaptırmış olduğu külliye, cami, medrese ve imaretten oluşmaktadır. 17. yüzyıl sonlarında külliyeye gelir sağlamak amacıyla bir de çifte hamam ilave edilmiştir. İyi korunmuş bir biçimde günümüze ulaşan cami, Şahuban Camii’ne benzemekle birlikte daha gösterişli bir yapıdır. Taş ve tuğladan yapılmış, kare planlı ve yüksek pandantif kubbelidir. Kadınlar mahfili tavanının altın yaldızlı kalem işleri ve bir göbekle süslendiği, yarım kemer biçiminde duvara dayalı minberinin iki renkli mermerden yapıldığı görülmektedir.
Halime Hatun Camii Gölmarmara çarşısı içinde Yeni camii mahallesinde, Şahuban Camii’nin kuzeyinde inşa edilmiştir. 3.Mehmet’in Manisa Valiliği ve 1595 yılında tahta geçmesi ile dadısı ve süt annesi Halime Hatun için yaptırılmıştır. Plan tipolojisi bakımından Şahuban Camii’nin kaliteli bir benzeridir. Camii’nin bilinen bir kitabesi yoktur. Kare planlı bir harim ve üç bölümlü son cemaat mahallinden mevcuttur. Harimin üstü tek kubbe ile örtülüdür. Minaresi kuzeydoğu cephede camiye bitişik durumdadır. Caminin şadırvanı orjinaldir. Kısmen mermerden yapılmıştır. Fakat üst örtüsü daha sonra yapılmıştır.
Halime Hatun Külliyesi (Medresesi) 1595-1605 yılları arasında Halimehatun Camii avlusunda inşaa edilmiştir. İlçe Müftüğünce Kur’an Kursu olarak kullanılmaktadır.

Külliyeye ait olan Medrese camii’nin kuzey cephesi karşısında yer alır. Camii ile birlikte yaptırılmıştır. Medrese doğu-batı doğrultusunda uzanan dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Alında “U” şeklinde bir yapıya sahipken bugün doğu ve batı kanatları yıkılıp yerine dikdörtgene yakın yeni bir bina inşa edilmiştir. Medrese odaları bugün müftülük,arşiv öğretmenler odası olarak kullanılmaktadır. Yapı tamamı ile restore edilmiştir. Halime Hatun İmareti, Halime Hatun tarafından yaptırılmıştır. Külliyenin bir parçasıdır. Cami ve medrese bir cadde ile ayrılmıştır . Kitabesi yoktur. İmaret “L” şeklinde düzenlenmiştir. Avlunun güney ve doğu yönlerinde kubbeli dört oda mevcuttur. Odaların üzeri kubbe ile örtülüdür. Bu yapı şuanda öğretmen evi olarak kullanılmaktadır. İmaretin güneyinde yer alan Hamam 1595 yılına tarihlenmektedir. Bugün yıkık bir vaziyettedir. Hamam kare plana sahiptir. Külliye ye gelir sağlamak için çifte hamam düzenlendiği belirtilmektedir. Kubbeleri yıkılmıştır. Duvarları kısmen sağlamdır.

Etiketler

imaret hane hatun halime kubbe tarihi turizm külliye hamam han çeşme

Görüşler ()

Yorum Ekle