IRLAMAZ KÖY CAMİİ TURGUTLU Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Cami DİNİ MEKANLAR

IRLAMAZ KÖY CAMİİ

Görüntülenme - 16952 Yorum Ekle

Hakkımızda

Irlamaz,Turgutlu'nun en eski köylerinden biridir.
Turgutlu'dan önce kurulduğu rivâyet edilir. Köyün en eski adı Yunanca bir isim olan Ormenos (Ορμενος)'tur.Bu isim, muhtemelen Antik Yunan'da(M.Ö 756-M.Ö 146 tarihleri arası)Irlamaz Çayı'nın eski adıdır.Burada kurulmuş olan köy de muhtemelen adını bu çaydan almıştır. Ormenos Çayı,binlerce yıldan beri Antik Yunan'daki ismi Hermos(Ἑρμος) olan Gediz Nehri'ne dökülür.
Köy,Osmanlı arşivlerinde 18.yüzyılda Saruhan Sancağı'nın Manisa Nahiyesi'nin Ormenos Karyesi (Köyü)olarak geçer. Ormenos ismi daha sonra Ermanas şeklinde söylenmiştir. 19.yüzyıl Osmanlı arşiv belgelerinde köyün adı Ermanas olarak kaydedilmiştir. Cumhuriyet döneminde ise Ermanas,Irlamaz şeklinde değiştirilmiştir.
Irlamaz Köyü'nde günümüze dek ulaşan bir kilise kalıntısı vardır. Osmanlı arşivlerinde 19.yüzyılda Irlamaz'da gayrimüslim nüfusa rastlanmaz. Bu bilgiden hareketle kilise kalıntısının çok daha eski olduğunu söyleyebiliriz. Irlamaz Köyü Câmii ise 19.yüzyılda yapılmış tarihî bir mâbettir. Câminin ana kitâbesi yoktur.Fakat minâre kitâbesinde Hicri 1320/Milâdi 1902 senesinde inşâ edildiği yazar.

Etiketler

köy cami dua namaz ezan tarihi saat ırlamaz

Görüşler ()

Yorum Ekle