KULA MADEN SUYU FABRİKASI KULA Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 100 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 101

KULA MADEN SUYU FABRİKASI

Görüntülenme - 22266 Yorum Ekle

Hakkımızda

Tabiatın kendi içerisindeki mücadelesinin güzelce sergilendiği, volkanların patlamalarıyla ortaya çıkan lavların akarak çukur olan yerleri doldurduğu , bu ortamda Gediz nehrinin yatağını değiştirdiği ama Gediz’in bıkmadan usanmadan tekrar kendine yatak açtığı Kula-Selendi yolu üzerinde Kula’ya 14 km, Emir Hamamlarına 4 km uzaklıkta Gediz nehrinin yanında Kula Maden Suyu tesisleri bulunmaktadır.Bir taraftan Gediz nehri akarken,diğer taraftan binlerce yıl öncesine ait lavları seyredebilir onlara dokunabilir, böylece doğanın birbiri ile mücadelesine sizde tanıklık edebirsiniz.
Maden suyu oluşumu ile ilgili olarak yazılı kaynaklarda iki seçenekten bahsedilmektedir.Bunlardan birincisi,volkanik birimlerdeki soğuma çatlaklarından alüvyonlardan ve teknotonik kırıklardan süzülen yağış suları yeraltı suyunu besleyen kaynaklar olarak belirtilmiştir. Ilıca suyunun ısısının yüksek olması magmatik sokulumla ilişkili olabileceğini gösterir. Yeraltına süzülen sular, kayaçlardaki minerallerin bir kısmını bünyesine alarak hazne kayada biriktiği ve daha sonraki oluşan yersel normal faylarla yüzeye çıktığı düşünülmektedir. İkinci oluşum şekli olarak da; Maden suyunda normalin üzerinde karbondioksit gazının bulunması bu suyun kökenini yüzey suları değil, maden suyunda bol miktarda bulunan CO2 gazı, ancak derindeki kireçtaşlarının metamorfizması sonucunda oluşan mermerlerden meydana gelebileceğini göstermektedir. Bol miktarda CO2 gazının bulunması ortama ancak sokulum ile magmadan gelmiş olabileceği söylenebilir. Yeraltındaki kireçtaşlarında bulunan gözenek suları metamorfizma sırasında kayaçlardan göç ederek hazne kayada toplanmışlardır. Bu kayaçlarda uzun zaman bir arada bulunan bu fosil sular mineral içeriği bakımından oldukça zenginleşmişlerdir. Yüksek basınç altında bulunan maden suları daha sonra bölgeden gelen yer altı hareketleri sonucu yüzeye çıkmaktadırlar. jeolojik yapıdan söz edecek olursak ; Yöre, III. zaman arazisi olup, volkanik yapıya sahiptir. Muhteva ettiği taş ve topraklar bakımından şu özelliklere sahiptir.

Etiketler

manisa maden suyu fabrikasi 360 sanal tur virtual tour panoromik manisafx

Görüşler ()

Yorum Ekle