MANİSA MESİRİ TANITMA DERNEĞİ MERKEZ ŞEHZADELER Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 100 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 101

MANİSA MESİRİ TANITMA DERNEĞİ

Hakkımızda

Mameder Hakkında :
Ülkemizde pek az şehir "Mesir Macunu" gibi geçmişi çok eskilere dayanan tarihi ve kültürel bir zenginliğe sahiptir. 468 yıl, yani yaklaşık 500 yaşatabilmek öyle zannediyoruz ki dünya üzerinde çok az kente nasip olmuştur. Bu anlamda Manisa çok nadir ve o ölçüde de şanslı bir kent.

Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği olarak bu haklı gururu 1959 yılından bu yana üstlenmiş bulunmaktayız. Dernek olarak; evrensel değerlerin yerel değerlerle oluşturulduğuna, evrensele giden yolun yerelden geçtiği inancını benimsemekteyiz. Bu sebeple yurt içi ve yurt dışı fuarlarda hem Manisa ilimizin zenginliklerini hem de kültürel değerlerimizden biri olan mesir macunumuzu tanıtmak için büyük bir özenle çalışmaktayız. 2008 yılı içersinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca iştirak edilecek olan İspanya, İtalya, İngiltere ve Dubai gibi ülkelerde gerçekleştirilecek turizm fuarlarında ilimizi ve mesir macunumuzu en iyi şekilde tanıtımını ve temsilini yapacağımıza inanıyoruz.

Mesir macununda her geçen gün üretim kapasitemizi arttırmakta ve özüne uygun bir şekilde bu geleneği sürdürmekteyiz. Eskiden sadece Sultan Camii kubbe ve minarelerinden saçılmak için üretilen mesir macunu günümüzde her gün üretim yapmakta ve bu kazanç Manisa halkına daha iyi hizmet verebilmek ve Manisa Mesir Macununun tanıtımı için yine Manisalılara dönmektedir. İmalathanemizde çalışan 15 bayan tarafından üstün hijyen koşullarıyla birlikte hiçbir teknolojik alet kullanmadan tamamen el emeği ile hazırlanmaktadır. Mesir macunu terkibinde kullanılan 41 çeşit baharata sadık kalınarak hazırlanan bu macun, halk arasındaki manevi değerinin sebebi olarak her yıl bir öncekinden daha coşkulu ve heyecanlı festivaller yaşanmaktadır.

Yüzyıllardır Sultan Camii Kubbelerinden dünyaya sadece mesir macunu değil, umudu, sevgiyi ve ihtiyacı olanlara şifa dileğimizi saçıyoruz. Umut ve sevgi ne kadar evrenselse, mesir macunu da o kadar evrenseldir.

Her yıl Mart ayının son haftası Manisa'da toplanan on binlerce insan, gökyüzüne açılan on binlerce el, dünyadaki en güzel kardeşlik ve barış fotoğrafıdır.

Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği olarak amacımız tarihi dokunun bir parçası olan mesir macununun, dernek tüzüğüne uygun bir şekilde üretilmesi ve Manisa'ya karşı tarihi sorumluluğunu yerine getirerek şehrin özgün kimliğini pekiştirmek adına kaliteyi, verimliliği etkili bir anlayışla sunmak, dünya ile paylaşıma aday, Manisa'nın eşsiz mirası olan mesir macununa sahip çıkarak tanıtıma önem vermektir.

Etiketler

manisafx mesir macunu tanitma dernegi mekan360 sanal tur

Görüşler ()

Yorum Ekle