YENİ HAN MERKEZ ŞEHZADELER Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 100 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 101

YENİ HAN

Hakkımızda

19. yüzyılda Hacı Mehmet Sadık Bey tarafından yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı, avlulu, ahırlı, iki katlı bir ticaret hanıdır. Birinci katta depolar ve sonradan ilave edilmiş ahırlar, ikinci katta ise revaklara açılan tek mekânlı odalar yer almaktadır. Manisa İl Özel İdaresi tarafından 2000 yılında restorasyonu başlayan Yeni Han’daki çalışmalar 2005 yılında tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu.

Osmanlı sivil mimarisinin açık avlulu ve iki katlı han tiplerinin güzel örneklerinden olan Yeni Han’ın zemin kat girişindeki birkaç oda, resim, seramik, heykel gibi sanat eserlerinin sergilenmesinde kullanılıyor.

Dönemine ve karakterine uygun dekore edilen yapının aktar bölümünde şifalı bitkiler ile baharatlar, yiyecek ürünleri mağazasında Manisa’da üretilen tarımsal ve geleneksel ürünler ile hediyelik cam ve toprak eşyaların, ahşap metal ve taş oyma ürünlerin, el dokuma halı, kilim, heybelerin yöreye özgü antika eşyaların, geleneksel kumaşların dokunup satıldığı, müzik aletlerinin yapıldığı, deri ürünleri ile yöresel giysilerin dikildiği, kiralandığı ve satıldığı mağazalar yer alıyor.

Restorasyon sonrası beklenenin çok üzerinde ilgi gören Yeni Han, Manisa’nın cazibe merkezlerinden biri haline geldi.

Etiketler

manisafx mekan360 yeni han

Fotoğraflar

Görüşler (5)

lale yildirim

Excellent food

2 yıl önce

Serhat Satici

Super

2 yıl önce

Yusuf Aslan

Manisanın eski değerlerinden, restore edilip içerisinde kafeler başta olmak üzere çeşitli mekanların bulunduğu, gezip görülebilecek, yalnız pek bir sey yenilip içilmeyecek bir mekan. Her gün canlı müzik var mı bilmiyorum ama her gittiğimde canlı müziğe denk gelmişimdir.

1 yıl önce

Recep Ulgen

Manisanın önemli tarihi yapılarından biri.Son restorasyondan sonra çok güzel oldu.Dışarıdan gelen ve yerli halkımızın muhakkak uğrayıp kafeteryada veya lokantada bir şeyler yiyip, içmesini tavsiye ederim.

1 yıl önce

salinin azizliği

Mekan sıcak ama insanlar dip dipe oturuyor türkü dinlemek için ideal bir yer kafanızı dağıtabilirsiniz ama konuşmak istiyorsanız kafa dinlemek hiç uygun bir yer değil. Bunların yanı sıra çay soğuk. Kahve si tercih edilebilir düzeyde nargile çok çabuk özelliğini kaybediyor. Geriye kalan hizmet ve güler yüzlülük tam anlamıyla iyiydi.

1 yıl önce

Yorum Ekle