ZEYTİNLİOVA İLKÖĞRETİM OKULU TARİHİ BİNA AKHİSAR AKHİSAR Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com

ZEYTİNLİOVA İLKÖĞRETİM OKULU TARİHİ BİNA AKHİSAR

Görüntülenme - 17745 Yorum Ekle

Hakkımızda

Zeytinliova tarihi ve kültürü 1600'lü yıllara dayanmaktadır. Bununla birlikte 1854 yılında Belediye teşkilatı kurulmuş bulunan en eski yerleşim yerlerinden biridir.
Zeytinliova'nın kuruluş tarihi hakkında kesin bir tarih mevcut değildir. Ancak mevcut yazılı taşlar ve bazı delillere göre hicri tarih olarak 1100 yıllarında kurulduğu belirlenmektedir. Zeytinliova'nın ilk adı Palamut 'tur. Daha sonra Yayaköy olarak değiştirilmiştir. En son olarak da zeytin ağaçlarının çok olmasından dolayı Zeytinliova ismi verilmiştir.
Zeytinliova, Karaosmanoğulları'nın Manisa'yı idare ettikleri dönemlerde, havasının temiz olması nedeniyle yerleşim yeri olarak seçilmiştir. Bu yerin tespitinde aynı anda Zeytinliova'nın şimdiki kurulu olduğu yere, kasaba girişindeki Harlak mevkiine ve kuzeyindeki Ömerler mevkiine ciğerler asılmış, Harlak ve Ömerler mevkiindeki ciğerlerin 2 gün içinde koktuğu halde şimdiki kasabanın kurulu olduğu yere asılan ciğerin hala taze kaldığı görülmüştür. Karaosmanoğulları yerleşim yeri olarak seçtikleri yere aile efradının her birisi için 7'şer konak yaptırmışlar ve kısa zamanda her tarafa yol bağlantısı kurarak kasabayı güzel hale getirmişlerdir. Bu aileye tarihte 18.yüzyılda rastlanmaktadır. Karaosman ve Çavuş Ağa olarak bilinen bu kişiler hakkında esaslı bir bilgi toplanamamıştır. Asıl aile Akkoyunlu aşiretine kadar dayanmaktadır. Karaosmanoğullarının nezaket ve samimiyetlerine, misafirperverliğine padişah ve seyyahları bile tanıklık etmişlerdir. Osmanlı Devletinin zayıf zamanlarında bu ünlü aile nüfusunu yoğunlaştırmış, ancak bunu suistimal etmemiş, merkeze hürmete devam etmiş, halk arasında daima sevgi ve saygı görmüşlerdir. 18 odalı bir medrese ve büyük bir kütüphanesi olan Karaosmanoğlu Camii zamanın sayılı ilim hocalarının yeri idi. Tanışmak ve ihtisas yapmak için civardan gelen talebelerle dolup taştığı bir gerçektir. Yayaköylü Fadıl isminde biri Osmanlı Müderrisliğinde bulunmuş ve parlak bir devir sürmüştür. Namık Kemal'in kendisinden ders aldığı ve hocası olduğu söylenmektedir.
Zeytinliova'da ilk yerleşim bugün ilkokul olan eski kilise ve çevresinde Rumlar tarafından inşa edilmiştir. Kasabadaki Rumlar Kurtuluş Savaşı ve Mübadele dönemlerinde Kasabamızı terk etmişlerdir. Zeytinliova merkezde bulunan Osmanlılar dönemine ait camii ve hamam tarihi ve mimari değerleri bakımından korunması gerekli yapılardır.
Cumhuriyetin ilk yıllarında ilçe olan Zeytinliova,sebebi bilinmeyen bir nedenle 1930 lu yıllarda lağvedilerek Akhisar ilçesi ile birleşmiştir.
Okulumuz eğitim öğretime 1918-1919 öğretim yılında şimdiki P.T.T binasının bulunduğu yerde başlamıştır. Okulun bulunduğu yer Adviye Hanım adlı bir şahsın olup, bina ile birlikte okulun ihtiyaçlarının karşılanması için büyük bir zeytinlik bağışlamıştır. Zeytinlik Maarif zeytinliği olarak bilinmektedir. Bu zeytinlik ve okulun bulunduğu bina sonradan hazine tarafından satılmış, okul binasını belediye, zeytinliği de Doktor Cevat Uğur almıştır. Yapılan araştırmalar sonunda 1918-1927 yılları arasında görev yapan öğretmenler tesbit edilememiştir. 1927 yılında göreve başlayan Yanyalı 1901 doğumlu Mehmet Emn Bey, İstanbullu Emin Mansur Bey, 1930 yılında göreve başlayan Midillili 1876 doğumlu Ahmet Refik Bey, Manisalı 1906 doğumlu Nuriye Refik Hanım'ın alıştıkları tespit edilmiştir. Okul ilk mezunlarını 1924-1925 öğretim yılında 7 öğrenci ile vermiştir. Bu binada 1934-1935 öğretim yılında son verilerek, eskiden kilise olarak kullanılan şimdiki binaya taşınılmıştır. 1973 yılında büyük bir onarım yapılarak bugünkü haline getirilmiştir. Okul ilk açılışında Palamut Kasabası İlkokulu, Yayaköy Kasabası İlkokulu, Zeytinliova Kasabası İlkokulu ve Zeytinliova İlköğretim Okulu olarak isim almıştır.

Etiketler

tarihi sivil mimari osmanlı okul yapı zeytinliova yayaköy palamut

Fotoğraflar

Görüşler (0)

Yorum Ekle