Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 115 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 116

AKYAPI KÜMBETİ NİKSAR

Görüntülenme - 8160 Yorum Ekle

Hakkımızda

Tokat ili Niksar ilçesi Melik Gazi Mezarlığında, Melik Gazi Türbesi’nin doğusunda bulunan bu kümbetin kime ait olduğu ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ancak, yapı üslubundan XIII. Yüzyılda, Selçuklu döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Türbe kesme taş ve moloz taştan kare planlı olarak yapılmış, üzeri kubbe ile örtülmüştür. Bu kubbe doğrudan doğruya duvarlar üzerine oturtulmuştur. Güney cephesinde dikdörtgen söveli tek bir penceresi vardır. Türbe içerisine doğu cephesinin ortasındaki sivri kemerli bir kapıdan girilmektedir. Giriş kapısının iki yanında birer niş bulunmaktadır. Türbe içerisindeki sanduka günümüze gelememiştir. Mumyalık kısmı da bulunmamaktadır. Depremden hasar gören bu türbenin kuzey yarısı tamamen yıkılmış, 1987 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır.

Etiketler

tarihi mekan türbe eski yapı dini inanç

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Tulin Akgor

Gidip gitmemekte kararsızdım. Ama anadoluda yapılan ilk tuğla yapı olması beni çekti. Gerçekten farklı bir yapı. Biraz da ürpertici. Niyeyse bana öyle geldi. Etkilendim.

10 ay önce

Ali Kaymak

Burası tarihi bir mekan... Türbe,

1 yıl önce

gökhan Bice

Merkezde

10 ay önce

Kenan ÖZMEN

Güzel

2 yıl önce

Şeyma Argun

11 ay önce

Yorum Ekle