Atatürk KENTSEL ALANLAR

ATATÜRK MÜZESİ ACIPAYAM - ATATURK MUSEUM ACIPAYAM

Görüntülenme - 13650 Yorum Ekle

Hakkımızda

Denizli Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi, Denizli´nin Uçancıbaşı Mahallesinde, eski Dispanser binasında düzenlenmiş ve 1984 senesinde ziyarete başlamıştır.
Mustafa Kemal Atatürk 27 Ocak 1931´ de Aydın - Nazilli üzerinden Denizli ye gelmiştir. Saat 13.00 ´de Denizli istasyonunda coşkun gösteriler eşliğinde karşılanmış, doğruca geceyi geçireceği "Fırka binası" olarak kullanılan iki katlı köşke konut olmuştur. Köşkte kısa süre dinlenen Atatürk, daha sonrasında Denizli ´nin mesire yeri olan Çamlık ´ta öğle yemeğini yemiştir. O gün, öğleden sonra bazı okulları ve Memleket Hastanesini ziyaret eden Atatürk, akşam Denizli Belediyesini verdiği yemekte bulunmuş, daha sonra köşke gelerek geceyi geçirmiş, ertesi gün sabah saat 6.30 da İzmir ´e dönmüştür.
Atatürk ´ün bir gece konuk olduğu Köşk, daha sonradan kamulaştırılmış, 1950 senesinden beri Verem Dispanseri olarak kullanılmıştır. 1977 de Köşk, Atatürk ve Etnografya Müzesi yapılmak üzere Kültür Bakanlığına devredilmiştir. 1983 e kadar onarım süren Köşk, 1984 de Müze olarak ziyarete açılmıştır.
Müzenin zemin katındaki iki oda büro olarak ayrılmış, büyük oda "Denizli Evi" olarak düzenlenmiştir. Odanın ortasında geniş sinili sofra, mangal, pencere kenarlarında sedirler, yüklük ve ocak, duvarlarda halılar yer almaktadır. Üst kat, divan, gardırop, çalışma masası ve karyolası ile Atatürk ´ün Yatak Odası olarak düzenlenmiştir. Bu katta ayrıca Milli Mücadele yallarında Bayram yerindeki coşkun mitinge açılan Denizli Sancağı sergilenmektedir. Denizli ve bu yöredeki Babadağ el dokumaları ve tezgahlarıyla birlikte halı, kilim örnekleri, yazma kitaplar, vitrinler ve duvarlarda yer alır. Atatürk köşesinde de Mustafa Kemal Atatürk ün fotoğrafları sergilenmektedir.

Etiketler

Fotoğraflar

Görüşler ()

Yorum Ekle