ATATÜRK ÜNİV. HALICILIK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ MERKEZ Erzurum | Sanal Tur | Mekan360.com

ATATÜRK ÜNİV. HALICILIK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

Hakkımızda

Atatürk Üniversitesi Halıcılık Eğitim Merkezi, 17.04.1962 yılında 22 tezgâhlı küçük bir atölye şeklinde kurulmuştur. 

Kuruluş daha sonra çıkarılan 14.03.1972 tarih ve 1573 sayılı yasa ile “Enstitü” haline dönüştürülerek, el sanatları alanında araştırma, yetiştirme ve özellikle köye yönelmiş yayım hizmetleri yapmakla görevlendirilmiştir.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunun yürürlüğe girmesi ve bu konuda Enstitülerin “Akademik Organlar” olarak tanımlanması üzerine, kuruluşun statüsünün ne şekilde devam edeceği hususu Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından sorulmuş ve alınan görüşler doğrultusunda Üniversitemiz Yönetim Kurulunun 13.11.1985/18–119-b sayılı kararları ile “Halıcılık Eğitim Merkezi” adı altında Rektörlüğe bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmesine karar verilmiştir

Atölyelerimizde halen halı dokuma zanaatı ayrıntıları ile öğretilmektedir.Atölyelerimizde halen halı dokumacılığı konusunda bilgi ve beceri sahibi yapılmakta olan öğrenci sayısı 66 dır. Kuruluş tarihinden bugüne kadar yetiştirilenlerin sayısı ise 10.000’i aşmış bulunmaktadır

Etiketler

erzurum ataturk universitesi halicilik egitim merkezi

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Edgaras G

Big university, lots of diversity, which is good. Infrastructure is good with lots of security. Not a lot of people speak English, including staff. There's still room for improvement. Really nice people. Enjoyed my time there.

2 yıl önce

Afjalur Rahman

Largest and beautiful university in Erzurum, Turkey established in 1957; have 17 faculties, 5 colleges, 15 vocational colleges, 6 institutes and 16 research centers with 33,544 (2008-2009) students. This university have become one of the city's most significant educational and architectural resources. Ataturk University is recognised as a hub of educational and cultural excellence for the eastern region.

2 yıl önce

Talal Al Refai

My friends are students here and I wish to there success in medical department ..

2 yıl önce

Onur ÇALIŞKAN

It's a best University for Medicine Department

2 yıl önce

Mohamed Salama

It is an excellent place to learn I study there Mechanical Engineering .

4 yıl önce

Yorum Ekle