Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 115 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 116

BEACH CEMETERY ÇANAKKALE

Hakkımızda

Anzak koyuna yaklaşıldığında solda, anayol üzerindeki ilk mezarlık olan “Beach Cemetery” adını bulunduğu sahilden alıyor. Müttefiklerin “Hell Spit” (cehennem burnu) adını verdikleri bu mevkii; 25 Nisan 1915’den bölgenin 17 Aralıktaki tahliyesine kadar kullanılmış.Mezarlıkta 285’i Avustralya, 49’u İngiliz ve 21’i Yeni Zelandalı olmak üzere 391 müttefik askeri yatıyor.
Ayrıca Anzak Kolorduları Komutanı William Birdwood’ a korumalık yapan ve karargahında çalışan 3 asker burada  yatmakta.Geliboludaki Anzak askerleri içerisinde en çok tanınanı olan John Simpson Kirkpatrick de burada yatıyor.İngiliz kökenli olan ama Avustralya adına savaşa katılan Kirkpatrick, Avustralya 3. Seyyar Hastane Birliğinde (3rd Field Ambulance) görevliydi. Eşeği ile yaralı askerleri hastanelere taşımasıyla ün salan Kirkpatrick, 19 Mayıstaki Türk saldırısından sonra kalbinden vurularak ölmüştü.

Etiketler

çanakkale sahil mezarlık şehit cemetery eceabat tarih

Görüşler ()

Yorum Ekle