BEHRAMKALE KÖPRÜSÜ ÇANAKKALE AYVACIK Çanakkale | Sanal Tur | Mekan360.com
KENTSEL ALANLAR Köprü

BEHRAMKALE KÖPRÜSÜ ÇANAKKALE

Görüntülenme - 8193 Yorum Ekle

Hakkımızda

Behramkale Köprüsü, Ayvacık' tan Behramkale'ye giden yol üzerinde 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Andezit taşlar kullanılarak yapılan Behramkale Köprüsü, Tuzla çayı üzerine inşa edilmiştir. Antik adı Satniceis olan Tuzla çayının güney ve kuzey yönlerinde uzanan Behramkale Köprüsü, Behramkale köyüne 1 km. uzaklıktadır. Kimin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte Hüdavendigâr Camii'ni yaptırdığı tahmin edilen I. Murat tarafından yaptırılmış olması güçlü bir ihtimaldir.

Köprü genel olarak orijinal yapısını korumuştur. Orijinal doku üzerinde en dikkat çekici kısımlar kemerleridir. Ana kemerin sağında bir solunda ise iki kemer daha yer almakta olup genel form büyük kemer üzerinde en yüksek kısmına ulaşmaktadır. Köprü uçlara doğru küçük kemerler üzerinden alçalarak son bulmaktadır. Çayın geliş yönünde suyun köprü ayaklarına zarar vermemesi için özel kemerler yapılmıştır.

Etiketler

behramkale köprü kemer tarihi ayvacık çanakkale turistik 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (1)

Andrew Coggins

Excellent

3 yıl önce

Yorum Ekle