BORNOVA MURAT EVİ (PERİLİ KÖŞK) BORNOVA Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 120 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 121

BORNOVA MURAT EVİ (PERİLİ KÖŞK)

Görüntülenme - 26592 Yorum Ekle

Hakkımızda

Halk arasında 'Perili Köşk' olarak bilinen Murat Evi, Fevzi Çakmak Caddesi ile Gençlik Caddesi'nin kesiştiği yerdedir. Bina, 1880'de İngiliz ailesi olan Edwards tarafından yaptırılmıştır. Büyük bahçesinin arka kısmında yıkılmaya yüz tutan bir hamam bulunur.  
Rivayate göre uzun yıllar köşke geceleri bakire bir kız uğrayıp bir şeyler taşımıştır. Dilden dile dolaşan bu rivayet nedeniyle köşkün adı halk arasında; "Perili Köşk" olarak anılır.

Etiketler

murat evi perili kosk izmir bornova fevzi cakmak caddesi genclik caddesi kesisme noktasi 360 derece sanal tur

Fotoğraflar

Görüşler (2)

onur tunus

Asıl adı Edward Whittal köşkü olan yapı Murat köşkü olarak da anılıyor. Halk arasında da perili köşk denildiği olduğu zamanlar olmuş. Günümüzde turizm ve kültür bakanlığı bünyesinde hizmet vermektedir.

11 ay önce

Hakan Sığınak

Murat köşkü şu anda Izmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü olarak kullanılmaktadır.Daha önce cafe olarak kullanılıyordu. Ön ve arka tarafında geniş bahçesi mevcut. Bahçe demir parmaklıklarla çevrili.Köşk ün ön arka tarafından girişi bulunmaktadır.Yandan da mutfak için giriş kapısı bulunmaktadır.Girişte alt katı ve üst katı olmak üzere 3 kattır. Tekrar halka açık cafe olarak görmek isterim.

1 yıl önce

Yorum Ekle