ÇAMLIK BUHARLI LOKOMOTİF AÇIK HAVA MÜZESİ SELÇUK Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com
Arkeoloji & Etnografya Müzeleri MÜZELER

ÇAMLIK BUHARLI LOKOMOTİF AÇIK HAVA MÜZESİ

Hakkımızda

Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolu (inşası 1866-1976) üzerinde bulunan Çamlık Buharlı Lokomotifler Açık Hava Müzesi Çamlık Köyü'nde yer almaktadır. Hattın buradan da geçmesi nedeniyle, 1991 yılında müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. 1887 ile 1952 yılları arası Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslavak yapımı 30 tane buharlı lokomotif sergileniyor. Bunların arasında dünyada sadece iki tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif de yer alıyor. Tarihe tanıklık etmiş bu lokomotiflerin yanı sıra 4 vinç, motorin taşıma tankı, su cenderesi ve pompaları, 1 açık ve 1 kapalı yolcu taşıma vagonu, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 m uzunluğunda eski bir tünel bulunmaktadır. Atatürk'te 1936 yılında beyaz trenle gelerek Çamlık Köyü'nde konaklamıştır. Müzede Atatürk'ün tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda hazırlanmıştır. Atatürk’ün seyahat ettiği tren vagonu ve Hitler’in kullandığı, 1943 yapımı 85 ton ağırlığındaki bir Alman lokomotifi de yer alıyor.

Etiketler

lokomotif müze çamlık selçuk açık hava tren vagon 360 vr sanaltur sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

채승한

Very interesting place to visit, especially with a child. Snow-ploughs were something I've never seen before.

1 yıl önce

Роман Дорофеев

Interesting models of steam locomotives of the last century. Located with in the complex of restaurants and cafes. Pure green area.

5 yıl önce

No Frills Ephesus Tours Ephesus

Excellent for train enthusiast !

3 yıl önce

Levent Levo

Sıcacık ve güleryüzlü karşılandığınız bu müthiş mekanda Kahvalti zengin naturel ve çok nefis. Her bir ürün özen ile seçilmiş ev tipi serpme bir kahvaltı çeşidi sunuluyor. Yemekler sanki kahvaltı ile yarışmak istercesine lezzet ve nefaset kokuyor. Yedikleriniz midenizi ağırlanmanız size müze ise dağarcığınıza ziyafet. Fiyatlar mı ? Fayda ve payda orantısına göre çok iyi

1 yıl önce

Serhat Yavuz

Selçuk merkeze çok yakın, trenleri sevenler için çok keyifli bir yer. Atatürk'ün vagon camında çekilmiş bir fotoğrafı vardı çok meşhur olan, işte o vagon ve onlarca tarihe iz bırakmış vagon ve lokomotiflerin bulunduğu açık hava müzesi. En az 3 saat ayırmanız gerekli gezmek için. Yemek için ise kesinlikle müze içerisinde bulunan restaurant çok ideal. Üzücü kısımları ise malesef lokomotif ve vagonlar KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA. Dünyanın en önemli lokomotiflerinin çürümeye yüz tutması içler acısı bir durum. Eğer ciddi bir politika ile burası ele alınıp düzenlenmez ise en fazla 10 yıl sonra lokomotifler hurdalığa gidebilirler. Müze içerisinde bulunan tamirhaneyi gezmeyi ihmal etmeyin. Giriş 20 TL.

1 yıl önce

Yorum Ekle

Sokak Görünümü