CELAL BAYAR EĞİTİM FAKÜLTESİ DEMİRCİ DEMİRCİ Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 120 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 121

CELAL BAYAR EĞİTİM FAKÜLTESİ DEMİRCİ

Hakkımızda

Akıp giden yıllar içinde, DEMİRCİ EĞİTİM FAKÜLTESİ’nin, Cumhuriyet dönemi öğretmen yetiştirme politikaları ve çabalarındaki yeri. Bir kısmı birinci sınıfa, bir kısmı da dördüncü sınıfa başlayan 248 öğrenci ve 8 öğretim kadrosuyla, Demirci Eğitim Fakültesi, 2 Aralık 1964 tarihinde “Demirci İlk öğretmen Okulu” olarak eğitim ve öğretime başlar. Bozkır bir sahada, iki bina ile eğitim ve öğretime başlanılan okulun çehresi, yıllar içinde değişir;  öğrencilerin yaz çalışmalarıyla da teraslanan arazi ağaçlandırılır, iki hizmet binası daha yapılır. 1974’te hizmete giren bina ile okul, laboratuvarlara, resim atölyelerine, spor ve müzik salonuna, öğrenci lokali ve yeni dersliklere kavuşur.
  
Öğretmen yetiştirme politikaları ve çabalarının  ortaya çıkardığı hızlı değişme, Demirci İlk öğretmen Okulu’nu da etkiler: 1974’te 7 yıllık Öğretmen Lisesi’ne dönüştürülen okul, daha sonra 6 yıllık lise statüsüne tabi tutulur. Değişme, 1975-l976 eğitim ve öğretim yılında da devam eder; okulun adı “Demirci Öğretmen Lisesi ve Eğitim Enstitüsü” olarak değişirken, bünyesinde, iki yıllık Eğitim Enstitüsü kurulmuş olur.
  
1976 yılından itibaren, “Öğretmen Lisesi”ne artık öğrenci alınmaz. 1979 yılı yazında kapatılan Eğitim Enstitüsü, 3 Mart 1980 tarihinde, yeniden, eğitim ve öğretime başlar. Kapatılan Sinop Eğitim Enstitüsü öğrencileri, Demirci Eğitim Enstitüsü’nün ilk öğrencileri olur. Bu sırada, Demirci Eğitim Enstitüsü, eğitim ve öğretim veren 17 Enstitü içinde, bir ilçede eğitim ve öğretim veren,  tek Eğitim Enstitüsü’dür. 1981–1982 eğitim ve öğretim yılında, Öğretmen Lisesi kapatılınca, yatılı öğrenciler, Balıkesir-Savaştepe Öğretmen Lisesi’ne nakledilir.

Demirci Eğitim Enstitüsü, 1981–1982 eğitim ve öğretim yılında, “Öğretmen Yetiştirme Merkezi” adıyla, 274 Sınıf Öğretmeni’ni ağırlar; onlara eğitim hizmeti verilir. Bu öğretim yılında, kapatılan Muğla Eğitim Enstitüsü öğrencilerinin Demirci’ye nakledilişleriyle, Demirci Eğitim Enstitüsü, tarihinin en kalabalık öğrenci mevcuduna ulaşır. Demirci Eğitim Enstitüsü, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, Sınıf Öğretmeni yetiştiren bir eğitim kurumu olarak faaliyetine devam ederken, 20 Temmuz 1982’de, 41 sayılı kanun hükmündeki kararname ve bilâhare 2809 sayılı kanunla Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi’ne bağlı  “Eğitim Yüksekokulu” olarak isim değiştirir.

1989–1990 eğitim ve öğretim yılından itibaren de öğretim süresi 4 yıla çıkarılır. Son olarak da, 1992 yılında, 3837 sayılı kanun ile “Fakülte’ye dönüştürülüp, EĞİTİM FAKÜLTESİ olarak Manisa CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ’ne bağlanır. 1994–1995 eğitim ve öğretim yılından itibaren, mevcut Sınıf Öğretmenliği bölümüne ek olarak, Fen Bilimleri Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi ile Sosyal Bilgiler Eğitimi bölümleri açılarak öğrenci alınır.lkemizin çeşitli yörelerinden gelen öğrenciler yanında, yakın çevreden gelen öğrencileri de yarınlara, eğitim ordusuna hazırlayan DEMİRCİ EĞİTİM FAKÜLTESİ, her türlü zorluklara rağmen, köklü mazisinin kazandırdığı tecrübeyle, İlköğretim Bölümü içinde “Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Eğitimi, Fen Bilgisi Eğitimi” ana bilim dalları ve Türkçe Eğitimi Bölümüyle eğitim ve öğretime halen devam etmektedir.
DEMİRCİ EĞİTİM FAKÜLTESİ, eğitim-öğretim süresi açısından ilk 15 Eğitim Fakültesi içinde yer almaktadır. Bu durum, Fakültenin, köklü bir geçmişe, geleneğe dayalı oturmuşluğunun bir göstergesidir. Kurumumuzun ilk mezunları, yurdun her yerindeki hizmetleriyle eğitim tarihindeki yerlerini almışken, şimdilerde çocukları ve hatta torunları onların yolunu izlemektedirler.

Etiketler

üni cbü okul eğitim talebe sınıf ders kitap başarı etkinlik celal bayar üviversite 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Baran Yaldızlı

Abi şurdan alın şu fakülteyi yeter

1 yıl önce

Süleyman DİKİCİ

Deneyiminizi anlatın diyor. 4 yıl okuduk fakültemiz işte.

3 yıl önce

Serdar Elmas

İşler güçler

3 yıl önce

Musa Ayvaz

Bu köyle fakültenin alakası yok

5 yıl önce

ŞeKeRiSTaN

Eğitim fakültesi

3 yıl önce

Yorum Ekle

Sokak Görünümü