ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI ÇEŞME Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 120 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 121

ÇEŞME KAYMAKAMLIĞI

Hakkımızda

TARİHİ YAPISI:

İlk çağda CYSUS adıyla bilinen Çeşme, Anadolunun batı kıyısında MÖ.1000 yıllarında kurulduğu tahmin edilen 12 İonya kentinden biri olan ERYTHRAI (ERİTRE)nin Ildır iskelesiydi.

 Ortaçağda Bizans İmparatorluğuna bağlı olan ERİTRE ve Çeşme yöresi ilk olarak ÇAKA BEY zamanında TÜRKLERİN eline geçmiştir.

 Osmanlılar zamanında Yıldırım Beyazıt tarafından yeniden Osmanlı İmparatorluğuna bağlanan kent 1402 Ankara Savaşından sonra Timur tarafından tekrar Aydınoğullarına bağlanmış, 1422 yılında yeniden Osmanlılara geçmiştir.

 Birinci Dünya Savaşından sonra yurdumuzun paylaşılmasıyla Çeşme Yunanistan’ın işgaline geçmiştir. Fakat Kurtuluş Savaşı sonrasında savaş sonucu 16 Eylül 1922’de Fahrettin Altay Paşa birlikleri tarafından düşman işgalinden temizlenmiştir.

 İlçemiz tarihi yapı olarak en önemli eser olan Çeşme Kalesidir. Osmanlılar zamanında 1508 yılında 2. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.

 İlçe isminden anlaşılacağı üzere birçok tarihi Çeşmeye sahiptir. Mezarlık bölümünde su terazisi zamanımıza kadar sağlam kalabilmiştir. Çeşme’nin çeşitli mahallelerinde 18.ve 19. yüzyıllardan kalma Anonim Çeşme, Kaymakam Çeşmesi ve Molla Çeşmesi adı ile anılan üç önemli Çeşme vardır.

COĞRAFİ DURUMU :

 İlçemiz Türkiye’nin batısında üç tarafı denizlerle çevrili kendi adını taşıyan yarımadanın üzerinde ve en ucunda kurulmuş güzel bir ilçedir. Toprakları doğudan Urla İlçesine, güney ve batıda Ege Denizi, Kuzeyde Karaburun İlçesi ile çevrili olan Çeşme İzmir’e 80 Km. Yunanistan’ın Sakız Adasına da 8 mil uzaklıktadır.

1/200.000 ölçekli harita üzerinden yapılan çalışma sonucunda Çeşme İlçesinin Kıyı şeridinin  toplam uzunluğu 90 km olduğu tespit edilmiştir.

 İlçenin yüzölçümü 260 Km2 dir. Gerek iç ve gerekse dış turizm yönünden Türkiye’nin sayılı plajlarına sahiptir. Sayısız koyları, berrak denizi, güneşi ince kumu ve deniz içinde kaynayan kükürtlü suları ile doğal turistik olanaklara sahip plajları yarımadanın 29 Km ye varan çeşitli koyları arasında dağılmıştır.

NÜFUS DURUMU :

İlçemizin Merkez Nüfusu 20.723, Belde ve köyler 12.328 olmak üzere toplam 33.051 nüfusa sahiptir.

Etiketler

çeşme kaymakamlık kamu hizmet governor 360 vr sanaltur sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (3)

Murat TÜREL

Çeşme kaymakamlığını yanlış gösteriyor.

4 yıl önce

Sinan Kurt

1 yıl önce

İsmail Akcaalan

2 yıl önce

Yorum Ekle

Sokak Görünümü