DENİZLİ BULDAN CİNDERE KÖY PARKI BULDAN Denizli | Sanal Tur | Mekan360.com
MESİRE & DOĞA Şehir Parkları

DENİZLİ BULDAN CİNDERE KÖY PARKI

Görüntülenme - 5497 Yorum Ekle

Hakkımızda

Cindere köyünün kuruluşu yaşlılarımızın verdiği bilgilere göre yaklaşık olarak günümüzden 2 asır önce olduğu görülmektedir. Köyümüz bir Yörük köyüdür.

Köyümüz ismini ise Göremezli yakınlarında bulunan ve eski bir yerleşim alanı olan Cinlidere' den almaktadır. Anlatılanlara göre bu yerleşim alanında çıkan bir olay sonunda bir kısım halk o zamanın kadısının oğlunu keserek kaçmışlar ve Aşağı Köy mevkiiye gelerek yerleşmişler. Daha sonra buranın sıcak olması ve hayvanlarının ölmesi üzerine, hayvanlarını serbest bırakıp nerede otlayacaklarını tespit ederek gecede yatacakları yerde yerlesmeye karar verirler. Daha sonraki yıllarda çeşitli yerlerden de katılımlar olmuştur.

Köyümüz birinci dünya ve kurtuluş savaşlarında çok sayıda şehit vermiştir. Güney ilçesinin bir köyü olmamıza rağmen köyümüz savaşta işgal edilmemiştir. Bunun nedeni itilaf devletleri arasında yapılan anlaşmalara göre bulunduğumuz bölge İtalyanlara verilmesine rağmen işgal etmemişlerdir.  Bu nedenle askere alınmayan gençlerimiz yakınımızda bulunan Akçapınar köyünden Mehmet Efe önderliğinde toplanarak işgal altında bulunan Güney ilçesindeki sınır karakollarını basmış ve Türk Bayrağını dalgalandırmışlardır.

Etiketler

cindere köyü yörük köyü denizli buldan

Fotoğraflar

Görüşler ()

Yorum Ekle