DENİZLİ HONAZ BELEDİYE BİNASI ÖNÜ HONAZ Denizli | Sanal Tur | Mekan360.com
KENTSEL ALANLAR Kamu Alanları

DENİZLİ HONAZ BELEDİYE BİNASI ÖNÜ

Hakkımızda

HONAZ

Honaz'ın tarihi çok eskiye dayanır, ilçenin şimdiki yerinde Bizans, Seçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Khonae (daha sonraları Khonos, Honas) bulunurdu. Khonae'den önce ise bugünkü Honaz'ın yerleşim merkezinin 3 km. kuzeyinde yer alan tarihi Lykos (bugünkü adıyla Çürüksu) Çayı kenarında kurulan Colossae yer alırdı.

Colossae'nin tarihi Î.Ö. 5. yy. dan daha önceye dayanmaktadır. Başlangıçta bir Frigya şehri olan Colossae, zaman içerisinde Grek şehri olmuştur, İ. S. 7. yy.la gelindiğinde tüm Anadolu şehirlerinde olduğu gibi Colossae de Arap akınlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Savunma bakımından daha elverişli konumda olan ve Colossae'nin 3 km. güneyinde Honaz Dağı'nın ucunda yer alan Khonae, bu dönemde antik Colossae'nin yerini almaya başlamıştır. 7. yy da kurulan ve 858 - 860 yıllan arasında Başpiskoposluk unvanı alan Khonae, 950 yılında metropolit olmuş ve böylece Khonae, Anadolu'nun önemli dini ve idari merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Uzun süre Bizans imparatorluğu sınırları içinde yer alan Khonae, 1070 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan'ın komutanlarından Afşin Bey'in Anadolu seferi sırasında ilk kez Türklerin eline geçti. Ancak daha sonra Khonae özellikle Haçlı seferleri sırasında birkaç kez Türkler ve Bizanslı'lar arasında el değiştirdi. Adı Khonos/ Honas / Honaz olarak Türkçeleştirilen Khonae, 1207 yılında kesin olarak Türklerin idaresine geçti. O zamana kadar bölgenin en önemli şehri konumundaki Honaz, bundan sonraki yıllarda da idari birimin merkezi olarak yarım yüzyıl kadar önemini sürdürdü.

Honaz'ın Osmanlıların eline geçme süreci 1391'de başladı. Yıldırım Bayezıt, Denizli ve yöresini Osmanlı Devleti'ne kattı. Honaz 1403'de Timur'un Denizli'yi almasıyla Osmanlı Devleti'nin elinden çıktıysa da, 1429 yılında tekrar Osmanlıların idaresine geçti. Honaz'ın Osmanlı hakimiyetine kesin geçişi sırasında Osmanlı Hükümdarı olan II. Murat, 1479'da Honaz'da bir cami yaptırdı. Bu caminin bir bölümü zamanla yıkılmasına rağmen halen ayaktadır.

19. yüzyıla gelindiğinde Osmanlı Devleti'nin yaşadığı değişim rüzgarından doğal olarak Honaz da etkilendi.Tanzimat'tan sonra yapılan idari değişiklikte Honaz, Aydın eyaletine bağlı Denizli sancağının bir nahiyesi oldu.Honaz'da idari bakımdan asıl değişiklik 20. Yüzyılın basında gerçekleşti. Honaz Belediyesi 1914 yılında kuruldu.Belediyenin kurulmasıyla Honaz'da resmi hizmetler de artmaya başladı.

1987 yılına kadar Denizli iline bağlı bir nahiye olan Honaz, 19.06.1987 tarih ve 3392 sayılı kanunla ilçe statüsüne kavuştu.Bugün, ilçe merkezinde tüm devlet daireleri hizmet vermektedir.

Etiketler

belediye honaz belediyesi honaz denizli

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Huseyin Sicim

Sayin baskanim evvela mahallemize vermis oldugunuz hizmetlerden dolayi biz mahalle halki olarak saygi ve sukranla kutluyoruz. Baskanim biz asagida cal yoluna yakin kanalin uzerinde ve cimento tasiyan kamyonlar ve tirlar buradan geciyor ve aniden gelen bu buyuk araclar simdi yavas gidiyor ama yarin yol iyilesince trafik ve hiz artacağı ndan mezarlik kapisin yanindaki kucuk koprunun genisletilerek yapildiginda araclar dogrudan donere cikacak ve tehlike onlenecektir. Bu koprununde yapilmasi tum tehlikeyi onlecektir.yol yapimi surerken biran once bu onerimin mahalleli olarak hepimiz heyecanla bekliyoruz.h.sicim il planlanlama ve koord. Md.

1 yıl önce

Halit Cağınan Temooğlu

Meyve bahceleriyle dolu Honaz, Denizli ilinin bir ilçesidir. İlçeye ismini vermiş olan Honaz Dağı 2.571 metre yüksekliği ile Ege Bölgesi'nin en yüksek dağıdır ve Honaz ilçesi bu dağın kuzey yamacına kurulmuştur.

1 yıl önce

Ayşe Hanım Özkan

3 yıl önce

gürkan kayhan

3 yıl önce

Osman Şahin

6 yıl önce

Yorum Ekle