DİDİM ÖRENYERİ DİDİM Aydın | Sanal Tur | Mekan360.com
TARİHİ MEKANLAR Ören Yeri

DİDİM ÖRENYERİ

Hakkımızda

Didymaion, Miletos'a bağlı bir kehanet merkezi, kehanetin tanrısı Apollon'a adanan bir tapınak olarak bilinir. Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici bu bağımsız yapısının tek başına olduğu sanılıyordu, ama son kazılarda Didyma'nın sadece bir kahinin ikametgahı değil, aynı zamanda yoğun bir yerleşim yeri olduğu da anlaşıldı.
Devasa boyutlarıyla büyük bir etkileyiciliğe sahip olan tapınak çeşitli dönemlerde aşamalı olarak inşa edilmiş ve hiçbir zaman tamamlanmamıştır. Arkaik tapınağın yapımına M.Ö 6. yüzyılın ortalarında başlandığı düşünülür. Hellenistik tapınağın yapımına ise Büyük İskender'in Perslere karşı elde ettiği zaferden sonra girişilmiş, ancak kalıntılardan bu Hellenistik tapınağın yapımınında tamamlanmadığı anlaşılmaktadır. Tapınak ile Miletos Antik Kenti dini törenler için kutsal bir yolla birbirine bağlanmaktaydı.

Etiketler

tapinak kalintilar Didyma kehanet apollon dini miletos

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Clive Goudercourt

Really interesting and quite awe inspiring. The local council could do more to promote this or provide more information but at 15 lires to get in can't really grumble. That's around £2.00. free to roam and touch which is rare.

1 yıl önce

Emily Rose

After visiting some of the most amazing gift shops outside we spent a good amount of Time wandering the temple. It was pretty hot and sunny so definitely be prepared with water and sunscreen. Its relatively small compared to something like efes but it's very beautiful

2 yıl önce

fmartin1811

Fantastic Greek temple ruins dating back to the time that this region was conquered by Greeks. The guide books say that if completed, this would have been second only to the Padtenon. Looking at the sheer scale this is clearly evident.

1 yıl önce

pRvSGeN

It was a nice insight to greek history and the cafes around the temple were good also

1 yıl önce

Silvana Agnello

A beautiful place with so much history. Worth paying to get the audio which explains everything. Use your musekart. Also visit the new museum opening shortly. And visit what is now a mosque but was a Greek Orthodox church.

1 yıl önce

Yorum Ekle