DİLŞİKAR HATUN CAMİİ MERKEZ ŞEHZADELER Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Cami DİNİ MEKANLAR

DİLŞİKAR HATUN CAMİİ

Hakkımızda

Külliye 16.yüzyılda Manisa Alaybeyi olan Ferhat Ağa ve eşi Dilşikar Hatun tarafından inşa ettirilmiştir. Külliye cami, imaret, sıbyan mektebi ve çifte hamamdan meydana gelmektedir.

Cami 1579 yılında inşa edilmiştir. Kare planlı olan caminin tek kubbesi sekizgen olup kiremitle kaplıdır. Caminin son cemaat yeri daha sonra ilave edilmiştir. Zaman içinde geçirdiği onarımlar sonucu orijinal özelliklerini yitirmiştir.

Klasik Türk hamam mimarisinin örneklerinden olan külliyenin hamamı da aynı yüzyıla tarihlenmektedir.

İmarethane günümüze ulaşamamıştır.

Etiketler

camii kulliye camii ibadet tarihi osmanlı yy dua abdest

Fotoğraflar

Görüşler (5)

feridun akbaa

Manisa'nın görülesi camilerinden Dilşikar hatun adına inşa edilen bu camii ve etrafında ki külliyesi bahçesi ve hamamı etkileyici bir havaya sahip

1 yıl önce

Sehzade Yavuz

16. yüzyılda Manisa Alaybeyi olan Ferhat Ağa ve eşi Dilşikar Hatun tarafından inşa ettirilmiştir. Hemen yanıbaşında hamamı da bulunmaktadır. Her ne kadar külliye halinde inşa edişmişse de camii, hamam ve caminin yanındaki çeşmesi hariç günmüze ulaşmamıştır. İçi çok sade olan bu camii maalesef onarım adı altında yapılan saçmalıklarla kendine has özelliklerini kaybetmiştir. Tarihi bir camiden çok küçük bir mahalle mescidini andırır. Biraz daha doğuda olan Çatal Camii ise kendisinden yaklaşık 100 sene genç olduğu halde daha çok korunmuştur. (Lütfen yorum ve resimleri beğenmeyi unutmayınız.)

1 yıl önce

Cemalettin Sen

Tarihi camii

1 yıl önce

Gurhan Inal

Ulu Camii yakınlarında olan Dilşikar Hatun Camii ve Külliyesi, 16. yüzyılda Manisa Alaybeyi olan Ferhat Ağa ve eşi Dilşikar Hatun tarafından inşa ettirilmiştir. Cami, imaret, sıbyan mektebi ve hamamdan oluşan bir kompleks halinde inşa edilmiş külliye zaman içinde geçirdiği onarımlar sonucu kimi orjinal özelliklerini yitirmiştir. Ayrıca imaret binası günümüze ulaşamamıştır. Külliye'nin camisi kare planlıdır. Kubbesi sekizgen ve kiremit kaplıdır. Cami'nin son cemaat yeri sonradan inşa edilmiştir. Klasik Osmanlı hamam mimarisinin güzel örneklerinden biri olan hamam da camiyle aynı yüzyılda inşa edilmiştir.

2 yıl önce

yılmaz araz

1 yıl önce

Yorum Ekle